Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 02:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
11 Qershor 2013 - 19:50
QSUT, mbetjet spitalore, rrezik
pėr shėndetin e pacientėve/FOTO
TIRANE- Prej kohėsh nė QSUT janė shfaqur probleme me mbeturinat, por ajo qė nuk ėshtė shfaqur ėshtė se nė soletat 1-katėshe nė hyrje tė godinave spitalore gjenden mbeturina, tė tilla si shiringa, serume, mbetje te tjera spitalore dhe mbeturina, si cigare, etj. Kėto janė mbetje tė hedhura nga pacientėt dhe infermierėt qė prej kohėsh dhe ende nuk janė pastruar. Njė gjė e tillė mund tė shkaktojė infeksione, por dhe viruse tė cilėt mund tė rrezikojnė pacientėt dhe infermieret e spitalit, por dhe vizitorėt qė vizitojnė tė afėrmit e tyre.

Rasti konkret ėshtė nė godinėn e spitalit Nr.1 (6-Katėshit) nė QSUT ku nė hyrjen pėr nė repartin e Adiktologjisė dhe Toksikologjisė (Ish-Urgjenca e 6-Katėshit) nė soletėn 1-katėshe ose ambienti pėr futjen e autoambulancave pėr tė sjellė pacientėt, gjenden mbeturina tė pafundme, tė cilat nuk janė pastruar prej kohėsh. Nė tė gjenden serume dhe shiringa tė cilėt janė pėrdorur nga pacientėt dhe mė pas janė hedhur nga dritaret, si diēka e parrezikshme, duke pėrfunduar nė soletėn hyrėse tė godinės.

qsut 1
qsut 2
Njė gjė tjetėr qė u pa nė hyrje tė QSUT-sė ishin mbeturinat e shumta, tė cilat nuk ishin pastruar, por ndodheshin edhe romė pranė kėtyre mbetjeve, tė cilėt mblidhnin mbeturinat qė mund t’i shisnin pėr skrap.

qsut 3
Edhe pse mbeturinat gjendeshin nė vendgrumbullimin e tyre, nga sasia e madhe e tyre pėrbenin rrezik. Sidomos tani qė po fillon dhe rritja e temperaturave, nga kėto mbeturina mund tė krijohen sėmundje dhe viruse.

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
vera E tmerrshme,kjo ndertes ,vetem spital nuk munde te quhet dhe ata punonjes qe punojne ne kete ndertes nuk munde ta quajne veten mjek,turp...........
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15