Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekonomi NGA GENC KONDI
23 Qershor 2013 - 07:46
Raiffaisen Bank hap gjyq me ARMO
e Taēi Oil, kredi tė papaguara
TIRANE - Vijojnė problemet gjyqėsore tė biznesmenit Rezart Taēi mė bankat, nga tė cilat ka marrė kredi pėr subjektet nė pronėsi tė tij. Mė datė 20 qershor, nė tė njejtėn ditė, janė depozituar ndaj kompanive tė tij tri padi pėr tre urdhėra pėrkatės ekzekutimi, tė gjitha nga i njejti institucion bankar i nivelit tė dytė: Raiffeisen Bank.

Sipas padisė sė parė, Gjykatės sė Tiranės i ėshtė kėrkuar qė tė lėshojė njė urdhėr ekzekutimi pėr shoqėrinė ARMO sha, konkretisht pėr kontratėn e kredisė bankare nr. 435 rep, 215 kol, tė datės 9 shkurt tė vitit tė kaluar, e cila ėshtė ndryshuar me njė kontratė tė re mė datė 4 shkurt tė vitit nė vazhdim.

Padia e dytė ka tė bėjė me kompaninė tjetėr, po nė pronėsi tė Taēit, shoqėrinė Taēi Oil International Trading Supply Company, pėr njė tjetėr kredi, qė duket se ėshtė marrė nė tė njejtėn ditė nga po ky subjekt bankar, mė 9 shkurt tė vitit tė kaluar dhe qė sėrish ėshtė ndryshuar po mė datė 4 shkurt tė vitit 2013.

Dhe, sė fundit, padia e tretė ka tė bėjė me lėshimin e urdhėrit tė ekzekutimit tė njė marrėveshjeje siguruese, e cila ėshtė realizuar ditėn kur janė marrė kėto dy kredi nga ana e Taēit, por pėr tė siguruar ato. Tė paditur nė kėtė rast janė tė dy subjektet: shoqėria ARMO dhe shoqėria Taēi Oil International Trading Supply Company.

Ende pėr kėto padi nuk ėshtė caktuar data e gjyqeve, ndėrkohė qė ėshtė hedhur shorti pėrkatės dhe janė caktuar emrat e gjyqtarėve tė kėsaj Gjykate qė do t’i ndjekin.

Po kėshtu, nė padi nuk flitet pėr shumėn e kredive tė marra nga ana e kompanive nė pronėsi tė Rezart Taēit dhe tė asaj pėr ēfarė kanė rėnė tė dy palėt dakord se do tė pėrdorej si garanci nga kompanitė e tij pėr tė siguruar kthimin bankės huadhėnėse tė kredive tė marra.

Duket qartė se biznesmeni i naftės nuk ka qenė nė gjendje tė paguajė kėstet e kredive, edhe pasi banka ka ofruar njė ndryshim tė kushteve tė kontratės.
 
PROBLEMET

Manjati shqiptar i naftės, i cili u pėrpoq pa sukses tė blinte 100% Albpetrolin nga shteti pėr 850 milionė euro, rezulton se nuk ka paguar detyrimet edhe ndaj bankės Intesa Sanpaolo pėr njė kredi shumė herė mė tė vogėl nė vlerė, tė marrė mė 13 shkurt tė vitit 2010 nga kompania “Taēi Oil Interational Trading&Supply Company”, sh.a. Intesa Sanpaolo Bank Albania, sh.a i ėshtė drejtuar Gjykatės sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė, duke kėrkuar lėshimin e urdhėrit tė ekzekutimit, pasi banka kishte rėnė dakord t’i japė kredimarrėsit njė kredi nė shumėn 4.4 milionė dollarė amerikanė, pėr ta pėrdorur pėr kapital qarkullues, por, megjithė pėrpjekjet e vazhdueshme tė saj pėr tė patur njė marrėdhėnie kontraktore korrekte, kredimarrėsi nuk u ėshtė pėrmbajtur detyrimeve tė parashikuara nė kontratėn e kredisė bankare.

Ai rezulton tė jetė nė vonesė prej disa kohėsh pėr shlyerjen e kėsaj kredie dhe nuk ka patur asnjė reagim, edhe pas kontakteve nga ana e kredidhėnėsit. Nė kėto kushte, gjykata, vlerėsoi se kėrkesa e bankės pėrbėn “titull ekzekutiv” dhe, si e tillė, duhet pranuar pėr pjesėn e pashlyer tė kontratės, pikėrisht nė masėn 4 milionė e 400 mijė dollarė.

Gjyqtari ka vendosur tė ngarkojė Zyrėn e Pėrmbarimit qė tė kryejė veprimet e ekzekutimit, tė cilat mund tė fillojnė, sipas ligjit, nga bllokimi i llogarive bankare, e deri te sekuestro tė pasurive tė luajtshme apo tė paluajtshme tė kompanisė ose pronarit tė saj.

Ndėrkohė, prej shumė kohėsh tashmė, ėshtė hequr nga interneti faqja on-line e kompanisė “Vetro Energy” ( http://vetroenergy.com ) e cila tentoi tė blinte 100 pėr qind tė aksioneve tė kompanisė sė naftės me pronėsi shtetėrore, Albpetrol, pėr 850 milionė euro.

Deri pak kohė mė parė, ajo vijonte ta pasqyronte veten si njė blerės tė kėsaj kompanie, edhe pse me vendim qeverie u mbyll nė prill procesi i shitjes, pasi biznesmeni Rezart Taēi dėshtoi nė gjetjen nė kohė tė shumės sė premtuar.

Edhe faqja nė internet e ARMO-s ( http://armorefinery.com ), kompani tjetėr nė pronėsi tė kėtij biznesmeni, ėshtė zhdukur, ashtu sikurse edhe faqe tė tjera si www.rezarttaci.com apo www.taci-oil.com.

Kėto pasojnė zėrat pėr nisjen, nga ana e organit tė akuzės, tė hetimeve lidhur me procedurat e privatizimit tė kompanisė sė naftės vitin e kaluart.

Njėsia Task-Forcė nė Prokurorinė e Tiranės ka filluar verifikimet pėr privatizimin e Albpetrol-it dhe deri tani janė sekuestruar dokumentet pėrkatėse nė Ministrinė e Ekonomisė, sipas njoftimit nė media.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 23.06.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Agron Lirisht le te shpall falimentimin.
avatar
Anonim
salah Rezart Taci, expert zero. gjithkush e sheh fillestar: Taēi ka stacione shumė mė shumė gaz ku nuk fueling. Ai ėshtė njė idiot, mashtrues, dhe asnjė biznesmen
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/01/2018, VITI VIII- NR.17