Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 07:07 | përditesuar në 16:11
Pas njė ditė dhe nate tė gjatė seancė maratonė diskutimesh mė nė fund rreth orės 07:00 tė mėngjesit tė sė mėrkurės Kuvendi miratoi kabinetin e qeverisė 'Rama 2' dhe programin politik.
 
Programi dhe qeveria u votuan nė paketė. Nė votim morėn pjesė 129 deputetė, programi dhe qeveria e re u miratuan nga Kuvendi me 78 vota pro dhe 51 kundėr, ndėrsa 7 nuk morėn pjesė nė votim, 4 nuk ishin tė pranishėm.PDIU dhe Doshi pro qeverisė “Rama 2”, nuk ka rrjedhje nga PD
Pėrpos 74 votave qė ka grupi i PS, pro qeverisė dhe programit tė “Rama 2” votuan edhe 3 deputetėt e PDIU dhe Tom Doshi nga PSD, ndėrsa kėtė herė nuk ka pasur rrjedhje nga PD.
 
PD dhe LSI kundėrshtuan programin politik tė qeverisė “Rama 2” duke votuar kundėr.

Kėtė herė ndryshe nga votimi pėr Ruēin nuk ka pasur rrjedhje nga e djathta.

Sot betimi i qeverisė sė re dhe mbledhja e parė
Pas votimit nė Kuvend, qeveria e re pritet qė tė betohet sot nė 17:00 nė Presidencė pėr tė vijuar mė pas me mbledhjen e parė zyrtare tė kabinetit tė ri.
 
Nė mbledhje e parė, Rama ka paralajmėruar se do tė marrė dy vendime; Shpalljen e ‘Vitit tė Skėnderbeut’ dhe vendimi i dytė pėr dhėnien fund tė burokracisė nė administratė.
 
Pėrsa i pėrket seancės sė radhės, Ruēi njoftoi se nė orėn 18:00 tė sė mėrkurės do tė mblidhen kryetarėt e grupeve pėr tė pėrcaktuar datėn e ardhshme tė seancės.

Rama: Dora jonė e shtrirė, Basha frikė nga fantazmat e Patozit dhe Jozefinės
Kryeministri Rama nė fjalimin e fundit para votimit nė Kuvend, kėrkoi edhe njėherė bashkėpunim me opozitėn, por Basha, sipas tij mė shumė kishte hallin tė mundte fantazmat e Astrit Patozit dhe te Jozefinės.
 
Dora jonė do vazhdojė tė shtrihet ndaj jush edhe nuk keni parė gjė akoma. Sė dyti mė vjen keq nga ana tjetėr qė unė nuk bėrė dot asnjė dallim mes fjalėve tuaja sot dhe atyre qė thatė po kėtu katėr vjet mė parė.
 
Nuk ēuditėm as pėr kėtė, mirė nuk mė vjen qė nuk e sfiduat pėr asnjė ēast qeverinė e re nė artikulimin qoftė edhe vetėm tė njė gjėje tė re, mirėpo as edhe njė gjė, as edhe njė fjali tė re, qoftė edhe njė tingull tė padėgjuar nė kėngėn tė katėr viteve mė parė, me durim dhe kėmbėngulje nė veshėt tuaj, me shpresė se ju do zgjoheni dhe do reagoni, duke na sfiduar me ide qė hapin debat, jo me gėrrhitje me sy hapur qė thyejnė heshtjen, duke mos refuzuar dorėn e shtrirė tė bashkėpunimit tonė pėr ēėshtje qė nuk janė tė majta, nuk janė tė djathta, janė ēėshtje shqiptare.
 
Duket sikur kultura e mohimit tė realitetit ėshtė bėrė njė sėmundje politikisht e transmetueshme. Edhe kryetari Basha ishte nė fjalėn e vet tė parėn nė kėtė sallė njė kopje e tronditur e udhėheqėsit tė Republikės sė re.
 
M’u duk sikur mė shumė e kishte hallin tė mundte kėtu fantazmat e Astrit Patozit dhe te Jozefinės qė e akuzojnė e kėrcėnojnė nga ata penxheret e Mark Zucerbergut”
deklaroi Rama. 


Basha-Ramės: Marrėveshja me ty nuk funksionon
Basha deklaroi sėrish nė Kuvend se marrėveshja e 18 majit me Ramėn nuk funksionon, pasi bėri aleancė me krimin.
 
Basha akuzoi sėrish pėr deputetė tė inkriminuar nė Kuvend, ndėrsa theksoi se lufta ndaj drogės ėshtė kusht nga BE pėr negociatat.
 
Ju ftoj tė shkundeni nga frika. Tentativė pėr tė frenuar zėrin e opozitės. Jeni mėsuar me parullat e propagandėn  tuaj.
 
Edi Rama ke ardhur pėr programin kėtu, jo tė flasėsh nė emrin tim dhe tė opozitės. Mungesė totale programi, zgjodhi sulmin dhe diversionet ndaj opozitės.
 
Nė 2013 erdhe me krimin dhe kjo degjeneroi shtetin. Disa ikėn nga dekriminalizimi, por ke tė tjerė kėtu qė kanė gėnjyer nė formularin e dekriminalizimit.
 
Kriminalizimi dhe droga janė e reja. Droga ėshtė kusht shtesė pėr anėtarėsimin pėr hapjen e negociatave.
 
Njė dyzinė bashkishė socialiste drejtohen nga persona me rekorde kriminale. Marrėveshja ime me ty nuk funksionon. Jo aleancė me krimin, vetėm pėrballje. Sekondat numėroni mbrapsht tani nė qeverisje
” deklaroi ai.Redaksia Online
dy.b/ e.m/Shqiptarja.com
 

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bon xhovi Lulashit i paska dal me ne fun gjumi.Pak me vonese.
avatar
Anonim
Gege Kosova Kjo eshte e verteta shqiptare dhe e drejta e Shqiperise, Ky eshte zeri dhe e mira shqiptareve,Jo Pllamet ne qader, e bertimat e sterkeqjet e turinjeve para ekranit,Realiteti peshimi i popullit, mesuesi tone me te drejte, vetme Ai-populli zgjedh me kompetence kush duhet t'i sherbej, vetem sovrani zgjedh sherbuesin e mire, sherbyesin e moralshem,te pergjegjeshem e te ndergjegjeshem,Vetem ai eshte i popu llit dhe per popullin.
avatar
Anonim
Gege Kosova Kjo eshte e verteta shqiptare dhe e drejta e Shqiperise, Ky eshte zeri dhe e mira shqiptareve,Jo Pllamet ne qader, e bertimat e sterkeqjet e turinjeve para ekranit,Realiteti peshimi i popullit, mesuesi tone me te drejte, vetme Ai-populli zgjedh me kompetence kush duhet t'i sherbej, vetem sovrani zgjedh sherbuesin e mire, sherbyesin e moralshem,te pergjegjeshem e te ndergjegjeshem,Vetem ai eshte i popu llit dhe per popullin.
avatar
Anonim
Aliu i Tepelenės O lul Bajga,qėnke njė koqe gomari o dylber. Nuk zune men akoma dhe pa fillu punė kjo qeveri ti llap nuk bo. Po fryhesh si shum o tunxh dhe po hiqesh si i menēėm por ki kujdes semos i shkelėsh hijen no njonit ne mer msysh. Nuk vje kurr nė pushtet ti me malokun sa tė jeni gjall,e keni hongėr ēorbėn e prishme tė dy spiunat e serbit e rusit. Jeni bo tė neveritshėm me gjithė taborin mrapa. Farė e keqe.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/10/2017, Viti VII - NR.247