Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:54 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Elton Qyno
03 Gusht 2016 - 07:16 | përditesuar në 08:32
Njė raport sekret i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, i mbėrritur nė Prokurorinė e Pėrgjithme dhe 5 institucione tė tjera, hedh dritė mbi megaskandalin e vjedhjes sė parave nė Thesarin e Bankės sė Shqipėrisė. Raporti i hartuar nga 6 auditues, zbulon skemėn e vjedhjes sė parave, njėherėsh hedh dritė mbi shifrėn e saktė tė vjedhjes, ku KLSH ka zbuluar se nuk bėhet fjalė pėr shifrėn prej 713 milionė lekė tė reja, siē deklaroi ish-guvernatori Fullani, por pėr 2.9 miliard lekė, e pėrkthyer kjo nė 21 milion euro qė mungonin nė thesarin e Bankės sė Shqipėrisė. Kjo sasi lekėsh nuk ėshtė vjedhur nga njė person i vetėm por siē thonė audituesit nė raport, nė kėtė skemė janė implikuar disa zyrtarė tė bankės dhe drejtues tė Bankave tė Nivelit tė Dytė, duke dyshuar se kanė pėrdorur dokumentacion fallco nė procesin e dorėzimit tė lekėve pėr shkatėrrim. Kjo shifėr ėshtė mbajtur sekret, me qėllimin e vetėm pėr tė mos krijuar panik nė tregun bankar, pasi publikimi i skemės sė kėsaj megavjedhje parashikohej tė sillte nė atė periudhė, tėrheqjen e depozitave nga qytetarėt dhe prishjen e ekulibrit bankar.Pėr shifrėn e sipėrcituar mėsohet tė ketė pasur dijeni dhe zyrtarė tė FMN. Ky raport vijon tė qėndrojė nė Prokurorinė e Pėrgjithshme dhe se kjo e fundit asnjėherė nuk ka hetuar nė kėtė drejtim.

Vjedhja 21 milion euro
I pari qė ka ngritur zėrin pėr skandalin e vjedhjes sė Bankės sė Shqipėrisė dhe ka kėrkuar njė audit nė thesar, ka qėnė deputeti i PS njėherėsh dhe Kryetari i Komisionit Parlamentar tė Ekonomisė Erjon Braēe. Braēe, i ka kėrkuar KLSH qė tė kryejė njė auditim te menjėhershėm nė Bankėn Qėndrore, pėr shkak se ėshtė cėnuar imazhi dhe siguria e sistemit bankar. Shkresa e zotit Braēe mban datėn 25 korrik 2014. Ndėrkohė qė dy ditė mė parė nė 23 korrik, KLSH, kishte nisur kontrollin me objekt: ”Auditimin e Pėrputhshmėrisė Administrimit tė Fondeve Logjistike “Arka Stok” nė Bankėn e Shqipėrisė me Kuadrin Rregullator nė Fuqi”.Por nė fakt ky kontroll ka nisur katėr muaj me vonesė, kjo pasi anėtarėt e auditimit nuk kanė pasur ēertifikatė sigurie. Pas paisjes me ēertifikata sigurie, grupi i auditit ka nisur punėn duke konstatuar se nė arkėn stok mungonte njė sasi prej 2.9 miliard lekė, e pėrkthyer kjo nė 21 milion euro. Me kėtė shifėr janė njohur krerėt e 5 institucioneve shtetėrore pėrfshirė dhe Erjon Braēen, ku asnjėri prej tyre nuk ka folur pėr kėtė skandal, duke e lėnė nė hėshtje.

Sipas raportit vjedhja e parave ėshtė bėrė nėpėrmjet bankave tė nivelit te dytė nė vend. Kjo pasi sipas raportit disa prej ketyre bankave nė bashkėpunim me punonjės tė thesarit dhe Bankės sė Shqipėrisė, kanė bėrė procesverbale fiktive, sikur kanė dorėzuar para tė vjetra tė destinuara pėr shkatėrim. Po nė fakt nuk kanė dorėzuar shumat financiare por kanė bėrė vetėm letra. Grupi i auditimit ka gjetur dokumentat e dorėzimit tė lekėve por s’ka konstatuar hyrjen e tyre. Njėherėsh pas kėsaj, kėto banka tė nivelit tė dytė kanė kėrkuar rimbulsimin nga BSH tė parave tė vjetra qė ishin nxjerė nga qarkullimi, dhe me firmėn e disa ish-drejtuesve tė Bankės sė Shqipėrisė, janė lejuar tė kryhen transaksionet e rimbulsimit financiar nga llogaria e BSH nė llogaritė e disa prej bankave tė nivelit tė dytė. Ky raport sekret tashmė ndodhet nė prokurori por ēuditėrisht pėr kėtė pjesė nuk ėshtė kryeher asnjė hetim.

Bitraj deklaron
vjedhjen tek Fullani
Vjedhja nė 2014 e Thesarit tė Bankės sė Shqipėrisė shėnoi skandalin mė tė rėndė, nė historinė e shtetit fiskal Shqiptar. Ish-guvernatori i kėtij institucioni Ardian Fullani deklaroi ne media se nga thesari i shtetit ishin vjedhur vetėm 713 milion lekė tė reja, dhe ky krim ishte kryer nga njė person i vetėm qė quhet Ardian Bitraj qė aktualisht rezulton i dėnuar me 13.4 vite burgim nga gjykata e Tiranės. Por emri i Bitraj pėr policinė, prokurorinė dhe mediat, ka dalė vetėm njė muaj pas vrasjes sė njė bankieri tė njohur nė Tiranė. Pas kėsaj vrasje Bitraj ka vrapuar nė zyrėn e ish-guvernatorit tė Bankės tė Shqipėriė Ardian Fullani, duke pohuar se ai ishte personi qė kishte vjedhur miliona lekė nga baletat me para tė thesarit tė Shtetit. Bitraj deklaroi para Fullanit dhe nė prokurori se kėto para i ka lėnė nė baste sportive dhe kazino, duke mos shpenzuar asnjė qindarkė pėr tė mira kapitale, si prona, automjete, apartamente etj. Pėrpara Fullanit Bitraj ka marrė tė gjithė pėrgjegjėsinė e kėtij krimi tė rėndė qė tronditi institucionet e Shtetit Shqiptar, duke bėrė vetėm njė bashkėfajtore nė kėtė krim punonjėsen e thesarit tė Shtetit, Mimoza Bruzian, edhe kjo tashmė e dėnuar me 10 vite burg, pasi konstatoi vjedhjen dhe nuk kishte raportuar tek eprori skandalin.

Bitraj s’dinte shifrėn
Fullani nxorri 713 mln
Vetė Pėrgjegjėsi i dy arkave tė parave, asaj nė veprim dhe arkės stok, Ardian Bitraj nuk ka qėnė nė dijeni se sa lekė kishte vjedhur. Pėr njė person qė ishte shefi i dy arkave tė parave tė shqiptarėve dhe qė mbante ēelėsat i vetėm, shifra nuk kishte interes. Pėr vjedhjen e Bankės sė Shqipėrisė askush nga drejtuesit e saj nuk ka qenė nė dijeni ose nė tė kundėrt bėnin sikur s’dinin se ēfarė po ndodhte, dhe pėr pasojė as nuk ishte planifikuar ndonjė inventarizim. Njė proces i tillė ėshtė urdhėruar tė kryhet vetėm pasi ish-pėrgjegjėsi i Thesarit tė Shtetit Ardian Bitraj ka rrėfyer para tre drejtorėve se pėr katėr vite kishte vjedhur sasi tė mėdha lekėsh. Fill pas datės 21 korrik 2014, ku u denoncua skandali, nė pasditen e kėsaj date me njė urdhėr tė Zv/guvernatores Elisabeta Gjoni janė ngritur nė mėnyrė tė mėnjėhershme dy grupe inspektimi me punonjėsit e Bankės sė Shqipėrisė, pėr tė kryer inventarin. Njėri grup do verifikonte kutitė e parave qė duhet tė shkatėroheshin ndėrsa grupi tjetėr tė shikone gjėndjen e kutive ku mbaheshin lekėt e reja tė ardhura nga Zvicra.Deri nė kėtė datė prej dy vitesh nė bankė nuk janė kryer inspektime, por vetėm disa inventarizime sporadike, dhe jo tė imtėsishme.Pėr tė hedhur dritė mbi “gjėmėn” qė i kishte ndodhur, procesi i inventarizimit tė parave ka nisur qė prej pasdites sė 21 korrikut 2014 dhe ka zgjatur deri nė 24 korrik.

Momenti i fundit kur ėshtė pėrpiluar procesverbali pėr inventarizimin e parave qė do shkatėroheshin,ka pėrfunduar nė mesnatė, pikėrisht nė orėn 23:30. Me anėn e kėtij procesverbali inventarizuesit kanė dalė nė pėrfundimin se nė total janė vjedhur 713 milion lekė tė reja, keto kartėmoedha tė dėmtuara dhe jo tė dėmtuara. Fullani u mundua tė “ēfryjė” skandalin duke pohuar se lekėt e vjedhura ishin 713 milion lekė dhe se kishte ēeduar vetėm faktori “njeri” dhe jo sistemi i sigurisė. Kjo shifėr e deklaruar nga Fullani u konsiderua e mirqėnė dhe nga tre ekspertė kontabėl tė caktuar nga njėsia hetimore Task-Forcė, pranė prokurorisės sė Tiranės qė po hetonte ngjarjen.Por ēfarė ka ndodhur?

skema

Redaksia online
a.n shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Drejtsi Para Fullani,Hec Berisha. Rrot Lulzim Basha. Futjani sa me thell kti populli sa te jen te mpire nga trut.
avatar
Anonim
visi Duke lexuar gjithnje keto lajmet dhe kete report te klsh ku perfshihen edhe bankat e nivelit te dyte, u kujtova per nje drejtor banke ne vlore, I cili 30 vjec u be miliarder dhe tani ka hap edhe hipermarket . Si, qysh,nga , ku ....? Follow the money.
avatar
Anonim
Altini Mos e zgjasni me shum njafton te nxiret lista e punonjseve te B.SH dhe do shifni se kush jan te punsesuar jam grat dhe motrat e deputetve dhe ministrave pastaj llogarinsi se ku kan shkuar keto Para
avatar
Anonim
Mandalay bay Las Vegas Vetėm po tė ngjallet ENVER HOXHA regullohen gjėrat pėr 24 orė edhe tek Zoti nuk kam besim mė , vetėm ai ja u gjente vėndin Hajdutve dhe Vrasėsve , edhe qindarkėn e fundit do t'ja u zbulonte . Ngjallu ENVER tė lutem
avatar
Anonim
o Edi Rama merr frenat e qeverisė nė dorė dhe vėr nė veprim agjentėt e krimeve financiare dhe sekuestroi Pashaportėn Fullanit me gjithė soj dhe sorrollop , sepse Vjedhja ėshtė galopante ! Fullani meriton dėnim me varje dhe sekuestrim tė ē'do pasurie qė disponon
avatar
Anonim
Kusarėt PD ta harrojė njėherė e pėrgjithmonė ardhjen nė pushtet me kta Kusarė qė drejtuan institucionet e tyre pėr 20 e kusurė vite ! Me Banditė , kusarė dhe Killera qė ekzekutonin njerėz nė emėr tė partisė ! FBI ja ka marr urdhėr tė nxjerr tė paktėn 99 % tė gjithė Krimeve qė janė bėrė kėto 26 vite , vetėm 1 % krimeve mund ti ketė shpėtuar FBI sė
avatar
Anonim
anonim hajde hajde dhe Fullani do te punoj prape si guvernatore se punet e tjera i sjellin stres?????????? ska faj ku i hyne sy pagat e pozicioneve te tjera te punes
avatar
Anonim
b&x e tju rroj brisha me fullanin keshyu e do ky popull qe te jetoj i qet
avatar
Anonim
varje ne litar Cfare te ndodhe me shume se kaq? Ish Guvernatori Full-hajni deklaroi me pergjegjesi se vjedhja u kap nga BK e shuma prej 713 milion leke eshte vjedhur nga nje njeri, i cili i ka humbur te gjitha ne "bixhoz" dhe kepucet i ka te riparuara dhe te pa bojatisura. Pas 2 vjetesh del qe vjedhja eshte 2,9 miliarde lek apo 21 milion euro. Nga kontrolli del qe nuk eshte nje hajdut por shume te tille dhe banka te nivelit te dyte te inkurajuar nga Full-hajni kundrejt ortakerise, kane bere kerdine.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63