Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ARSEN RUSTA
12 Shkurt 2013 - 19:53
Reportazhi/ Rrėnimi i Burgut tė
Spaēit, ja si po shitet pėr skrap
Vėllai i Prendit shkatėrroi burgun
Editorial/Memoria kthehet nė skrap
MIRDITE - Objektivi i kamerės sė televizionit A1 REPORT u fokusua nė ish-burgun e Spaēit nė qytezėn me tė njėjtin emėr, nė rrethin e Mirditės, pėr tė sjellė nė sytė e opinionit publik barbarizmin qė po kryhet ndaj njė objekti, i cili katėr vjet mė parė u shpall me njė vendim tė qeverisė, Monument Kulture me vlerėn e kujtesės kolektive.

Nisma u ndėrmor pas denoncimit tė shkrimtarit dhe analistit Fatos Lubonja, njė prej ish- tė dėnuarve tė regjimit komunist, i cili nė vizitėn e tij tė fundit nė kėtė kamp njoftoi policinė pėr batėrdinė qė po ndodhte, shfrytėzimin pėr skrap.

Njė prej personave pėrgjegjės tė arrestuar nga policia, ėshtė edhe vėllai i ish-komandantit tė gardės Ndrea Prendi (i cili vetėm disa ditė mė parė u shpall i pafajshėm pėr akuzat nė lidhje me vrasjen e 4 demonstruesve gjatė protestave tė opozitės mė 21 Janarin e dy viteve mė parė). Ndaj 58-vjeēarit, Nikoll Prendi aktualisht rėndon njė procedim nė gjendje tė lirė.


burgu i spacit me logo


*Foto, gjatė reportazhit tė A1 REPORT! sot nė burgun e Spaēit/ Mirditė
Shikoni kėtu tė tjera foto

burgu i spacit me logo


BURGU MUZE
Ish-burgu i Spaēit ėshtė shpallur katėr vjet mė parė monument kulture, ku me vendim tė qeverisė ka kaluar si institucion nga Ministria e Mbrojtjes nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės. Tashmė Burgu i Spaēit konsiderohet si Qendėr Muzeale e Kategorisė sė Dytė. Nė muajin qershor me rastin e projekteve tė 100-vjetorit tė Pavarėsisė, kryeministri Sali Berisha deklaroi se Burgu i Spaēit do tė kthehet nė njė muze tė vizitueshėm. Kryeministri i la detyrė ministrit Aldo Bumēi qė tė pėrgatisė projektin, i cili tashmė ėshtė gati dhe autori qė ka fituar kėtė projekt ėshtė Latif Lazimi. Autori i kėtij projekti ka parashikuar rikonstruktimin e rrugės sė shkatėrruar qė tė ēon nga autostrada deri te zona e Burgut, qė shtrihet nė formėn e njė kompleksi ngritur nė njė zonė tė thepisur malore. Ndaj nė projekt ėshtė menduar qė tė rregullohen rrugėt dhe tė punėsohen kujdestarė dhe punonjės tė muzeut pėr mirėmbajtjen dhe funksionimin e tij, ku pritet tė ngrihet edhe stafi qė kujdeset dhe menaxhon muzeun. Nė godinat gjysmė tė rrėnuara ėshtė menduar qė tė ruhen tė gjitha gjurmėt dhe elementėt ekzistues, qė sipas projektit tė muzeut tė shėrbejnė si dėshmi e gjallė e persekutimit ēnjerėzor tė bėrė gjatė komunizmit.

Projekti parashikon restaurimin e objekteve ekzistuese, pėrfshi edhe tė godinave, ku nė njėrėn prej tyre do tė ndėrtohet edhe godina muzeale. Nė mjediset e saj ish-tė burgosurit qė kanė ruajtur relikte dhe paraardhėsit e tyre tė sjellin pėr t’i ekspozuar, ku ndėr to do tė ketė rroba, enė, gjėra tė shkruara, piktura apo skulptura, objekte interesante pėr ata qė nuk e kanė njohur kohėn dhe ato ēfarė kanė ndodhur aty. Sipas arkitektit, i cili ka projektuar edhe njė monitor ku vazhdimisht do tė shfaqen skena nga xhirimet dhe filmimet nga koha kur ambienti funksiononte si burg, “atje do tė kthehet edhe energjia elektrike dhe uji, tė cilat qė nga viti 1988 e deri mė sot nuk janė mė, sepse lidhjet elektrike dhe tubacionet e ujit janė dėmtuar

PREMTIMI I KRYEMINISTRIT BERISHA

Nė muajin qershor tė vitit 2012 kryeministri Berisha kėrkoi nga Ministria e Kulturės qė ministri Aldo Bumēi tė paraqes nė qeveri kėrkesėn pėr ndėrtimin e Muzeut Historik tė Spaēit. “Ministria e Turizmit Kulturės dhe Sporteve duhet tė sjellė nė qeveri vendimin pėr ngritjen e Muzeut tė Spaēit”, tha Berisha. Megjithatė prej katėr vitesh gjendja ėshtė kjo: kanė ngelur disa godina me disa kate, ku mungojnė dyert dhe dritaret. Hyrjet e galerive tė minierave janė bllokuar, ndėrsa rrethimet me tela me gjemba nuk ekzistojnė mė, sepse prej kohėsh janė grabitur e kanė shkuar pėr skrap. Burgu i Spaēit, edhe sot e kėsja dite ende nuk ka asnjė restaurim, ndėrsa prej vitesh mban statusin e njėjtė tė ruajtjes me tė gjitha monumenteve tė kulturės qė gjenden nė Shqipėri.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
vili Po cfar lidhje ka Sali Berisha me burgun e Spaēit?.
avatar
Anonim
Ceēua me biēak Burgu i Spaēit per tu kethyer ne Muze te mirefillte, duhet qe te muroset ne themelet e tijS ali Berisha, per te shkuar puna mbare.
avatar
Anonim
vjosa VL Ka ngelur gje pa u ber skrap deri tani,me perjashtim te vilave te skrapisteve ? " Muzeumi i Spacit" u ndertua me fjale ,si puna e kuvendit dhe stadiumit Spaci iku ,po mos iki dhe muzeu kombetar ne Tirane. Mos u merzitni se keto 3-4 muaj fushate qe ka ngelur do ndertohet jo vetem Spaci,po sa e sa vepra te tjera qe do jene vepra qe do quhen vepra historike te cilat nuk i ka pare historia e ketij vendi.Do do behen e c'nuk do behen!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/01/2018, VITI VIII- NR.17