Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
26 Dhjetor 2013 - 17:39
Legalizimet e paligjshme, paditen
ish-krerėt e ALUIZNI-t Sarandė
VIDEO/Kallėzimi i KLSH nė Prokurori
SARANDE- Kontrolli i Lartė i Shtetit ka kallėzuar nė Prokurori ish-drejtorėt e Agjencisė Rajonale tė Legalizimit, Urbanizimit dhe Integrimit tė Zonave dhe Ndėrtimeve Informale (ALUIZNI) nė Sarandė.

Pas auditimit tė realizuar nė kėtė agjenci pėr veprimtarinė nė periudhėn Janar 2011-shtator 2013 ka rezultuar se dy ish-drejtues tė kėsaj agjenciė dhe 5 drejtorė Drejtorinė Rajonale tė ALUIZNI-t nė Sarandė, kanė abuzuar me detyrėn duke lejuar legalizime tė jashtėligjshme nė Zonat Arkeologjike dhe pranė Vijės Bregdetare pėr mbi 100 subjekte.

Nisur nga kėto shkelje, KLSH ka bėrė kallėzim penal nė Prokurorinė e Rrethit Sarandė pėr ish-drejtorin e kėsaj agjencie pėr periudhėn Janar 2011-Gusht 2011, me iniciale R.T., dhe pėr ish-drejtorin me iniciale V.K., nė periudhėn Shtator 2011- Shtator 2013.

Dy kėta ish-drejtues janė kallėzuar penalisht me akuzėn e shpėrdorimit tė detyrės pėr legalizimin e objekteve informale mbi monumentet arkeologjike, pėr cėnim tė integritetit tė Monumenteve tė Kulturės, si dhe shkaktimin e mungesės sė tė ardhurave pėr fondin e kompensimit monetar subjekteve ish pronarė nė buxhetin e shtetit, si dhe pėr moskryerjen e procedurave ligjore gjatė procesit tė legalizimit.
 
Po kėshtu dhe pėr 5 drejtuesit me inicialet L.C, M.N, G.Z, P.P dhe B.J, gjatė auditimit kanė rezultuar shkelje sa i takon “zbatimit tė procedurave ligjore pėr mbledhjen pėrpunimin dhe administrimin e tė dhėnave pėr ndėrtimet pa leje, nė shqyrtimin dhe miratimin e kėrkesave pėr objektet informale dhe nė pėrgatitjen dhe dėrgimin e dokumentacionit pėr kalimin e pronėsisė sė parcelės ndėrtimore tė objekteve informale nga shteti tek posedues i ndėrtimit pa leje”.
 
Sipas njoftimit tė KLSH, kėta ish-drejtues janė kallėzuar penalisht edhe sa i takon parregullsive nė plotėsimin e dosjeve, duke legalizuar objekte nė kundėrshtim me ligjin. Nė 148 rate, pėr njė sipėrfaqe prej 15 216.2 m2 janė arkėtuar mė pak tė ardhura, nė vlerėn 158 324 960 lekė, duke shkaktuar dėm nė buxhetin e shtetit.
 
Shkėlje janė konstatuar edhe nė 60 raste pėr sipėrfaqen 1889.34 m2, ku sėrish janė arkėtuar mė pak tė ardhura, nė vlerėn 6,963,959 lekė, duke shkaktuar dėm nė buxhetin e shtetit, pra tė ardhura tė munguar pėr fondin e kompensimit monetar tė ish pronarėve.
 
NĖ BASHKINĖ SARANDĖ:
- 60 raste tė vetėdeklarimeve, janė objekte ose shtesa tė objekteve ekzistuese e qė nuk duhet tė legalizoheshin pasi janė ndėrtuar pranė vijės bregdetare. Nga kėto 44 objekte kanė marrė miratimin me VKM pėr shitjen e truallit dhe 16 objekte, kanė marrė lejen e legalizimit.
 
- 45 objekte pa leje janė nė zonat arkeologjike nga tė cilat 28 objekte kanė marrė miratimin me VKM pėr shitjen e truallit.
 
- 12 objekte pa leje janė mbi trupin e rrugės kryesore, nga tė cilat 9 objekte kanė marrė miratimin me VKM pėr shitjen e truallit .
 
NĖ KOMUNĖN LUKOVĖ:
-Kanė miratuar me VKM shitjen e sipėrfaqeve tė parcelės ndėrtimore nė zonat turistike pėr 69 raste pėr sipėrfaqen 28,554 m2, nga kėto nė 9 raste, pėr sipėrfaqen 2,956 m2tė parcelės ndėrtimore, ėshtė dhėnė leja e legalizimit
 
Legalizimi i ndėrtimeve pa leje nė zonat turistike, pa pasur tė miratuar mė parė me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave vijėn kufizuese tė tyre, ėshtė shkelje e kėrkesave tė VKM nr. 88, datė 1.3.1993, i ndryshuar dhe i ligjit nr. 9482, datė 3.4.2006, i ndryshuar, neni 38/1.
 
NĖ KOMUNĖN KSAMIL:
-Kanė miratuar me VKM shitjen e sipėrfaqeve tė parcelės ndėrtimore nė brezin mbrojtės tė vijės bregdetare, zonat turistike, pėr 24 raste e sipėrfaqen 9283,83 m2, nga kėto:
 
- nė 17 raste, ėshtė dhėnė leja e legalizimit nė kundėrshtim me “Planin e Pėrgjithshėm Rregullues tė Qendrės sė Banuar Ksamil” tė miratuar me vendim tė KRRTRSH nr. 4 datė 18.12.2004. Nė kėtė plan ėshtė parashikuar “Brezi mbrojtės i vijės bregdetare jo mė pak se 100 metra linear” me sipėrfaqe 66,85 ha, me VKM nr. 438, datė 28.6.2006 “Pėr pėrcaktimin e kritereve, tė procedurave dhe dokumentacionit tė zbatueshėm, pėr tė kualifikuar objektet nė ndėrtim, qė legalizohen ose jo”, si dhe nė shkelje tė kėrkesave tė konventės sė Barcelonės “Pėr mbrojtjen e mjedisit detar dhe tė rajoneve bregdetare tė Mesdheut”, miratuar me ligjin nr. 10234, datė 18.2.2010 “Pėr aderimin e Republikės sė Shqipėrisė nė protokollin “Pėr menaxhimin e integruar tė zonave bregdetare nė Mesdhe” tė konventės sė Barcelonės “Pėr mbrojtjen e mjedisit detar dhe tė rajoneve bregdetare tė Mesdheut”.
 
- Nė njė rast, legalizimi i objektit nuk figuron nė ortofoton digjitale tė qytetit tė Sarandės, ka dalė VKM nr. 125, datė 17.02.2010, me sipėrfaqe toke 450 m2 dhe sipėrfaqe ndėrtimi 29.5 m2, objekti rezulton se ndodhet nė zonėn e gjelbėr dhe nė buzė tė detit, si dhe mungon nė dokumentacion: gentplani paraprak ( ose skica fushore), proces verbali i konstatimit, akt kualifikimi
 
-Nė njė rast, objektit i legalizuar ėshtė tėrėsisht brenda monumenteve tė kulturės, ėshtė legalizuar pėr gjithė sipėrfaqen e truallit prej 273 m2 tokė, (nga 85 m2 tė kėrkuar) dhe pėr objektin e ndėrtimit pėr gjithė sipėrfaqen prej 900 m2, pėr kėtė duhej tė merrej leja nga Drejtoria e Monumenteve tė Kulturės Sarandė.
 
- pėr 620 dosje, tė cilat janė legalizuar me VKM, me mungesė tė plotė tė dokumentacionit si: Akt Kualifikimi, Proces Verbali i Konstatimit, Gen Plani Paraprak, ose Skica Fushore dhe Ortofotot.
 
- 95 raste, ka mos pėrputhje tė plotė tė proces verbaleve, akt rikonstatimet mė datat qė ėshtė lidhur kontrata pėr shitjen e sipėrfaqes sė tokės dhe me miratimin me VKM.
 
- 71 raste(dosje) (Leje Legalizimi) dhėnė nė vitin 2013, tė dėrguara nė ZVRPP Sarandė, janė kthyer pėr mospėrputhje pranė Drejtorisė Rajonale Aluizni-t, si mė poshtė:
 
- mos pėrputhje tė sipėrfaqes tė parcelės, midis kontratės dhe gent planit dhe lejes ;
 
- mos pėrputhje tė numrit tė kateve me sipėrfaqen totale tė ndėrtimit;
 
- mos pėrputhje tė emrave midis kontratės dhe lejes tė Legalizimit;
 
- nė 9 raste, lejet e legalizimit nuk janė shoqėruar me kontratat e shitjes
 
- ka tejkalim tė sipėrfaqes sė ndėrtimit (baza) me sipėrfaqen e parcelės;
 
- kthim tė Lejeve tė Legalizimit, pėr arsye tė mbivendosjeve me pronat e pronarėve ekzistues;
 
- nė 255 raste, janė tėrhequr dosje nga arkiva pėr tu punuar, por nuk disponohet asnjė dokumentacion dhe nuk dokumentohet ku ndodhen 255 vetėdeklarime pėrkatėse;
 
B. Pėr z. R.T., ish-Drejtor i Drejtorisė Rajonale tė ALUIZNI-t Vlorė nė periudhėn (Janar 2011 - Gusht 2011), qė mbulonte degėn Sarandė:
 
Pėr shkelje, tė meta e mangėsi, nė zbatimin e procedurave ligjore nė mbledhjen, pėrpunimin dhe administrimin e tė dhėnave pėr ndėrtimet pa leje; nė mėnyrėn dhe afatin e kualifikimit tė dokumentacionit tė dosjeve tė legalizimit tė objektit informal, nė shqyrtimin dhe miratimin e kėrkesave pėr objektet informale dhe nė pėrgatitjen dhe dėrgimin e dokumentacionit pėr kalimin e pronėsisė sė parcelės ndėrtimore tė objekteve informale nga shteti tek posedues i ndėrtimit pa leje; legalizimin e objekteve mbi monumentet arkeologjike duke cėnuar integritetin e Monumenteve tė Kulturės, lejimin e kualifikimit tė dosjeve tė vetėdeklarimeve , si mė poshtė:
 
- Ka pranuar dhe kualifikuar dosjet qė kanė mungesė tė plotė tė dokumentacionit si: Akt Kualifikim, Proces Verbal Konstatimit, Gen Plan Paraprak, ose Skica Fushore, Ortofotot.
 
a. Pėr bashkinė Sarandė.
 
- 316 vetėdeklarime, janė trajtuar dhe kanė pėrfituar legalizim pėrmes 8 VKM tė nxjerra nė periudhėn 27.01.2009 deri mė 18.11.2009.
 
b. Pėr Komunėn Ksamil,
 
- 202 vetėdeklarime, janė trajtuar dhe kanė pėrfituar legalizim pėrmes 9 VKM tė nxjerra nė periudhėn 23.12.2008-17.02.2011.
 
Kėto veprime janė nė kundėrshtim me ligjin nr. 9482, datė 03.04.2006 “Pėr legalizimin, urbanizimin dhe integrimin e ndėrtimeve pa leje“,VKM nr. 437, datė 28.6.2006 “Pėr pėrcaktimin e procedurave pėr mbledhjen, pėrpunimin dhe administrimin e tė dhėnave pėr ndėrtimet pa leje, pėr ngritjen e bazės sė tė dhėnave”, VKM nr. 438 datė 28.06.2006. “Pėr pėrcaktimin e kritereve, tė procedurave dhe dokumentacionit tė zbatueshėm, pėr tė kualifikuar objektet nė ndėrtim, qė legalizohen ose jo”, VKM nr. 515, datė 13.5.2009 “Pėr pėrcaktimin e afateve, tė mėnyrės dhe kohės sė ushtrimit nga Aluizni tė pėrgjegjėsive tė zyrave tė urbanistikės dhe tė Kėshillave tė qarqeve, gjatė procedurave tė legalizimit tė objekteve informale”, Urdhrin nr. 846, datė 11.10.2012, Urdhrin nr. 958, datė 18.12.2012 tė Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė ALUIZNI-T “Pėr Hartimin dhe paraqitja e materialeve grafike (Gen Plan, Planimetri) tė objektit qė legalizohet”,
 
-Nė 11 raste(dosje) janė konstatuar mungesė dokumentacioni ligjor, e domosdoshme pėr procedurat e legalizimit:
 
- Miratuar me VKM, kalimi i pronėsisė sė parcelės ndėrtimore pa pėrgatitur planimetritė digjitale pėr ēdo dosje .
 
- Miratuar me VKM, kalimi i pronėsisė sė parcelės ndėrtimore, pa pėrgatitur, paguar dhe dorėzuar nga subjektet faturat financiare.
 
- Miratuar me VKM, kalimi i pronėsisė sė parcelės ndėrtimore, me gabime tė theksuara nė sipėrfaqe dhe konfiguracion.
 
- U ėshtė lidhur kontrata, 1- 2 vjet mė pėrpara se ka dalė akt kualifikimi apo akt konstatimi.
 
-Nė tė gjitha rastet rezultoi se skicat fushore, procesverbalet e konstatimit dhe genplanet paraprake janė plotėsuar me laps dhe me korrigjime pa u plotėsuar plotėsisht me tė dhėnat e kėrkuara.
 
- Miratuar me VKM, shitjen e sipėrfaqeve tė parcelės ndėrtimore nė Brezin mbrojtės tė vijės bregdetare, nė kundėrshtim me “Planin e Pėrgjithshėm Rregullues tė Qendrės sė Banuar Ksamil” i miratuar me vendim tė KRRTRSH nr. 4 datė 18.12.2004, pėr zonat turistike nė 24 raste, pėr sipėrfaqen 9283,83 m2 , nga kėto nė 17 raste, ėshtė dhėnė edhe leja e legalizimit. Kėto veprime janė nė shkelje tė kėrkesave tė konventės sė Barcelonės “Pėr mbrojtjen e mjedisit detar dhe tė rajoneve bregdetare tė Mesdheut”, miratuar me ligjin nr. 10234, datė 18.2.2010 “Pėr aderimin e Republikės sė Shqipėrisė nė protokollin “Pėr menaxhimin e integruar tė zonave bregdetare nė Mesdhe” tė Konventės sė Barcelonės “Pėr mbrojtjen e mjedisit detar dhe tė rajoneve bregdetare tė Mesdheut”.
 
Nė total nga Raporti i Kontrollit tė Lartė tė Shtetit, si pasojė e veprimeve tė mėsipėrme joligjore dhe shkeljeve tė tjera tė legjislacionit nė fuqi, ėshtė konstatuar njė mungesė tė ardhurash nė buxhetin e shtetit pėr fondin e shpėrblimit monetartė ish pronarėve nė vlerė prej 171,509,482 lekė duke cėnuar interesin publik.
 
Janė bėrė mbi 100 legalizime tė paligjshme nė Zonėn Arkeologjike tė qytetit tė Sarandės dhe zonėn rreth saj.
 
Pėr tė gjitha veprimet e mėsipėrme, KLSH i ka pėrcjellė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Sarandė dhe Vlorė tė gjitha provat dhe dokumentet pėrkatėse, pėrmes kallėzimeve pėr shpėrdorim detyre pėr ish-Drejtuesit e Degės R.T., V.K. dhe drejtuesit e tjerė L.C, B.J, G.Z, P.P dhe M.N.
 
Gjithashtu, KLSH i ka kėrkuar Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė ALUIZNI-t fillimi i procedurave administrative e ligjore pėr dhėnien e masės disiplinore “Largim nga puna” pėr ish drejtorin e ALUIZNI Sarandė, tre pėrgjegjės sektori dhe dy specialistė nė kėtė institucion, si dhe marrja e masave tė tjera disiplinore pėr katėr nėpunės tė tjerė tė kėtij institucioni.
 
Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
salah Nė Durrės, Currilla, Kallmi, Golem problemi ėshtė edhe mė i madh: Ēdo gjė ka qenė e shkatėrruar nga dokumente tė paligjshme nė qendrėn antike tė arsyes. Kudo vetėm kriminelėt janė duke pėrdorur e tyre lokale dhe ndėrtesa
avatar
Anonim
Padroni i Bordellos Legalizime ne kundershtim me ligjin ka ne te gjithe Shqiperine, vlen te theksohet me te privilegjuarit jane shpellaret e Saliut. Kur do te veproje drejtesia per keta shperdurues e shkeles te ligjit, si ne dhenie e ne marrjen e legalizimit kane zgjidhur torben duke lare me para krimi pushtetaret e Saliut. Grykesi dhe shperdoruesi me i madh i kesaj katrahure eshte Shaban Memia i perkedheluri i Kriminelit, qe sot po gezon duke shperdoruar me familjen parate e "bakshisheve" si Kryetar i ALUIZMIT.
avatar
Anonim
Tepelensi O aulona ,ata cemrit dhe verioret jane rrace e pastert ylliro-pellazge jo jevgj si puna juaj,epo flasin dhe keta greket per ne qe jemi populli qe kemi shperndare dijet dhe kulturen ne te gjithe globin,greket per nje gje mbahen per te fallcifikuar historine
avatar
Anonim
aulona nga Vlora dhe deri ne Ksamil, cecene dhe camer kane bere lega;izimi pasi banoret autoktone, shumica greke etnioke dhe vllehe, jane te shtepite e tyre. Kontrolloni emrat e legalizimeve qe jepeshin cdo jave neper gazeta dhe te shikoni se kush jane. Nga ky vendim i :Legal;izimeve, i bie qe camerit dhe cecenet veriore, jane pushtues, te cilat i ja[in 100% te drejte Greqise te akuzojhe shqiperine se cemerit jane dyfish hajdute.
avatar
Anonim
eliniqia Po cne kaq inat me cemrit. Une banoj ne sarande dhe gjyshrit e mi kane lindur ne gumenice "greqi", jane shpergulur nga shtepite e tyre me dhune dhe u vendosen ne sarande qe ne 40. Si ata bene edhe shume e shume cemer te tjere" vlora ", kjo eshte historia e jo perrallat e tua.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274