Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:23 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
30 Prill 2013 - 13:06
Sarandė, fėmijėt e emigrantėve
probleme me gjuhėn nė shkolla/VD
SARANDE - Kthimi i emigrantėve nė vendlindje, kryesisht nga Greqia dhe Italia vijon tė shoqėrohet me probleme sa i pėrket integrimit tė fėmijėve nė sistemim arsimor dhe nė gjuhėn shqipe.

Edhe pse vėshtirėsitė pėr shkak tė gjuhės janė tė shumta, Drejtoria Arsimore dhe drejtoritė e shkollave po punojnė me programe tė veēanta nė tė gjitha klasat me nxėnės tė kthyer nga emigracioni.

Nė rrethin e Sarandės dhjetra nxėnės, fėmijė emigrantėsh i nėnshtrohen kurseve specifike jashtė procesit mėsimor pėr tė pėrvetėsuar gjuhėn shqipe.

“Ky fenomen, ėshtė hasur edhe nėpėr shkollat e qytetit tė Delvinės apo dhe fshatrave tė tjera tė komunave. Edhe nė Gjirokstėr ėshtė vėrrejtur njė fenomen i tillė, por ėshtė preferuar tė zgjidhet me forma private, mėsimi i gjuhės shqipe”, - thotė Arta Alikaj, mėsuese e gjuhės shqipe.

(ad.ti/shqiptarja.com)

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173