Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
26 Maj 2015 - 09:07 | përditesuar në 21:24
Ka pėrfunduar samiti i krerėve tė shteteve tė Evropės Juglindore (SEECP), i mbajtur kėtė vit nė Tiranė. Nė kėtė samit morėn pjesė 13 vende ku vetėm 4 u pėrfaqėsuan me presidentė, 2 me kryeministra, 1 zėvendės kryeministėr, 3 vende u pėrfaqėsuan nė nivel tė zėvendėsministrave tė jashtme dhe dy tė tjerė nga ambasadorėt e tyre nė Tiranė.

Ambasadorja e BE-sė, Romana Vlahuti e pranishme nė kėtė samit tha se ėshtė mė e sigurtė tė keshė fqinj tė mirė sesa gardhe ndarėse tė forta.

Maqedonia , Greqia dhe Serbia sollėn nė Tiranė nivel tė ulėt pėrfaqėsimi duke dėshmuar kėshtu marėdhniet e acaruara mes Tiranės, Shkupit dhe Athinės.

Nė pėrfundim tė samitit u miratuar plani vjetor i RCC pėr bashkėpunim mes vendeve tė Evropėn Juglindore (2014-2015) dhe u miratua deklarata e samitit.


nishani


Nishani: Tė nxisim bashkėpunimin rajonal dhe fqinjėsine e mirė
Pas pėrshėndetjes sė Presidentit tė republikės sė Shqipėrisė Bujar Nishani, i cili nė fjalėn e hapjes falėnderoi tė gjithė krerėt e shteteve tė vendeve tė Europės Juglindore pėr praninė e tyre nė kėtė samit, mjaft tė rėndėsishėm pėr tė gjitha vendet e rajonit. Nishani u uroi suksese pėrfaqėsuesve tė Sofies si vendi ku do tė mbahet samiti i radhės i SEECP, vitin e ardhshė.
 
Mė tej, Nishani u ndal nė ngjarjet nė Kumanovė, pėr tė cilat kėrkoi njė hetim tė plotė tė ngjarjes dhe bėri thirrje pėr frenimin e menjėhershėm tė pėrpjekjeve pėr ta shndėrruar kėtė episode tė paqartė, gjithsesi tė izoluar nė njė burim konflikti tė paqenė  ndėretnik.

Teksa fliste pėr bashkėpunimin rajonal dhe fqinjėsinė e mirė, Nishani vuri theksin nė realizimin e projekteve tė  pėrbashkėta rajonale infrastrukturore dhe energjetike 
 
 “Ngjarjet e fundit nė Kumanovė na dėshmuan dhe njė herė pėr brishtėsinė e stabilitetit dhe sigurisė nė rajon. Me kėtė rast dua tė pėrcjell ngushėllimet pėr humbjet tragjike e jetėve nė Kumanovė dhe duke dėnuar dhunėn se kriza qė ka pėrfshirė Maqedoninė nuk duhet lejuar tė pėrshkallėzohet mė tej. Pritshmėria jonė legjitime ėshtė qė tė ketė njė hetim tė plotė dhe tė shpejtė pėr kėtė ngajrje qė ka tronditur jo vetėm pėr  Kumanovėn dhe qytetarėt e saj tė pafajshėm por tė gjithė rajonin dhe partnerėt tanė ndėrkombėtar. Bėj thirrje pėr frenimin e menjėhershėm tė pėrpjekjeve pėr ta shndėrruar kėtė episode tė paqartė, gjithsesi tė izoluar nė njė burim konflikti tė paqenė  ndėretnik dhe nė vend tė saj pėrqėndrimin e energjive nė zgjidhjen e tė gjtiha cėshtjeve mes palėve me dialgo pėrfshi dhe zbatimin pa ekuivok tė Marrėveshjes sė Ohrit.

Ne jemi tė ndėrgjegjshėm se janė parakusht pėr integrimin e tė gjithė vendeve tė rajonit nė BE”

Bashkėpunimi rajonal nuk mund tė jetė i plotė pa njė zhvillim tė qėndrueshėm e bashkėpunim tė mirė ekonomik. Pėr kėtė arsye ėshtė e nevojshme qė projektet e pėrbashkėta infrastrukturore dhe energjetike, por edhe nė sektorė tė tjerė tė ekonomisė tė jenė nė focus tė bashkėpunimit tonė tė ardhshėm.  Sigurisht qė pėr kėtė ėshtė i domosdoshėm bashkėpunimi me BE-nė dhe vendet e BE-sė
”,- tha Nishani


 seecp
nishani

Presidenti i Bullgarisė Plevneliev: Tė rujamė kufijtė e Ballkanit dhe tė rrisim bashkėpunimin
Pas presidentit Nishani, fjalėn e mori presidenti i Bullgarisė, Rosen Plevneliev, i cili theksoi se ngjarjet e fundit nė Maqedoni kanė nxitur vėmėndjen tonė pėr bashkėpunim nė vendet e rajonit. Ai tha se Bullgaria ėshtė e angazhuar qė kufijtė nė ballkan tė mos ndryshojnė dhe tė ketė njė bashkėpunim mė tė madh midis tė gjitha vendeve pėr tė nxitur zhvillimin e luftuar terrorizmin
 
“Aktivitetet e fundit nė Maqedoni kanė dėshmuar nevojėn  pėr tė afirmuar mbėshtetjen tonė pėr pavarėsinė dhe integritetin territorial tė vendit. Bullgaria do tė punojė pėr njė deklaratė pėr tė rikonfirmuar parimin e moscėnimit tė kufijvė kombėtare. Ne nuk duam qė te kėtė lufra nė Ballkan, por duam paqe dhe stabilitet. Ne nuk duam qė kufijtė tė lėvizen mė, por duam qė kėto kufij tė mos jenė mė tė dukshėm. Ne duam qė zgjedhja sovrane e popullit tė ballkanit tė respektohet. Ne duam qė nejrėzit ti bėjmė bashkėpunėtorė dhe jo luftėtorė. Mė 1 qershor Bullgaria merr kryesinė e radhės sė SEECP, ne do tė kemi njė agjende tė ngjeshur pėr stabilitetin nė rajon. Ndėrveprimi i SEECP ėshtė i rėndėsishėm pėr integrimin e Ballkanit. Duhet tė bashkėpunojmė mė shumė me SEECP dhe me shumė institucione tė tjera. Ne duhet tė punojmė pėr marrėdhėniet e fqinjėsisė sė mirė. Kemi pėrshpėjtuar marrėdhėniet ndėrkufitare pasi marrėdhėniet fqinje pėrbėjnė njė instrument tė rėndėsishėm nė Ballkan. Nėqoftėse  do tė shohim si rajonet e izoluara dhe tė varfėra eksiztojnė kjo do tė na bėjė  tė kuptojmė se duhet tė jemi sėbashku. Ēdo komb nė Rajon duhet tė kontribuojė pėr njė Ballkan tė zhvilluar dhe tė paqtė. Ne besojmė se Ballkani ėshtė njė pjesė interesante e Eruopės. kemi njė natyre tė bukur dhe mendoj se tė gjithė se bashku mund tė realizojmė stabilitetin. bashkė mund tė hapim tregje tė rjea, mund tė nxisim turizmin dhe bashkėrisht mund tė luftojmė terrorizmin dhe varfėrinė. Kriza nė Ukrainė dhe Lindjen e mesme kanė ndryshuar rrėnjėsisisht situatėn e sigurimit dhe kanė prezantuar kėrcėnime tė rieja. kėto janė probvleme qė shkojnė pėrtej kufijve tanė dhe problemet e tyre janė botėrore. ballkani ėshtė njė rast i shembullit tė mirė. nėse mbani mend pėrmbytjen nė Bosnje vitin qė shkoi dhe jam shumė i lumtur pėr fakton qė bullgaria ka ofruar ndihmė pėr qindra mijėra banorė nė rajon”, tha Plevneliev.
nishani

Ponta: Rumania nuk ka asnjė konflikt me fqinjėt, ju u konsiderojmė miq shumė tė mirė
Ndėrsa Kryeministri Rumun, Victor Ponta tha se vendi i tji ėshtė i angazhuar pėr dhėnien e ndihmės pėr tė gjitha vendet tė cilat aspirojnė tė bėhėn pjesė e Bashkimit Europian. Sipas tij, antarėsimi i vendit tonė, por edhe vendeve tė tjera tė rajonit nė BE, i shėrben edhe vetė Bashkimit Europian sepse kėto vende kanė njė potencial shumė tė madh zhvillimi

“Ne jemi nė njė pozicion fatlum pasi nuk kemi asnjė lloj konflikti me fqinjėt, ju u konsiderojmė miq, madje miq shumė tė mirė.
-Ne ofrojmė angazhim tė plotė dhe tė pa kursyer pėr tė gjitha shtetet kandidate pėr tu antarėsuar nė BE. Sipas meje ju duhet tė jeni antarė tė BE sa mė shpejt sepse kjo ėshtė pozitive edhe pėr bashkimin Europian
”, tha Ponta. 
 seecp

Jahjaga: Duhet ndėveprim nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar.
Presidentja e kosovės, Atifete Jahjaga gjatė fjalės sė saj nė samitin e sotėm tė krerėve tė shteteve tė vendeve tė Europės Juglindore theksoi se vendet janė nė njė proces tė pandalshėm tė Integrimeve Europiane, i cili do tė ndikojė nė ruajten paqes dhe nxitjen e bashkėpunimit midis tyre.

"Takimet si kėto duhet tė na ndihmojnė qė tė gjejmė sfida. Sigurua nuk ėshtė mė ēėshtje e brendshme. Pėrgjigja jonė ndaj ekstremizmin dhe radikalizmit. Ėshtė e domosdoshme njė qeverisje demokratike. Duke ruajtur dinamikėn e axhendėn evropiane, le tė konsolidojmė vlerat. Ne nuk mund tė humbasin momentin. Pėrgjigja ėshtė tek ne dhe vullneti ynė pėr tė biseduar shtruar dhe zbatuar marrėveshjet, qė kanė qenė produkt i zgjidhjeve politike. Nė kėto momente ku ndodhet rajoni na duhet mė shumė qetėsi dhe mė pak politikė ditorė.
Ky ėshtė njė moment qė duhet ta ruajmė sepse pėrpjekjet e BE-sė kanė sjell prosperitet dhe bashkėpunim ne Ballkan. Ne jemi nė njė proces tė pandalshėm tė integrimeve Europiane. Integrimi do tė ruaj paqen dhe do tė nxisė bashkėpunimit. Ndryshimet e fundit nė rajonit tonė kanė qenė vetėm pėr arsye tė Integrimit Europian.
Kosova ėshtė e pėrkushtuar nė procesin e Integrimit Europian. Vendet tona duan mė shumė bahkėpunime dhe investitirėt u shmangen vendeve tė cilat nuk shfaqin stabilitet. Duhet ndėveprim nė luftėn kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar. Udhėheqa e reforma dhe angazhimi i tė gjithė sektorėve pėr pėrfshirjen e sa mė shumė qytetarėve nė proceset e vendimmarrjes dhe mė gjerė. Pėrgjigja ėshtė tek vullneti ynė pėr tė bashkėpunuar pėr arritjen e marrėveshjeve. Ne na duhet mė shumė pėrkushtim ndaj vlerave qė rrisin bashkėpunimin
”- tha Jahjaga.
jahjaga

Zanieri: Luftimi i ekstremizmit tė dhunshėm sfudė pėr rajonin
Lamberdo Zanieri, ambasador i OSBE-sė i pranishėm nė samitin e SEECP-sė ka vėnė theksin tek rėndėsia e bashkėpunimit pėr tė luftuar ekstremizmin e dhunshėm duke e cilėsuar atė njė sfidė pėr tė gjitha vendet e rajonit.  

“Samiti shumė i rėndėsishėm nė sigurimin e paqes dhe prosperitetit midis vendeve tė rajonit. Ėshtė bėrė progres nga kėto vende. OSBE do vazhdojė tė mbėshtesė iniciativa. Mbeten shumė sfida qė kėrkojnė bashkėpunim si  lufta ndaj lutėtarėve tė huaj, lufimi i ekstremizmit dhe radikalizmit. Lufta kundėr ekstremizmit shumė e rėndėsishme dhe OSBE do tė mbėshtesė kėtė proces.  Aktivitetet e kohėve tė fundit nė Maqedoni kanė ngritur nevojėn pėr bashkėpunim dhe dialog nė rajon. Zyrat e OSBE nė terren luajnė role shumė tė mėdha  dhe ėshtė shumė e rėndėsishme tani pėr tu fokusuar tek reformat. OSBE mbetet njė partner i rėndėsishėm dhe ne mezi presim qė tė rritet akoma mė shumė bashkėpunimi midis vendeve tė Europės Juglindore" - tha  Zanieri.
 
Vlahuti: Bashkėpunimi nė rajon shėnon progres
Ndėrsa ambasadorja e BE-sė, Romana Vlahuti tha se bashkėpunimi nė rajon ka shėnuar progres dhe kjo falė punės sė tė gjitha shteteve. Ajo theksoi se ėshtė mė e rėndėsishme pėr tė gjithė vendet pasja e njė fqinjėsie tė mira sesa kufij tė fortė.

“Bashkimi Europian ėshtė partneri kryesor pėr tė gjitha vendet e evropiane nė rrugėn e tyre drejt BE-sė.  Ėshtė mė e sigurt tė kesh fqinj tė mirė sesa gardhe ndarėse tė forta. Ka ende shumė sfida, por krahasur me 10 vite mė parė rajoni ka pasur shumė progres.
Tė gjitha shtetet e rajonit po punojnė shpejt dhe fuqishėm pėr pėrmbushjen e kushteve tė integrimit. Ėshtė e rėndėsishme ti kushtohet rėndėsi elementėve qė i sjellin mė pranė vendet e rajonit. Duhet rritur bashkėpunimi dhe forcimi i solidaritetit politik, duke u mbėshtetur tek historiku i sė shkuarės
",- tha Vlahuti .

Nė pėrfundim tė samitit u miratuar plani vjetor i RCC pėr bashkėpunim nė Europėn Juglindore 2014-2015 dhe u miratua deklarata e samitit.

Nishani, Ponta dhe Plevneliev nė konferencė pėr shtyp: Samiti i SEECP i suksesshėm, rrit bashkėpunimin midis vendeve tė Ballkanit  
Nė pėrfundim tė kėtij takimi presidenti Bujar Nishani sė bashku me kryeministrin Rumun, Victor Ponta dhe presidentin e Bullgarisė Rosen Plevneliev kanė zhvilluar njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.  Duke vlerėsuar bashkėpunimin e shkėlqyer midis vendeve pjesmarrėse nė kėtė samit Nishani theksoi edhe njė herė se paqa dhe dialogu janė faktorė mjaft tė rėndėsishėm nė qėndrueshmėrine e kėtyre vendeve.

 “Dua tė theksoj edhe njė herė se paqa dhe dialogu pėrbėjnė  qėndrueshmėrinė kryesore. Vlerėsoj bashkėpunimin e  shkėlqyer midis vendeve pjesmarrėse.  Miratuam deklaratėn e pėrbashkėt tė SEECP. Uroj presidentint e Bullgariė suksese dhe e siguroj se do tė ketė mbėshtetjen e plotė tė Shqipėrisė”, - tha Nishani

konferenca
Ndėrsa kryeministri i Rumanisė Victor Ponta theksoi se Rumania do tė jetė gjithmonė e hapur nė mbėshtetje tė tė gjitha vendeve pėr antarėsimin sa mė shpejt nė Bashkimin Europian.

“Do mbėshtesim fuqimisht antarėsimin e tė gjitha vendeve tė ballkanit nė BE. Ne jemi antarėsuar por nuk mund ti mbyllim derėn pėr  mbėshtetje sepse antarėsimi ėshtė nė interes edhe tė BE-sė. Rumania promovon siguri dhe qėndrueshmėri nė tė gjithė rajonin”,- tha Ponta.

Ndėrsa presidenti i Bullgarisė, Rosen Plenveniev e vuri theksin nė bashkėpunimin veēanėrisht nė tre aspekte, nė njė ndėrlidhje sa mė tė fortė midis vendeve, nė demokracinė dhe sigurinė.
 
“Ndėrlidhja ėshtė shumė e rėndėsishme, tė gjithė duhet tė jemi tė ndėrlidhur sepse kjo nxit rritjen dhe zhvillimin. Duhet mė shumė liri pėr rrjetin tonė energjetik. Duhet njė treg solid dhe i lidhur energjetik, si dhe fuqizim i infrastrukturės nė kėtė sektor. Demokracia ėshtė  shumė e rėndėsishme pėr tė gjitha vendet e Ballkanit. Ne do tė punojmė edhe nė kėtė drejtim.
Siguria ėshtė njė pėrparėsi e rėndėsishme. Vetėm sėbashku mund tja dalim mbanė dhe tė jemi tė suksesshėm pėr arritjen e sigurisė sė plotė nė tė gjitha vendet e rajonit.
Tashmė kemi njė ballkan qė punon dhe bashkėpunon sėbashku, nuk kemi mė njė ballkan tė ndarė ndaj dhe Ballkani do tė shėnojė pėrparim
”,  tha Plenveniev .
 
kreret e rajonit

*Fotot Antonio Ēakshiri/Shqiptarja.com

Redaksia Online
(o.b/ Shqiptarja.com)

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279