Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Janar 2018 - 10:48 | përditesuar në 09:22
SHKODER - Atentat me tritol tė fortit tė Shkodrės, Lulzim Kulla, 42-vjeē, nė lagjen "Partizani", fare pranė qendrės sė qytetit. Rreth 400 gr lėndė eksplozive janė vendosur nė njė motor i parkuar nė hyrje tė njė objekti 2-katėsh nė pronėsi tė Kullės dhe ėshtė shpėrthyer me telekomandė nė momentin kur shėnjestra po largohej me automjet.

Kulla ka mbetur i plagosur rėndė rėndė nga shpėrthimi, ndėrsa krahas tij, plagė kanė marrė edhe 7 persona tė tjerė tė cilėt kanė qenė kalimtarė tė rastėsishėm, njė prej tyre, i identifikuar si Ditmir Myftia - 32 vjeē, nė gjendje tė rėndė, ndėrsa gjashtė tė tjerėt jashtė rrezikut pėr jetėn.  

Objekti ku u vendos tritoli ėshtė godinė 2 katėshe multifunksionale si klinikė dentare, lokal, shoqata serbo-malazeze, parukeri, shitje tapetash. Burime pėr Report Tv saktėsojnė se shpėrthimi ka ndodhur nė momentin kur Kulla po hipte nė automjetin e tij. Dyshohet se lėvizjet e Kullės janė monitoruar nga atentatorėt dhe nė momentin kur ai po merrte automjetin kanė bėrė shpėrthimin e telekomanduar. Lulzim Kulla ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe ėshtė transportuar nė drejtim tė Tiranės pėr ndėrhyrje mė tė specializuar.

Edhe njė tjetėr nga tė plagosurit e shpėrthimit ėshtė nisur gjithashtu drejt kryeqytetit, ndėrsa gjashtė tė tjerėt mėsohet se ndodhen jashtė rrezikut pėr jetėn. Emrat e tė plagosurve nga atentati janė Lulzim Kullaj - 42 vjeē, Arjola Gjonaj - 31 vjeēe, Pjetėr Arra 53 - vjeē, Gentian Suēa - 40 vjeē, Ditmir Myftia - 32 vjeē, Pjeter Daka - 60 vjeē dhe Gardosileviē Roikq - 50 vjeēe. Kjo e fundit ėshtė pėrfaqėsuese e minoritetit serbo-malazez. Nė katin e dytė tė ndėrtesės ndodhet pikėrisht shoqata qė pėrfaqėson tė drejtat e minoritetit serbo-malazez nė Shkodėr. Vrasje, kanabis e gjobėvėnie, e shkuara kriminale e Kullės
Lul Kulla ėshtė emėr i njohur pėr policinė pėr shkak tė tė kaluarės sė tij kriminale. Ai njihet si "i forti" i Shkodrės i cili nėnshtroi tregtarėt e kėtij qyteti, duke iu marrė edhe bizneset, ndėrsa dyshohet se ka marrė pjesė edhe nė torturimin pėr vdekje tė njė personi nė kėtė qytetit, por pėr ngjarjen nuk ėshtė dėnuar askush.

Nė qershor tė vitit tė kaluar, Lul Kulla ėshtė arrestuar nga policia pėr kultivim kanabisi nė zonėn e Dukagjinit, nė Shkodėr. Ai ėshtė mbajtur nė burg dhe ėshtė liruar pas gjashtė muajsh.

Ndėrkohė, Report Tv mėson gjithashtu se Lul Kulla pas vitit 1997 u kthye nė makthin e tregtarėve dhe biznesmenėve nė lagjen "Rus" tė qytetit verior. Lul Kulla, nė bashkėpunim me grupe tė tjera kriminale, do vinte nėn diktat bizneset e Shkodrės, duke bėrė qė njė pjesė e tyre tė largoheshin nga qyteti. Pėr shumė vite ai mbajti nėn kontroll lagjen e famshme tė Shkodrės, duke kontrolluar aktivitetin tregtar. Nė objektin ku iu vendos tritoli, Lul Kulla ka nė pronėsi njė lokal si dhe disa ambiente tė dhėna me qira. Nė katin e dytė tė ndėrtesės ndodhen zyrat e shoqatės sė minoritetit serbo-malazez tė Shkodrės.

Ngjarja ka ndodhur nė njė nga lagjet mė tė populluara tė kryeqendrės sė veriut, pranė qendrės sė qytetit. Nga shpėrthimi i fuqishėm janė dėmtuar edhe disa automjete tė parkuara pranė biznesit. Njė prej automjeteve tė dėmtuara nga shpėrthimi ėshtė njė fuoristrade me targė AA 444 CX, e cila dyshohet se i pėrket pikėrisht Lulzim Kullės.

Policia vijon hetimet pėr zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorėve. Blutė kanė sekuestruar pamjet filmike tė bizneseve aty pranė, pasi kanė qenė tė pajisura me kamera sigurie dhe dyshohet tė kenė filmuar momentin e vendosjes sė lėndės eksplozive nė dyqan. 

Emrat e tė plagosurve: 

Lulzim Kullaj - 42 vjeē

Arjola Gjonaj - 31 vjeēe

Pjetėr Arra 53 - vjeē

Gentian Suēa - 40 vjeē

Ditmir Myftia - 32 vjeē

Pjeter Daka - 60 vjeē

Gardosileviē Roikq - 50 vjeēe 


Policia jep detaje pėr ngjarjen
Sot rreth orės 10:45 nė lagjen 'Partizani', Shkodėr, ka ndodhur njė shpėrthim me lėndė plasėse. Menjėhere kanė shkuar forca tė shumta policie ku konstatuan se nė njė mjet tip motor dyshohet se ishte vendosur lendė eksplozive.

Si pasojė e shpėrthimit janė plagosur shtetasit L.K. 42 vjeē, banues nė Shkodėr, pronar i objektit dy katėsh, i cili po hipte nė mjetin e tij dhe ndodhet nė gjendje tė rėndė, D.M, 32 vjeē, banues nė Shkodėr, ndodhet nė gjendje tė rėnde dhe G.C., 40 vjeē, banues nė Shkodėr, jashtė rrezikut pėr jetėn.

Tė tre kėta shtetas u derguan nė Spitalin e Traumės Tiranė pėr mjekim te specializuar. Lendime me tė lehta kanė pesuar dhe 5 shtetas tė tjerė qė ndodhen nė spitalin rajonal Shkodėr pėr ndihmė mjekesore. Nė vendngjarje ndodhet grupi i posaēem hetimor nėn drejtimin e Prokurorisė Shkodėr dhe po punohet pėr zbardhjen e autoresisė sė kėsaj ngjarje. Policia ka ngritur pika tė shumta kontrolli nė pikat hyrėse dhe dalėse tė qytetit.

Forcat e Rendit dhe FNSH e Shkodrės kanė kryer shoqėrime dhe po marrin deklarime nga persona qė mund tė kenė dijeni pėr rrethanat e ngjarjes.

Agjentet e Krimeve kanė sekuestruar pamje filmike me vlerė pėr hetimin. Nė Shkodėr kanė mbėrritur dhe eksperte tė Krimeve nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė dhe drejtuesi i FLO.

 

Redaksia Online
L.Q/Xh.F/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shenjestra X Robt e motrat ku ti kesh ty dhe miqve tuaj
avatar
Anonim
Kiras Nuk esht vrases ky tipi ky esht truri i vrasesve prandaj autoret autoret skan me dit ke me vra ma cfar kan terhequr nga vetja te jeni te sigurt per kte nuk esht vetem luli jane shum o ekzekuzbetha
avatar
Anonim
Vini PERTIT PODGORICA PAST RAHMET E LUL KULLA U BAFT 100 VJEC,E TY SHENJESTRA Y TI PASKA THY TURINJT LULOJA OSE TE KA SHKER DHY YYYY SHENJESTRA Y MOTEREN NENEN BABAN VELLANE
avatar
Anonim
vinushi o vinush o pidhush mir e ka fytyren luli po kemben po kraharorin po ashtu ik coj motren ti pastroj plaget ose mamin ke do ti
avatar
Anonim
Anonim Ky gangestier I bente Presion dhe I vinte gjoba djemve te restorante astitit me perash.sepse ate ishin djemve te mire e nuk ishin vakabonta e derisa iu more krejte restorantin me mekanicione bashke me banden e tij .zoti ashte gjykatesi ma I mire
avatar
Anonim
shenjesttra y kush dyshoet o shimjestta x aman kush ja beri kte surpriz te pakendshme lulos
avatar
Anonim
Shenjestra X I Uroj sherim te shpejt Lulit, doja tju thoja terroristave,qe Luli ka intelekt me ju mos kujtoni se do hakmerret ne ju,perpost se keni treguar urrejtje sa te vrisni dhe tpafajshem,,Ai nuk esht kaline te merret me fjal si ju aq trim sa te vras per fjal goje,te bejn terror si ju apo te rrembejn e te perdhunojn si ju,mos mendoni se ju larguat shoket miqt apo ke ka perreth,ceshtje prestigji gabuat pingjuket e vegjel me ngjyre
avatar
Anonim
Perashi My lagen qe u ba gangestier me zor tuj vra dhandrrin e tuj lan nipat jetim.e morri zemer e u be trim kur u be dhender .....u perdor die shkaterroj nje tregtar sh hoxha.e bani.me ike me tirane e coj me zero sepse ai ishte njeri I mire dhe nuk ishte vakabonte dhe ishte familje zoterish me shkoder e nuk donte sherr. E policia e dinte e nuk e morri me mbrojtje.keshtu ka be shume ky kadosh
avatar
Anonim
Xnwo Ky a i cop legen qe se kuptoj as mediat pse e japin kur bajn edhe kyt gangstjer vej halli...
avatar
Anonim
Saikeq tahiri Ka gisht ne ndonje vrasje te bujshme ky lul kulla?
avatar
Anonim
PIETRO Ta dijene tan Shipnija se ne Shkoder asnje kriminel nuk ka deke ne dyshek.Ky ashe qyteti qe Filip Shiroka e ka pershkru me vargjet ;Ne Shkodren teme te trimnise ,qe lejne djem qe sdijne ca asht friga NE Shkodren teme te bukurise qe lejne vajza qe sdijne ca asht flliga[ligeshtimi]
avatar
Anonim
PIETRO ky soj mut kriminelit e filloj gangsterizmin ne 97 tu vra kot burrin e motres nje djal i mire me mbiemrin Potgorica , ndejti i mshehun do muaj e kur e pa se s,kishte kush me marre gjak[se ai kishte babeb e paralizum nje axhe e djemt kot]atehere lepuri u ba luan filloj grabitjet e gjobat.Ky karajfil ka meshtetjen e dajes se vet komunistit te rreshkun dhe antarit te kryesise te PS shokut Musa Heta e se bashku jane ortake tu ndertu pallate ne Shkoder.Ishalla ka marre rrugen e ferrit se e meriton,
avatar
Anonim
Arsid E vertet asht ajo qe thu ti ka vra burrin e motres Petrit Podgoricen asht ken djal trim e zotni por, por djal deshirit. Ky karajrfili ketu prej kur vravi burrin e motres e la nipin e mesen jetima mori za se nuk kishte kush me marr hak. Ky frig ka pas vetem dajat e Petrit Podgorices, kaq frig i ka pas qe ka jetu me paranoja disa her ju ka than njerzve ka dasht mem vra femija e Musa Sadikut ( dajat e Petrit Podgorices)
avatar
Anonim
Kirasiani Gjynah klimtaret sherim te shpejt
avatar
Anonim
Veting Do ju thosha grupit te terrorit objektivi ju deshtoi po 7 personave te pafajshem ju derdhet gjak pa te drejt,keni deshtuar o shtatanike mos harroni se tani fillon te poshtja per ju nga Zoti nga shtetit.mos kujtoni se nk e din njerzit se kush jeni tani do nigjojm dhe per ju.
avatar
Anonim
Veting Do ju thosha grupit te terrorit objektivi ju deshtoi po 7 personave te pafajshem ju derdhet gjak pa te drejt,keni deshtuar o shtatanike mos harroni se tani fillon te poshtja per ju nga Zoti nga shtetit.mos kujtoni se nk e din njerzit se kush jeni tani do nigjojm dhe per ju.
avatar
Anonim
GJiloshi prej SHkodre shihni targen vec gangsterat i kane?Lexoni komentin e gazetarit ?ky eshte LUL Trimi miku i TAT LICIT.ky maskara torturoj deri ne vdekje qunin e vetem te fmiljes Muca,duke lene dy vajza te mrekudhushme dhe gruan shum punetore dhe nenen e tije qe ja thau zemren ky trim.
avatar
Anonim
Fuati Nji ky Lul Kulla ka marr zemer prej atij Shullazit. U hapte bėthsh kur vite ai Shullaz magjypi nshkoder Ku je tesh mar trimi i Shkoders. Tka ardh exheli me te marr me dhun se me dhun ju ke marr jeten , shpi e pasuni qyqarave.
avatar
Anonim
gaxhai mire se vini ne albanistan
avatar
Anonim
Shkodrani Sa shkodran duhet te jen tu ba tifozllek,mbaron 2 ndeshja
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15