Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
02 Tetor 2017 - 11:33 | përditesuar në 18:32
Skandal nė Parkun Arkeologjik tė Butrintit nė Sarandė, ku kanė filluar punimet pėr ndėrtimin e njė objekti nė brendėsi tė zonės sė mbrojtur. Ndėrtimi po bėhet pranė njė muri prehistorik, i cili daton nė shekullin e 7-8 para Krishtit. Shqiptarja.com ka mėsuar se nė brendėsi tė zonės sė mbrojtur po ndėrtohet njė bar-kafe pėr qėllime biznesi.

Siē duket edhe nga fotot e siguruara nga redaksia e Shqiptarja.com objekti po ndėrtohet nė Akropolin e qytetit tė lashtė tė Butrintit, pranė Kullės Veneciane, e cila ėshtė mė e larta nė Butrint. I pyetur nga Shqiptarja.com, Drejtori i Parkut Arkeologjik, Gjergji Mano bėn tė ditur se leja pėr ndėrtimin brenda zonės sė mbrojtur ėshtė dhėnė nga Ministria e Kulturės.

Ndėrsa firma qė ka fituar tenderin pėr ndėrtimin e kėtij objekti ėshtė Hako sh.p.k. Sipas UNESCO brenda parkut arkeologjik nuk lejohet asnjė lloj ndėrtimi, pėrveē punimeve pėr mirėmbajtje dhe restaurim. 


butrint
butrint ndertimi
(Punimet pėr ndėrtimin e bar-kafe brenda Parkut tė Butrintit)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shqiptari Mire qe si popull jemi popull palle dhe te shume te ceket. Por e nderuara Zonja Minstre Kumbaro, ēfare ben? Ku eshte? Pse nuk e ndal kete masaker? Ku eshte pushteti vendor? Ky eshte puē ndaj shtetit dhe identitetit tone.
avatar
Anonim
eno qenka ndertimi tan shkrelit me auron taren
avatar
Anonim
Emigranti Te shkarkohet ministria.Z.Rama, pa hezitim tregoi porten minisres.
avatar
Anonim
Meti Lefta lefta hahahahaha
avatar
Anonim
Ilirjan skandali I rilndjes, dhe sic duket qarte dhe te gjithe e moren vesh, edhe shpresat e amerikes dhe europes u zbehen qe rilindja do te bente dicka per shqiperine, rilindja vepron vetem per te vobektet te dobetit, por jo duke ju gjendur ne hallet e problemet e tyre por duke ushtruat dhe abuzuar me ligjin kundrejt te vegjelve se ato 20 familjet qe tha Mr.Lu sot, tek ato nuk funksionon ligji. Mjere Shqipetaret dhe Shqiperia.
avatar
Anonim
xXx Me ministre ne nivelin e Kumbaros keto gjera jane normale...
avatar
Anonim
Shqiptari Vazhdojme te jemi nr. 1 per skandale ne Europe. Rrespekte Min. Kultures
avatar
Anonim
Lili Ka ndertuar balili ja ka dhen lejen meta ca doni ju si e keni hallin
avatar
Anonim
Ilirjan po mire me ate rast tja pezullojne menjehere punimet meqenese eshte kriminel ne kerkim dhe te hetohet edhe meta dhe ska ndonje cudi qe presidenti te hetohet dhe te shkarkohet dhe direct tek vipat e 302.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63