Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Esiona Konomi
06 Gusht 2017 - 17:49 | përditesuar në 11:00
Skandali/ Zhduken te ‘Drejtėsia’
300 byzylykė me vlerė 2 mln  €
Bardhi:Ktheni byzylykėt pėr mbikqyrje tė dėnuarve
Kompanitė refuzojnė kthimin: Ministri bėn presion
300 byzylykė pėr mbikėqyrje elektronike tė tė pandehurve me vlerė rreth 2 milionė euro mungojnė nė Ministrinė e Drejtėsisė.
 
Edhe pse ky institucion i ka paguar paratė dhe duhet tė kishte nė inventarin e saj, Ministri i Drejtėsisė Gazment Bardhi thotė se kėto pajisje tė shtrenjta dhe me rėndėsi tė lartė, mungojnė.
 
Pėrmes njė shkrese qė mban datėn 1 gusht, ministri u drejtohet kompanive qė kanė fituar tenderin t’i kthejnė byzylykėt, tė cilėt duket se kanė shėtitur mes disa zyrave, tė paktėn shkresėrisht, pasi ekzistenca e tyre fizike ngelet e paprovuar.
 
Nga shkresa e ministrit kuptohet se Ministria e Drejtėsisė ka marrė nė muajin mars tė kėtij viti nė shėrbim kėto byzylykė me kartė SIM dhe ja kaluar Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Shėrbimit tė Provės, institucion i cili duhet t’i pėrdorte. Pikėrisht nė kėtė pikė, fillon mjegulla e kėsaj ngjarjeje tė paprecedentė dhe me kosto tė lartė pėr shtetin.

Bardhi: Tė kthehen byzylykėt pėr mbikėqyrje elektronike
Ministri Bardhi thotė se Shėrbimi i Provės nuk ka respektuar procedura ligjore tė marrjes sė dorėzim tė kapitalit. Madje, me njė veprim tė dyshimtė, nė 11 prill, Shėrbimi i Provės pėrmes njė akti dorėzimi qė mban numėr protokolli 834, ia ka dhėnė sėrish 300 byzylykėt firmės prodhuese.
 
Nuk dihet zyrtarisht se pse ėshtė bėrė ky veprim dhe pse Shėrbimi i Provės i ka dhėnė kompanisė prodhuese tė mbajė kėto sende tė kushtueshėm qė tashmė ishin pronė e saj. Nė njė komunikim qė Report TV ka pasur me Ministrinė e Drejtėsisė, argumenti, edhe pse jo zyrtar, ėshtė se byzylykėt ishin tė pa kolauduar.
 
Tashmė, ministri Bardhi i dėrgon njė kėrkesė bashkimit tė operatorėve prodhues, duke ju kėrkuar qė tė sjellė pranė ministrisė byzylykėt.

Kompanitė refuzojnė kthimin: Ministri po bėn presion
Kompanitė refuzojnė tė sjellin byzylykėt, pasi thotė se akti i shitjes ėshtė kryer njė herė, madje pretendojnė se ministri po ju bėn presion.
 
Nė kėto kushte, Bardhi paralajmėron kompaninė se po administron nė mėnyrė tė paligjshme byzylykėt qė Ministria e Drejtėsisė qė i ka blerė. Pėr kėtė arsye, Bardhi ka paralajmėruar se nė rast tė mos kthimit tė 300 byzylykėve, ēėshtja do t’i referohet Prokurori.


Kėrkesa e ministrit Bardhi

dy.b/shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
zoti Aqif parat i ka vjedhur Petrit Vasili i lesh e lise ,jo te P.S se zoti Aqif.kur do prononcohen dy hajdutat dy mashtruesat e lesh.e lise ,qe nuk lejne gje pa vjedhur nga goja kundra qeverise aktuale,qe ato akoma jane ne pushtet duke bo namin duke vjedhur.
avatar
Anonim
salah Kontratat e nėnshkruara: Juliana Hoxha, Edi Rama pėr mashtrim grua qė pėr BE-nė, USAID, Georg Soros Mafia - punon Shoqėria e Hapur pėr vite nė ēdo mashtrim. Ky ėshtė skandali Super, 300 Tracker me kartė Sims, kostoja mes € 16,000 max. me kufizime tė mira kyēin e kėmbės € 160,000. Pra, janė vjedhur 1.8 milion €.
avatar
Anonim
Lesh e Li Tė Arrestohen HAJDUTĖT e PDsė dhe LSIsė qė i Zhvatėn dhe Grabitėn ēdo gjė kėtij populli !!! Edhe Nazizmi dhe Fashizmi nuk ja kanź bėrė kėto Krime Shqiptarėve , qė i kanė bėrź kėta Banditė dhe KUSARĖ!!!
avatar
Anonim
x Ish-Ministrat e Drejtesise ,Manjani e Vasili ,qe i perkasi Leshelis,ē?far mendimi kan ??...
avatar
Anonim
Arifi I biznes fallco 2 miljon euro Kane shkuar ne xhepat e bosave te PS
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63