Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:08 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
10 Nentor 2013 - 14:27
Skandali i TVSH/ Shoqja e Argitės
firmosi pėr 11 firma fantazmė
Pustina: Firma ime ėshtė falsifikuar
VD/Skema e vjedhjes sė 5,4 mln euro
TIRANE- Laura Pustina, shoqja e Argita Berishės dhe gruaja e ish-drejtorit tė Rrugėve Andi Toma, ka lėshuar prokurat e pėrfaqėsimit pėr 11 kompanitė kineze qė janė implikuar nė skemėn e vjedhjes sė 5.4 milion euro. Prokurorat i janė dhėnė shtetasit Mirjan Beneja dhe mė pas ky ka kryer shitjet tek bashkėpuntori tjetėr Gjergji Tupe.

Vjedhja e 5.4 milion euro nėpėrmjet njė skeme mashtrime tė kryer nga zyrtarė tė Tatim-Taksave dhe dy biznesmenėve, duke se ka njė rreth mė tė gjėrė personash qė me dashje apo pa dashje janė pėrfshirė nė kėtė ēėshtje. Gazeta “Shqiptarja.com”, zbulon se personi qė ka lėshuar prokurėn e pėrfaqėsimit pėr 11 kompanitė kineze ėshtė noterja Laura Pustina, gruaja e ish-drejtorit tė Drejtorisė sė Rrugėve Andi Toma, njėherėsh dhe shoqja e ngushtė e Argita Berishės.

Hetimi, ka zbuluar se pėr tė gjitha prokurat e kompanive kineze qė kanė arritur tė marin rimbulsimin e TVSH, nė njė kohė kur ato kishin falimentuar, janė lėshuar nga Laura Pustina. Rezulton se kjo e fundit ka lėshuar pėr biznesmenin e pėrfshirė nė vjedhje Mirjan Beneja, prokura pėrfaqėsimi pėr shtetasit kinezė, qė realisht kanė qėnė pronarė tė 11 kompanive. Nėpėrmjet kėtyre prokurave pėrfaqėsimi, ėshtė bėrė shitja e kapitalit 100 pėr qind tė kompanive tek personi tjetėr i pėrfshirė nė vjedhje, shtetasi Gjergji Tupe. Pas kėsaj, procedure gjithēka ėshtė kryer nė drejtorinė e Tatim-Taksave, ku janė miratuar rimbulsimet e mbartura tė TVSH-sė pėr 11 kompanitė kineze, rimbulsim ky qė sipas prokurorisė shkon nė 5.4 milion euro.

Prokura nuk ekziston
Hetimi i njėsisė Task-Forcė, pranė prokurorisė sė Tiranės ka zbuluar se nė tė gjitha rastet Mirjan Beneja ėshtė paraqitur si pėrfaqėsues i kinezėve me prokurat e firmosura nga Laura Pustina. Shitja fiktive e kėtyre kompanive ėshtė bėrė duke pėrdorur prokura fiktive. Blerėsi nė tė gjitha rastet ka qėnė Gjergji Tupe, ndėrkohė qė shitėsi bashkėpuntori i tij Mirjan Beneja. Sipas akuzės, duke qėnė se prokurat ishin lėshuar nga Laura Pustina, gruaja e ish-drejtorit tė rrugėve Andi Toma, ėshtė vendosur tė kryhen verifikime nė rregjistrin e noterėve. Nga kqyrja e rregjistrit tė pėrgjithshėm tė akteve dhe veprimeve noteriale tė noteres Laura Pustina, rezulton se nuk ėshtė gjendur asnjė akt noterial tė llojit tė dokumentit “prokurė” tė pėrpiluar apo redaktuar nga kjo notere.
Zyrtarėt nė burg
Ish-drejtoresha e Tatimeve Afėrdita Hysa dhe ish-inspektori Tahir Kuka janė lanė nė masėn e “arrestit nė burg” nga gjykata e Tiranės. Vendimi pėr dy zyrtarėt ėshtė marė dje nga gjyqtarja Marinela Osmani. Seanca ėshtė zhvilluar me dyer tė mbyllura, ku gjatė procesit mėsohet se dy tė akuzuarit e prokurorisė nuk kanė folur, por kanė zgjedhur tė pėrfaqėsohen me avokatėt e tyre mbrojtjės. Pėr kėtė skandal, janė nė kėrkim dhe 7 persona tė tjerė.

Shkrimi u publikua sot (10.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online

(d.d/shqiptarja.com­)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
serbia beni ju beni qef se pas edit e ka radhen argita te behet kryeministre dhe gjeni vend e futuni o skllever mos kujtoni se haron familja po i incizojme te gjitha dhe gjeni vende e futuni
avatar
Anonim
DALIP Nga letrat qe shohim eshte edhe nje notere ne Korce quhet Ardita Molla. Ajo ka bere kontratat e shitjes se aksioneve te firmave kineze. Sipas te gjitha gjasave ajo paska license 1 vjecare si notere dhe ka mundesi te kete kthyer ndonje borxh per licensen me kete nder
avatar
Anonim
e shqetesuara Do te jete e pafalshme qe drejtesia ta nxjerre nga burgu ,kete Ditken duke paguar nga leket tona te vjedhura si garanci...se i mendojne mire hajduckat qe s kane fytyre ,po me kapen kaq paguaj kaq me ngelen i ka llogaritur gjerat injorantja drejtoreshe ...
avatar
Anonim
Anisa Pse duhet te jepni emrin e Laura Pustines kur ato prokura jane te falsifikuara?
avatar
Anonim
Miri Nuk jane te falsifikuara prokurat o Anisa,lere se cfare i kane thene gazetares ata te policise.Jane prokura te verteta por noterja nuk i ka regjistruar pikerisht qe te mohonte autoresine po te plaste skandali.Po te ishin fallco do kishin vene emrin e ndonje noteri humbameno e jo te shoqes se Argites. Kete skandal po te duan organet e hetimit e zhbirilojne shume shpejt ne cdo detaj.Mjafton te gjesh lidhjet e ketyre tregtareve me drejtuesit e tatimeve apo edhe me lart se ata.Vetem tabulatet telefonike sikur te zhbirilosh dhe e zberthen te gjithe skemen dhe autoret e vjedhjes.Me c'po duket nuk kane per te na e zbuluar te verteten jo sepse nuk dine por sepse nuk duan.Si ka mundesi qe megjithese zien prej kaq javesh kjo histori, prokurorise dhe policise arrijne ti rreshkasin nga duart pa i arrestuar shumica e te akuzuarve per kete afere.
avatar
Anonim
Armand Task(taksa) forca e prokurorise leshon cdo dite nga nje haber te ri per kete skandal per te treguar se po punon fort me kete ceshtje.Por e verteta e punes se saj deri tani eshte se lejuan te largohen (ne drejtim te paditur si zakonisht) plot shtate persona,ata qe terhoqen leket nga bankat,drejtorin e tatimeve qe ka urdheruar te jepen ato leke dhe inspektoret qe kane fallsifikuar letrat.Autore te krimit sipas drejtesise ngelen vetem keta dy inspektoret e procedurave qe me sa duket e dinin veten ne rregull me ligjin perderisa nuk iken si koleget e tyre.Vetem sot pas nje muaji e paskan zbuluar me se fundi lidhjen nga ku fillon gjithe kjo histori.Cfare ti thuash kesaj,paaftesi apo implikim? Jane edhe shume para ne kete mes,plot 5 milion euro.Gojet e liga ne keto raste thone se kur ka kaq shume ka per te gjithe.
avatar
Anonim
Anonim Ky Gjergji Tupe eshte daja i ketij Mirjam Benea. Te dy nuk kane kapacitet te krijojne keto skema. Truri eshte diku shume me lart. Kjo Drejtorja e Kontrollit te Tiranes qe eshte arrestuar duhet te jete nje nga kryesoret, pasi ajo ka vite qe punon atje dhe di cilat jane shoqerite e fjetura qe kane gjendje kreditore. Drejtesia duhet te gjeje 5 milion USD dhe mos i fale. Do jete skandal nese keta do ja hedhin me 1-2 vite burg e pastaj te gezojne paret. Ket varjant e kane marre parasysh ata.
avatar
Anonim
SHQIPTARI TE HETOHET DHE DENOHET SIPES LIGJIT!!!NUK KA NEVOJE SHQIPERIA PER KETO KUCKA DHE PLEHRA!!!
avatar
Anonim
orisi pervec burgut duhet ti knfiskohet e gjithe pasuria
avatar
Anonim
alba te gjithe qe kane mbaruar fakultetit juridik jane shoqet e shoket e Argites. nuk late njeri pa bere shoke e shoqe te argites . dhe sikur te jete cfare problemi ka ? mbetet duke u perfolur te gjithe .
avatar
Anonim
TATIMTAKSI JU KENI AQ SHUME INFORMACIONE PER NOTEREN SA AJO NUK DUHET TE DALE NGA BURGU. MOTRA E NOTERES KA PER BURRE ISH DREJTORIN E PERGJITHSHEM TE DOGANAVE PR A JU E KUPTONI SI FUNKSIONONTE KJO
avatar
Anonim
tironss Laura ka dhe nja 100 friendsa ne facebook pse si permend ato gazeta?!
avatar
Anonim
Info Nese duhet te shkohet tek e verteta duhet te hetohen dhe te arrestohen Dalip Sahitaj dhe nje bashkepunetore e tij Hava Mucollari....Ata kane bere mashtrime te forta me tvsh-ne, duke futur ne qorrsokak edhe disa firma nga Laci me ndermjetesim te nje punonjesi tatimesh me emrin Agustin Gjoni...
avatar
Anonim
wtf Po mire se eshte shoqja e Argites d.t.th ndonje gje?! C'ja fusni kot ju gazetaret!
avatar
Anonim
I verteti Nese nuk jane leshuar keto prokura nga kjo zonje perse i duhet permendur emri? Jo se me habit kjo gje, sepse cdokush e kupton qe loja eshte shume me e madhe, por prokuroria jone e afte te manipuloj cdo prove nxjerr fjale dhe me pas thote nuk kemi gjetur prova: Ja ku jam o ba, ja dhe ky o ba...... Thirrje te implikuarve te tjere te lehtesojne veten duke treguar sesi dhe se kush eshte "nismetari/ja e kesaj afere?
avatar
Anonim
elona sa i ceket je mor njeri...kjo si shume notere te tjera,kane bere c'u kla dashur qejfi,dhe 70% te akteve i kane te padeklaruar qe mos paguajne detyrime.Dhe kaq naiv sa te besosh se ka qene komplet rastesi qe 11 firma bejne cdo akt pikerisht te ish ortakja,shoqja e Argita mamuthes dhe kunates se Dr.Tatimeve s'mund te jemi ne.Nuk i ha njeri ekto dokrra.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170