Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:20 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
30 Qershor 2017 - 20:10 | përditesuar në 07:28
TIRANE-Projekti pėr ndėrtimin e njė kompleksi pallatesh nė lulishten qė ndodhet pranė policisė bashkiake nė rrugėn e Kavajės nuk ėshtė pritur mirė nga banorėt dhe aktivistėt e shoqėrisė civile, tė cilėt kanė protestuar pasditen e sotme.
 
Ata janė tubuar pranė ambienteve tė parkut nė shenje proteste kundėr ndėrtimit tė kompleksit nga nje grup biznesmenesh.
  
Firma qė po ndėrton kompleksin e pallateve ėshtė ‘Arlis’ sh.p.k  me pronar Armand Lilon, ndėrsa leja ėshtė dhėnė nė datė 21 Shkurt 2017.

Banorėt shprehen se kjo lulishte duhet te mbetet e tillė dhe bashkia nuk duhet te kishte dhėne leje pėr ndėrtimin e njė pallati.
 
Ata kanė shembur murin rrethues, ndersa shprehen se protesta do te vijoje dhe do te pershkallezohet ne ditet ne vijim.
Pronari i firmės Armand Lilo i hetuar pėr dhunė
Pronari i firmės ‘Arlis’ qė do tė ndėrtojė kompleksin e pallateve nė lulishte te rruga e Kavajės ėshtė Armand Lilo.
 
Ai ėshtė njė person i njohur, pasi nė 26 maj tė 2013 sė bashku me njė tjetėr person kanė dhunuar me grushte dhe sende tė forta Adriatik Bellon 57 vjeē, i cili ėshtė pronar i truallit, ku biznesmeni ka ndėrtuar pallat.
 
Leja per ndėrtimin e kompleksit tė pallateve ėshtė dhėnė nė datė 21 Shkurt 2017.

Burime nga bashkia: Projekti nė kohėn kur ishte kryetar Basha
Burime pranė bashkisė bėjnė me dije pėr Report Tv se projekti pėr ndėrtimin e pallatit nė lulishten pranė Policisė Bashkiake ėshtė qė nė kohėn kur Lulzim Basha ishte kryetar bashkie.
 
Pasardhėsi i tij nė bashki, Erion Veliaj e ka gjetur fakt tė kryer planin e miratuar dhe sipas burimeve pranė bashkisė u ka vėnė kusht ndėrtuesve tė lėnė sa mė shumė hapėsira tė gjelbėrta nė kėtė projekt.

Banorėt: Do i drejtohemi gjykatės
Bashkia nuk duhet tė lejojė punimet, nuk duhet tė ishte dhėnė leje pėr kėtė projekt. Do tė vazhdojmė protestėn pėr tė mos lejuar ndėrtimin e kompleksit tė pallateve.
 
Nesėr do i drejtohemi Gjykatės Administrative pėr tė kėrkuar pezullimin e punimeve dhe anulimin e lejes pėr ndėrtimin e pallateve
” shprehet banorėt pėr mediat.

Policia ka ndėrhyrė pėr tė shmangur tensionet, por nuk ka pasur pėrplasje me firmėn e ndėrtimit, pasi ėshtė rrethuar vetėm trualli dhe ndėrtimi ende nuk ka filluar.
 
Banorėt e zonės por edhe aktivistė kundėrshtojnė projektin duke kėrkuar anulimin e lejes sė ndėrtimit. 

Banorėt: U shkulėn pemėt, Rama po na bėn gropėn
Njė tjetėr banor shprehet pėr Report Tv se pemėt janė shkulur para zgjedhjeve nga bashkia e Tiranės, ndėrsa akuzojnė Ramėn se me lejen pėr projektin po u bėn gropėn.
 
Ata thonė se toka ka qenė e italianėve dhe ėshtė pronė e shtetit, u bė lulishte dhe nuk kishte pėrse tė shitej.
 
“Rama tha na jepni timonin, edhe ne i dhamė votėn, tani na mbyll tamam sikur jemi nė Spaē. Tė gjithė ne qė kishim kėtė lulishte tani nuk kemi mė.
 
Para zgjedhjeve punonjėsit e bashkisė na thanė po shkulim pemėn se janė tė vjetra. Pėr miting kėtu erdhi vetėm LSI, ndėrsa PS jo.
 
U jam njė nga ata qė i kam dhėnė votėn kryeministrit, por ditėn e parė i dhamė votėn, ditėn e dytė po na bėn gropėn.
 
I bėj thirrje edhe Veliajt, qė tė vijė tė na sqarojė si popull. Kjo mė parė ka qenė tokė e italianėve dhe ėshtė pronė e shtetit, u bė lulishte dhe nuk kishte pėrse tė shitej. Pse nuk e bėri ndėrtimin firma para zgjedhjeve, por e nisi tani pas zgjedhjeve
” shprehet njė tjetėr banor. 

dy.b/shqiptarja.com

 

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
tironci kot beni zhurme se do behen pallate aty eshte vendos, eshte kunati i shokut xhemal mrapa( niko peleshit)
avatar
Anonim
Turp e faqe e zeze Turp pa fund. Ku eshte Erion Veliaj, ku eshte Edi Rama, ku eshte Sazan Guri & Co, ku eshte populli, ku eshte opozita... askush nuk ndihet.. Masakra urbane vazhdon. Turp e faze e zeze. Nese kjo ndodh reputacioni i kryebashkiakut dhe kryeministrit rrezohet seriozisht.
avatar
Anonim
Landi Po doli ftyra ne pah 3 dit mbas zgjedhjeve e rethuan .Kur nuk donre Erioni te liqeni e bllokoi pallatin te diga ,kurse ky na paskerka qen projekyi ne koh te Bashes nuk kishte cbente vetem te jepte lejen. E kuptoni njerez me cfar keni te beni me nje njeri mashtrues gjenetik me 12 fytyra .
avatar
Anonim
tirana te arrestohet erjon veliaj pasi perben rrezik te madh per qytetaret e tiranes.
avatar
Anonim
One Pse shperngulen njerezit nga Shqiperia?! Ja ku e keni arsyen ben muuuu. Sepse nuk jetohet me aty dhe po vazhdon akoma me keq. E njejta filozofi babezie qe mbas 1990. Ne rastet kur sistemi politik nuk perfaqeson interesat e njerezve 2 jane mundesite: 1) njerezit marrin fatet ne dore 2) shkojne diku tjeter. Mesa duket nuk jemi gati akoma te marrim fatet ne dore
avatar
Anonim
redi Leja nga Erion Veliaj nuk jepet pa urdherin e Rames ,sado projekti ka qene miratuar nga Lul Basha . Ju dhame votat por mos u tregoni te pabese .
avatar
Anonim
Valbona Fakt eshte se kjo zone ,duke perfshire dy anat e rruges perballe kesaj lulishtje ,banoret e parkut te autobuzeve,e Nesherakun, pra dy lagje te medha kishin vetem kete lulishte. Eshte i vetmi park me lodra per femije,e stola ku shplodheshin banoret. KJO LULISHTE NUK DUHET PRISHUR. Pastaj eshte e vetmja lulishte qe LUlzim Basha ndertoi per 4 vite ne tirane. E lini edhe si histori ,pasi quhet "Lulishte e LULIT"
avatar
Anonim
Goni Pronari I vertete eshte Beso I taiwanit!
avatar
Anonim
xhoni Leja duhet te anullohet menjehere nga bashkia e Tiranes.Slane nje lulishte i prishen te gjitha.Pronari te ndertoje ne Pogradec nga edhe vjen.Te behet me stola per banoret dhe park me gjelberim.Bashkia duhet ta anulloje lejen prandaj i ka marr votat.Urgjentisht te anullohet leja.Bashkia duhet te jete krah qytetareve.
avatar
Anonim
FREDI PUNIMET QELLIMISHT PO KRYHEN NE KETE KOHE ME NJE QEVERI TE NDERMJETME PRA PO SHFRYTEZOJNE MOMENTIN.
avatar
Anonim
j Pronari tė shpronesohet,dhe prona ti jepet "malokut qytetar" O kafshė juridike.Nuk i merret prona askujt.Prona blihet,dhe shitet. Politikat urbanistike i ben bashkia dhe shteti jo pronari. Ja si del nė pah shpirti i ndyre i keq dhe ziliqar i shqiptarit.
avatar
Anonim
Erald Popull leshi ..vetem 10 veta ne proteste..aty cdo mbasdite shifje 500 veta neper stola..popull bashkimi ben fuqine
avatar
Anonim
Pogradecari Ky Administratori firmes eshte nga Pogradeci ka suportin (paret) e nje deputeti socialist dhender ne Pogradec me dhendrrin Drejtor ne Bashkine e Tiranes. Jepe komentin moderator ;)
avatar
Anonim
A Shyqyr qe u ngriten njeher njerzit per vete................................
avatar
Anonim
Xha Suloja Kerkojme mbeshtetje te medias se lire dhe profesinale qe te ndalohet ky krim mjedisor. Bravo Shqiptarja.com. gjithnje me interesin e qytetareve
avatar
Anonim
Qytetari Pronarit te truallit nese ka dokumentacion te rregullt ti shpronesohet prona dhe aty te ndertohet nje park per femijet dhe te moshuarit. Ajo zone eshte e mbipopulluar dhe ska nevoje per pallate te tjera.
avatar
Anonim
Qytetari Pronarit te truallit nese ka dokumentacion te rregullt ti shpronesohet prona dhe aty te ndertohet nje park per femijet dhe te moshuarit. Ajo zone eshte e mbipopulluar dhe ska nevoje per pallate te tjera.
avatar
Anonim
TONI Si mund te kerkojme te kete investime ne Shqiperi si te Huaj ashtu dhe Shqipetare, kur shoh nje grupe banoresh te cilet nuk kane te legalizuar akoma apartamentin e tyre ku banojne apo ne kontraten qe ka blere ate apartament nuk ka kerkuar kushte per park. Vetem ne Shqiperi prona private nuk ka vlere, a e dine keta njerez qe po bejne nje veper penale duke cenuar pronen e tjetrit( truall i cili ka pronare) po keta grupe interesi qe fshihet pas ketyre qytetar a i njohin legjislacionin Shqipetar???
avatar
Anonim
Toni Vlorė Po ēa projekti kėrkoni si bakti ajo ėsht lulishte dhe do mbetet lulishte
avatar
Anonim
saimiri Kerkonje te vetja tani...ksaj i thonė ja futėm vetes
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/10/2017, Viti VII - NR.250