Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Ekonomi
23 Maj 2012 - 09:04
Tregu valutor, euro afrohet sėrish
pranė kuotės sė 140 lekėve
TIRANE-  Euro po rifiton pozitat nė tregun shqiptar tė kėmbimeve valutore, duke ecur sėrish drejt nivelit tė 140 lekėve. Pas zhvlerėsimit tė javės sė kaluar, monedha evropiane duket se po e rimerr veten me shpejtėsi, duke iu pėrafruar kuotave tė dy javėve mė parė. 1 euro ėshtė kėmbyer dje me 139.27 lekė, 0.18 lekė mė shumė se njė ditė mė parė. Megjithėse monedha evropiane ka pėsuar stabilizim edhe nė bursat ndėrkombėtare, ritmi i rritjes sė vlerės sė saj nė Shqipėri ka qenė mė i madh. E njėjta gjė ka ndodhur edhe me dollarin, i cili gjithashtu ėshtė forcuar kundrejt lekut. 1 dollar ėshtė kėmbyer tė martėn me 109.04 lekė, 0.11 lekė mė shumė se njė ditė mė parė. Ekspertėt e kėmbimit valutor mendojnė se shkak i dobėsimit tė lekut ėshtė mungesa e valutės nė treg, ku ka kėrkesė pėr euro apo dollarė, por oferta nuk ėshtė e mjaftueshme. Arsyet pėr kėtė mungesė mund tė jenė disa, qė nga ndėrhyrja e Bankės sė Shqipėrisė pėr tė frenuar forcimin e lekut, duke blerė valutė, apo edhe njė tendencė e individėve apo bizneseve qė kursimet e tyre nė lekė t’i kthejnė nė valutė.
(gk/shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
komentuesja keto lajmet e ekonomise ketu tek shqiptarja.com, sikur i lexoj tek monitor.al.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171