Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:23 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga JONIDA LATE
10 Korrik 2013 - 19:23
Urdhri i Edi Ramės, nė shenjė
pallati i Lul Bashės nė Vlorė
FOTO/Pallati i Bashės te "Uji i Ftohtė"
TIRANE -  Iniciativa e Edi Ramės pėr prishjen e ndėrtimeve pa leje pėrgjatė bregdetit tė Shqipėrisė po kalon nė masa serioze. Nuk do tė preken vetėm ndėrtesėzat, apo tė sapofilluarat, por edhe pallate. E me sa duket do tė niset direkt me ish- kundėrshtarin e tij pėr bashkinė e Tiranės. Pallati nė Vlorė i mbiquajtur “pallati I Lulzim Bashės” ėshtė vėnė nė shėnjestrėn e “fadromės” socialiste.

ORA 19:00 BASHKIA E VLORES: NESER, SHEMBJET NE LLOGARA DHE NE PYLLIN E SODES
Korrespodenti i "A1Report!" nė Vlorė njofton se nga Bashkia e Vlorės bėhet e ditur, harta e prishjeve tė ndėrtimeve tė paligjshme nė bregdet dhe ora se kur do tė nisė puna pėr shembjen e tyre.

Shembjet do tė bėhen nesėr nė bregdetin e Vlorės, Orikumit dhe Llogarasė duke filluar nė orėn 7:00 nga kjo e fundit. Mė pas, puna do tė vijojė nė tėrė vijėn bregdetare. Nė orėn 9:00,  prishja do tė fillojė nė zonėn e pyllit tė Sodės.

ORA 7:30  PALLATI I KRYEBASHKIAKUT BASHA, VERIFIKOHEN PROCEDURAT

Burime pranė PS-sė pohojnė se megjithėse pallati i Bashės ka njė leje tė miratuar nga bashkia e Vlorės e drejtuar nga Shpėtim Gjika, janė duke u parė tė gjitha procedurat e
ndjekura, e nėse do tė vėrehen shkelje, apo mangėsira, nuk do tė ketė falje.

Deri tani, ky ndėrtim ka qenė nė qendėr tė vėmendjes jo vetėm tė qytetarėve tė Vlorės, qė janė ankuar pėr tė, pasi ka zėnė njė nga pjesėt mė tė bukura tė Vlorės, por edhe
tė politikės e tė ambientalistėve, tė cilėt kanė protestuar disa herė. Megjithatė punimet kanė vazhduar, nėn emrin e vjehrrit tė Lulzim Bashės, por megjithatė nga ky pallat ende
nuk ka asnjė banesė tė shitur, diēka e ēuditshme kjo nė njė vend aq tė lakmuar.

Pallati ka nisur ndėrtimin pak vjet mė parė, pranė vendit qė nė Vlorė quhet “Uji i Ftohtė” . Letrat nė bashki janė nė emėr tė vjehrrit tė Lulzim Bashės, aktualisht kryetar i Bashkisė sė Tiranės dhe njė nga pretendentėt pėr tė marrė postin e kryetarit tė Partisė Demokratike pas dorėheqjes sė Sali Berishės.

Megjithatė iniciativa e fundit e Edi Ramės, i cili do tė marrė detyrėn e kryeministrit tė Shqipėrisė nė shtator tė kėtij viti, mund tė sjellė edhe njė nga “betejat” mė tė forta nė
rrafshin e prishjes sė ndėrtimeve nė bregdet, ku me sa duket do tė pėrfshihen edhe ato ndėrtime me leje, me qėllimin e vetėm mbrojtjen e tij (bregdetit) nga ndėrtimet e
pastudiuara.

basha pallati

(Foto: Pallati i i njohur si pallati i Lulzim Bashes)

Redaksia online
(ar.sh/sg/shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
shurrtari Leja eshte dhene ne shkelje totale te ligjit!!! Shpetimi i Vlores nuk shpeton dot veten - legen burre - duhet te jape doreheqjen ose te largohet nga Rama!!!
avatar
Anonim
vlonjati o bledi eshte nje drejtori qe administron vijen e ujit dhe i jep ajo lejet kshu qe informohu ne fillim
avatar
Anonim
valentini Do te puthi doren populli vetem zbato ligjin zoti Rama.
avatar
Anonim
Michael Destruction of the Environment and the future, Ksamil near Sarande, Albania Concerned Tourist Please read the following and take action now.. Having previously visited Albania and been impressed by its beautiful scenery and coastline, I recently returned to visit southern Albania, and was deeply concerned by the systematic destruction of the Ionian coast and the careless disregard for the environment that I witnessed. The undertaking of unsustainable, irresponsible construction in an area of beautiful coastline in one of Albania’s premier tourist destinations has resulted in the destruction of the coastline and an eyesore that spoils a previously beautiful part of the Ionian Coast. To highlight the extent of the destruction I have taken some pictures showing the heavy machinery working. You can view these pictures on flickr www.flickr.com/photos/albania-environment/ Bear in mind that this is carried out with the full permission of the local government, in violation of laws governing environmental protection and construction in areas of outstanding natural beauty, particularly applicable in this case with regards to the coastline which is a mere 50 to 70 metres away. I witnessed the following: •Destruction of local flora and fauna - eg 8 olive trees uprooted and chopped for fire wood, •Heavy damage to the newly constructed promenade •Street-lighting damaged/uprooted by the passing of machinery. •Dumping of spoil on the nearby beach, (previously pristine) •Heavy pollution of the surrounding area, including noise, dust, spoil left on the beach, water/marine pollution •Scarification, erosion of the natural landscape And to stress again, all this damage in a so called protected area where no civil or building work is to be carried out. In addition to the environmental destruction, the works are having a detrimental impact on the tourist trade, particularly in respect to the impact on local residents. These residents are powerless to do anything as they witness the destruction of their land and livelihoods, as many of them rely heavily on the tourist trade for business. They have witnessed this blatant disregard for their community time and time again, with their protestations to local government ignored, leaving the works to proceed unmolested. To highlight potential impact, the location of the works on the route travelled (by tourists and locals alike) to the most famous archaeological site in Albania, Butrint. The destruction of the environment will result in no tourists next year. If this is not stopped with immediate effect it will be catastrophic for the whole of the area, the local stretch of the Ionian Coast, the future social and economic prosperity of the community and wider area, the detriment to the local environment, the destruction of local flora and fauna and ensuring that no tourist will visit this Ksamil, the last refuge of natural beauty in Albania. In order to attract new visitors the place needs to be restored to its original state and moreover, the local government need to be held responsible for the reckless and ill-conceived construction that has been permitted to take place in the area. As soon as you enter Ksamil a tourist is faced with this monster of massive destruction. Furthermore this work is illegal, with no approval of the national Government in Tirane. Local Government Officials are aware of the fact that many Albanians do not have the necessary means to challenge their approvals for this kind of work, and to record the damage being carried out, be that by use of digital media such as cameras, email, internet etc. This has resulted in widespread corruption and self interest at the expense of the local population. A local resident told me that the head of the council has allegedly accepted bribes for permits/licences to work. He added that although the building and the civil work is not allowed by law, the Council will provide false licenses for this work. Unfortunately this practice is widespread. On the pictures uploaded to Flickr (picture 48 www.flickr.com/photos/albania-environment/) you can even see the surveyor/technician for the local government marking out the site. It is essential that this work is stopped immediately and the area restored to its original state, preferably at the contractors expense and not at the expense of the public purse. The tourists come here to see something original just as nature has made it. All the people in Albania who care about the future of their kids and the environment must act now before is too late. I have copied this e mail to as many people as I can, this large scale damage to the environment can not be allowed to continue. We all must be concerned. Please e-mail this to your friends/family and others concerned. I will publish more on this topic on my blog and my website and all will be notified via e-mail. If anyone has any ideas please do not hesitate to contact me. Many Thanks in advance for your cooperation. Michael
avatar
Anonim
Tani (zrz) Ne qofse do filloj edi rama me vendosjen e turizmit ne vije te drejt sic mendon voton e ka sa te jet jeta jo per knaqesi apo per inate politike , ju them te drejten isha me nje plazh ne lezhe ne kunje vetem kur me erdh pronari I bregut detit duhet me pagujt kam pa skam pa pronar breg deti, nejse shqiptaret kerkojn plazhe vende publike ke himaren edhe veriun te rera e hedhme ne lezh super vend I bukur ske ku shkon po spagove shasllonin 500 lek edi rama po mendove per popullin e thjesht dhe familjet shqiptare do jesh ne qeveri sa te jesh gjalle po ki kujdes anash se ta fusin dhe mbrapa krahve. Te uroj pune te mbar ne qeverisjen e re dhe pa militante ne vende strategjike
avatar
Anonim
Shpati nje fjale kisha: PERTOKE!!!!!
avatar
Anonim
Edi Te nderuar bashkeqytetate te mi. Me leje pa leje ketu eshte bere kasaphane territoriale. rilindja do prishe ndertimet pa leje per tu hapur rrugen ndertuesve te saj deputete???! Kjo po qe eshte drejtesi!!!
avatar
Anonim
cudira_shqiptare Kush eshte vlonjat besoj se ka degjuar qe atje ka 2 aksioner vjehrri i L.Bashes e tjetri Sh.Gjika... kujt i duket e cuditshme kjo gje, mua do me dukej pak i shkeputur nga realiteti shqiptar. A do prishet? Po besoj se Gjika sic blen shtepi ne USA, apo Mercedes-at me trokitje gishtash, mund te blej edhe ndonje pajtim tjeter me L.Bashen....... Lum kush ka forcen ti kapi doren pushtetit per te marre firma, ashtu si i kapet dora femijes kur meson te shkruaj. Eshte koha e maskarenjve .
avatar
Anonim
Mosbesuesi N.q.s e ke seriozisht,do te duket.Eshte e veshtire po jo e pa mundur.(Mos te harrojme qe e ke pushtetin me/nga Meta,qe s'ka shqiptar qe s'e njeh).Urime po e arrite.Qe te besohesh duhet filluar nga Himara.(S'ka problem per kerkend,as pwr Kokedhimen)
avatar
Anonim
Laberia eshte komplet me dokumenta te falsifikuara...ishte kthyer 600 m prone,e bene me vendim gjykate 1600....fotot ajrore te 2007 mund ta konfirmojne lehtesisht sa truall ishte.....dokumentat nk kane firmen e askujt topografi qe ta vertetoje
avatar
Anonim
bledi Burime pranė PS-sė pohojnė se megjithėse pallati i Bashės ka njė leje tė miratuar nga bashkia e Vlorės e drejtuar nga Shpėtim Gjika, janė duke u parė tė gjitha procedurat e ndjekura, e nėse do tė vėrehen shkelje, apo mangėsira, nuk do tė ketė falje akoma pa u betuar si kryeminister zoti Rama po e perdor PS si me qene organ legjislativ, juridik dhe ekzekutiv. Si mundet nje parti politike te vlersoj, kontrolloj dhe vendosi nese duhet prishur nje objekt apo jo. Do e denoj penalisht GJYKATA-PS zotin Gjika meqense ka dhene leje per nje pallat menyre te paligjshme? Mjere ky popull largoi autokratin Berisha e sapo shpetuam nga ai zgjodhi nje psikopak hakemarres si Rama. Shikoni konferencen per shtyp te Beqes ne PS sot.. Ne sfond shkruhej "zyra e kryeministrit te zgjedhur". Duke mos pritur certifikimin zyrtar te zgjedhjeve, mbledhjen e parlamentit e betimin e deputeteve si dhe marjen e mandatit nga presidenti i republikes. Shoh nje deshire te zeze te socialisteve per te ardhur ne pushtet e per tu bere keq atyre qe na ben keq neve per tete vjete. Hoqem nje plehre e zgjodhem nje tjeter
avatar
Anonim
alberto te shembet kjo eshte te kemi shtet urime Edi keshtu vazhdo
avatar
Anonim
wwe ore bledi mos qaj hall per certifikim zyrtar se verdiktin ja dha 1,000,000 shqipetare ,po pse se ndertoi bassha at pallat para ketyre 8 viteve qe qeverisi serbi sali po car komentoni poshtersira se lot nam ku e gjeti basha token e truallin bashin e vendit me te bukur ne VLORE apo e solli me kamione nga andej ku eshte edhe vete ore ti prishet qe ti luhet soji e sorollopi ..w
avatar
Anonim
bledi Nese do flasim me smiren e atij qe ska dicka ndaj atij qe ka jam dakort me ty. Sipas teje lejen per ndertim kush ja dha Bashes? Shpetim Gjika ja dha qe eshte perfaqesuesi juaj. Mos beni si struci e fusni koken ne rere. Pastaj dhe dicka tjeter ti thua qe ti prishet se meqe nuk qeka vlonjat ska te drejt te ndertoj. Bssha me verte ska tok por kishte paran per ta blere e ketu qe duhet pyetur ku u gjeten keto lek.
avatar
Anonim
mondi Nga cfarė shkruan kuptohet lehtė qė kot mundohesh tė hoqesh sikur je njė nga ata tė cilėve ju ėshtė bėrė keq kėto 8 vjet. Thjesht tė vjen keq pėr pallatin e Bashės.
avatar
Anonim
bledi Mondi per 8 vjet kam punuar e do punoj si perher, pa i hyre njeriu ne hak duke perballuar cdo hall qe te sjell jeta ashtu sic punojne e jetojne me ndershmeri shumica e Shqiptareve. Por nuk mundem te mbyll syt e te shohe endrra duke menduar qe tani do vehet drejtesia. Nuk me dhimbset pallati i Bashes jo se eshte i atij spese e ka bere pa leje ateher le ti prishet, por me tremb hipokrizia e te tjereve qe po ecin ne hapat inaēore te berishes kur erdhi ne pushtet ne 2005. Duke qene se ne zgjedhje mundesit ishin ose zgjidh te keqen e madhe qe eshte berisha ose zgjidh te keqen e vogel por qe ka premisa te behet e madhe qe eshte rama. Rama e masakroi tiranen, per 1 lulishte te bere prishi me lejet e ndertimit 10 te tjera. Dhe prandaj nuk i besoj dot rames ne kte fushat e gjueti shtrigash
avatar
Analist
Besnik Hasanaj Fitore e thame dhe do ta perserisim ne qoftese ligji vepron per te gjithe atehere mirserdhe RILINDJE Rrespekte dhe vazhdoni keshtu se gjithe Shqiptaret i keni me vehte.....
avatar
Anonim
Thoma Prishe zoti Edi te maresh respekt pa kufi,edhe pse e gruan Hollandeze,ne jemi me ju.
avatar
Anonim
mondi nuk e di se kush e jep lejen e ndertimit ,qeveria apo bashkia.nqs bashkia atehere fajin per shkaterrimin e qyteteve kryesore ne shqiperi,tiran,durres,vlore,e kane perfaqesuesit socialiste ne keto bashki.
avatar
Anonim
labi 145 karatc jepi rame shembi te gjitha...tregojua vendin palacove...
Rezultate tė tjera: 1   2   3   Para
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171