Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Korrik 2013 - 14:01
Vėllai i drejtorit tė Magjistraturės
i dėnuar me 20 vjet burg nė SHBA
VD/Akuzohet pėr tentativė pėr vrasje
TIRANE -  I njohur si ish avokati i kryeminstrit nė ikje, Neshat Fana, i cili pak ditė mė parė u zgjodh nė krye tė Shkollės sė magjistraturės duket se familjarisht nuk i ka aq mirė punėt me drejtėsinė dhe pse ėshtė vendosur nė krye tė institucionit qė shkollon prokurorėt dhe gjyqtarėt e rinj tė Shqipėrisė.

Shkėlqim Fana ėshtė arreshtuar mė 7 janar tė vitit 2008 nė Florida tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, pasi pėr tė Gjykata e Shtetit tė Duvaltit, nė 2002 kishte vendosur njė dėnim nė mungesė prej 20 vitesh.

Shkėlqim Fana i datėlindjes 9 shkurt 1964 jeton prej vitesh nė Amerikė dhe krimi i kryer prej tij nė Duval ka bėrė qė ky i fundit tė klasifikohet si person me rrezikshmėri tė lartė dhe tė dėnohet me burgim pasi ka kėrcėnuar njė shtetas dhe ka konsumuar krimin pėr tentativė vrasje.

A1Report ka mundur tė sigurojė dhe publikon faksimilen ku vėrtetohet lidhja familjare prej vėllezėrish ndėrmjet Shkėlqim Fanės dhe Neshat Fanės, ku kanė tė njėjtėn atėsi dhe mėmėsi si dhe datėlindja e Shkėlqimit 9/02/1964 pėrkon me shtetasin e arrestuar dhe dėnuar nė Amerikė pėr krimin e kryer.

Ende nuk ka njė reagim nga Neshat Fana, si dhe mbeten tė paqartė shkaqet e kėtij krimi si dhe personi qė ėshtė tentuar tė vritet nga Shkėlqim Fana.

Neshat Fana njihet gjerėsisht nė Shqipėri si person qė prej vitesh ėshtė pjesė e sistemit tė drejtėsisė shqiptare, anėtar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė e sė fundmi u zgjodh dhe drejtor i Shkollės sė Magjistraturės, me njė proces tė pėrfolur dhe me shumė prapaskena.
 
Emėrimi i Neshat Fanės, i cili njihet si ish- avokati i kryeministrit nė detyrė, Sali Berisha pritet qė tė zyrtarizohet nė mbledhjen mė tė afėrt tė Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė. PS kundėrshtoi emėrimin e Fanės.

neshat fana


shkelqim fana

(Foto: Faksimile e regjistrit te shtetasve, ku atėsia dhe mėmėsia e Neshatit dhe Shkėlqimit ėshtė e njėjtė)

shkelqim fana

(Faksimile e vertetimit te arrestimit)

Redaksia online
(A1 Report/shqiptarja.com)

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ciu me kapterr ordiner lepires bythe nuk ka gjetur saliu ne gjithe koherat qe ka bere politike. me kete nishanin fitoi tere vitet e humbura duke kerkuar sherbetorin perfekt. po si nuk ka nje pike integritet moral e profesional ky uloku i sali shpelles dhe po ben gafa qe vec nje sherbetor puthador i regjur mund te beje. po pse kaq pak respekt per veten te kete patur ky derdimen kapterri...?
avatar
Anonim
Ahmeti Fajin nuk duhet kerkuar tek Neshati,por te Kapter Noteri i Sali Ram Berishes,presidenti i pakices dhe varremihesi i sistemit te drejtesise. Neshati e ka aq moral dhe skrupull sa te jap edhe doreheqje perballe opinionit publik,pasi eshte jurist dhe avokat shume i zoti.Ai jam i bindur se do reagoje me dinjitet.
avatar
Anonim
raimondi Shume te drejte ka gazeta _Bravo ! Kjo eshte gazetari qe nuk le qe indiferenti te jete me i rrezikshem se fajtori _Biles duhet ta internojme kete vellane qe ka marre post nga Sala, sepse eshte vellai i nje te burgosuri ....edhe familjne tja internojne ..looooooooooooooooooooooooooooooooooooooool hahahahaahaha
avatar
Anonim
qwerty Edhe sikur ta kete vella c'rendesi ka kjo per te bere lajm? Edhe vellai Madones jeton si barbon poshte urave dhe tere kohes eshte tape por kjo se ndalon te motren te jete e suksesshme. Po rrini o gazetare rehat e mos u merrni me biografite e te tjereve se po na ktheni ne kohen e komunizmit e te gjithe dolem me njolle ne biografi! Pfffffff gazetari investigative gjoja
avatar
Anonim
davidi kete emrim dhe te gjitha emrimat qe partia demokratike qe ka bere keta 6muajt e fundit duhe qe ti cfuqizoje te gjitha,ato jane haptazi tendicioze dhe nese nuk vendoset dore per tegjitha ato gjera qe pd ka bere gjate gjithe mandatit te saj kurre nuk mund te bejme shtet, i tille eshte dhe ky rasti i fundit sikur shqiperia nuk ka tjeter vetem avukatin e sali berishes te vendose ne ate vend.
avatar
Anonim
I verteti Po perse ka ndonje ne kete qeveri, polici dhe prokurori qe nuk ka ndonje te aferm te denuar ose te kerkuar per vrasje, trafik droge ose prostitucioni?? Kontrolloni prokurorine e tiranes dhe gjykaten e lushnjes!
avatar
Anonim
astriti elbasani Drejtesia jone ka marre fund shikoni :perzgjidhet ne KLD Gjyqtari qe denoi Top chanel me 400 000 Euro. ne shqiperi Paraja e shtetit tone eshte Leku dhe jo euro , gjykojeni vete pa komentuar vendim i drejte apo i gabuar
avatar
Anonim
lule nuk e ka vella merrni informacione te sakta...ska lidhje fare
avatar
Anonim
anonim Qe jane vellezer nuk e lu as topi. Kane jetu me i shpi 2 dhoma/ guzhine ke Restorant Durrsi ke Unaza. Cimi ka lujt futboll me Partizonin.
avatar
Anonim
qemol avdija Vella e shkuar vellait. Une i njof te dy, qe nga vitet '70-80.
avatar
Anonim
Nuri Vėlla 2 miljon karat tė dy djemt e Myftar Fanes.
avatar
Anonim
ergi ashtu eshte po pse cfar pergjegjesie mban sepse cfar bene vellai, apo jemi ne kohen e xhaxhit, sot nuk ka familje pa dicka te kesaje natyre sepse jeta eshte bere e veshtire njerzit duhet te hane nje cop buk cjane keto shkrime budallalleqe jemi ne demokraci aop jo ta haji dreqi. shkruani more se cfar e shqeteson kete popull qe nuk ka buke per te ngrene mos u merrni me brockulla.
avatar
Anonim
armir Ja se do na japi buke ky krimineli tani po he!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65