Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ELTON QYNO
03 Prill 2015 - 07:21 | përditesuar në 09:51
Vila e Mbretit Zog del nė shitje
Leka II nuk lan kredinė e bankės
TIRANE- Duket se situata financiare e pasardhėsit tė ish-mbretit Zog nuk ėshtė aspak e mirė. Kjo pėr faktin se Leka II Zogu ka prej kohėsh njė kredi tė pashlyer nė njė bankė tė nivelit tė dytė dhe tashmė do tė jetė i detyruar tė humbasė njė nga pronat mė me vlerė qė i ka lėnė gjyshi pėr ta shlyer.

“Shqiptarja.com” ka zbuluar se Vila e Zogut nė Durrės ka dalė nė ankand nga njė shoqėri pėrmbarimore nė mėnyrė qė tė shlyhet kredia prej 518 mijė euro, qė ka marrė nė 2009 nipi i Ahmet Zogut.Duke dashur qė tė ndalojė shitjen e Vilės sė Zogut nė Durrės, Leka II mė 31 mars 2015 ka paditur shoqėrinė pėrmbarimore nė Gjykatėn e Tiranės.

Nė padinė e ngritur nga trashėgimtari i Familjes Mbretėrore thuhet: “Kundėrshtim tė veprimeve pėrmbarimore tė vendimit tė pėrcaktimit tė vlerės sė sendit (truall, ndėrtesė), Vila Durrės nr. 858 Prot dt. 27.03.2015, si dhe tė Lajmėrimit (pėr shitjen e sendit sekuestruar dhe tė vlerėsuar) me shkresėn nr. 859 dt.”

Gjyqi nė 2012
Ashtu siē ka bėrė tė ditur “Shqiptarja.com” qė mė 25 maj 2012, Leka II Zogu e ka humbur gjyqin me bankėn pėr kredinė e pashlyer qė dy vjet mė parė. Mė 15 maj 2012 Gjykata e Tiranės vendosi tė sekuestrojė njė nga vilat e princit Leka, pėr shkak se ky i fundit pėr 25 kėste me rradhė nuk ka paguar kredinė. Vendimi pėr bllokimin e vilės dhe njė pjesė tė eurove ėshtė marė nga gjyqtarja Elda Vrioni, ku pas kėrkesės sė bankės, gjykata ka vendosur menjėherė pranimin e saj.

Sipas vendimit, bėhet fjalė pėr lidhjen e njė kontrate mes Leka II Zogu dhe njė banke tė nivelit tė dytė. Nė bazė tė kontratės lėvrohej njė shumė prej 518.022 euro dhėnie pėr blerje shtėpie me njė afat prej 300 muaj. Personi qė ka marė kėtė shumė ėshtė Leka II Zogu, i cili nuk ka shlyer kėstet mujore.

Historia e vilės
Vila ėshtė e vendosur nė kodrėn me lartėsi 98 metra mbi nivelin e detit. Ndėrtimi i saj filloi nė vitin 1926 si rezidencė e Presidentit, pasi Ahmet Zogu ende nuk ishte bėrė mbret. Kristo Sotiri, arkitekti i laureuar nė Italisė, projektoi dhe ndėrtoi nė kodėr variantin e parė.

Godina mori formėn pėrfundimtare nė 1937 nėn kujdesin e arkitekteve dhe specialistėve italianė, vetėm pak muaj para martesės se Zogut me konteshėn hungareze, Geraldine Apony. Nga 1945 vila ėshtė pėrdorur si rezidencė qeveritare, ku shpesh janė akomoduar tė ftuar tė huaj tė rėndėsishėm si Nikita Hrushov, ose pas ’90 ish-Presidenti amerikan, Xhimi Karter. Nė 1997 brenda dy ditėsh ndėrtesa u grabit dhe humbi shkėlqimin e saj.

Shkrimi u botua nė Shqiptarja.com (print) nė 3 Prill 2015

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ciu ai Qe do te blej Dicka o Trim nuk komenton ktu .. Po i than paret te vendi... Po gjithmone ne shqiptaret jemi ( lavda ne qiel e B.... ne diel )
avatar
Anonim
mari Jane hajdute dhe kreminele , i pafshim ne ferr.
avatar
Anonim
Ing Gjyshi i ktij do ishte krenar per te,po ja pakson pronat qe i ka lene
avatar
Anonim
njoni E mor princi hicit i marove florijt qe vodhi gjyshi?
avatar
Anonim
albab qe mos qofsha o njoni po a e din zotnia apo shoku qe mbreterite jashte nga i kane trasheguar pasurite nga ufot jo por nga pushtimet e taksat pra nga populli por ne shqipni prandaj nuk ka mbreteri se ju nuk e mbani,. keshtu as zoti as bota nuk ju mban ju ka bere ne 5 shtete se vdisni per fe te huaj edhe per terrorristat komuniste qe paskan qene ma te keqinje se nazistet- ate gredi po kishte burra shqipnia firmat nje llogari bamiresie edhe mbaroi puna vila mbretit ben krenar shtetin jo mbretin ah hu
avatar
Anonim
S.o.S po mire ore ti shqipfoles, pse nuk shet ti shtepi e katandi qe te shpetosh pinjollin e atij palombreti te veteshpallur. Ti i paske nderprere perfundimisht edhe lidhjet dipllomatike me trurin tend. Nuk komunikon me!
avatar
Anonim
tjeteri plako!!! meqe qenke me S.O.S jam dakort VFLP - nuk diskutohet ketu per shitje e blerje me tradheti pa tradheti me hile pa hile shqipnis i njihet boterisht mbretenia edhe duhet te mbrohet me dinjitet. nderrmarrjet edhe firmat investojne sikur investojne ketu ne gjermani sposorizim akte bamiresie ,,per shkolla ,,fondacione etj kupton vetem ne komunizem nuk ka kesi gjerash se te quajne kulak edhe patriotin e bejne tradhetar ..edhe me shaje sa te duash se te leron nga mendimet e keqija alles gute..
avatar
Anonim
S.o.S ore ti, i lexon edhe vete komentet qe shkruan, apo jo? Vertet i paske dhene lamtumiren trurit tend. Na thua se Gjermani ndermarje dhe biznese private japin ndihma per shkolla dhe per spitale. E pra, prandaj ne s'behemi dot Gjermani, sepse parate e shqiptareve nuk shkojne per shkolla dhe spitale, por shkojne ne xhepat e politikaneve dhe mbreterve imagjinare. Shqiperia eshte republike parlamentare dhe jo mbreteri. Dhe sa per t'mos u harruar, bota i kishte varur hejbet mbretit te vetshpallur sa qe mbasi u arratis asnje oborr mbreteror evropjan nuk ja hapi deren. I ke pare oborret mbreterore te Evropes qe akoma bejne lidhje martesash mes tyre dhe sa afer e mbajne njeri tjetrin? Ndersa mbreterit e tu nuk i ftojne as per kafe.
avatar
Anonim
Shpati Ko eshte vertetė.
avatar
Anonim
tjeteri plako!!! meqe qenke me S.O.S jam dakort VFLP - nuk diskutohet ketu per shitje e blerje me tradheti pa tradheti me hile pa hile shqipnis i njihet boterisht mbretenia edhe duhet te mbrohet me dinjitet. nderrmarrjet edhe firmat investojne sikur investojne ketu ne gjermani sposorizim akte bamiresie ,,per shkolla ,,fondacione etj kupton vetem ne komunizem nuk ka kesi gjerash se te quajne kulak edhe patriotin e bejne tradhetar ..edhe me shaje sa te duash se te leron nga mendimet e keqija alles gute..
avatar
Anonim
Kristo O ju te bankes nuk e dini se nuk e ka te veten. Ajo vile eshte prone e shtetit, toka ka pronar.
avatar
Anonim
Arjan E ka zakon familja e ketyre, marrin borxh dhe nuk e lajne pastaj.
avatar
Anonim
Raymond Akoma eshte ne shitje se jam i iteresuar ta blej
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15