Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:55 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet nga Adriatik Doēi
26 Gusht 2017 - 07:10 | përditesuar në 10:40
Vilat, paratė dhe makinat e
ambasadorėve nėpėr Evropė
Ja diplomati me 18 pasuri tė paluajtshme
Kryeministri Edi Rama i quajti dy ditė mė parė tė lodhur, tė avashtė dhe tė pėrgjumur, por etiketime tė tilla nuk u shkojnė aspak ambasadorėve tanė nėse u referohemi pasurive qė disponojnė. Ndonėse bilanci i tyre nė raport me ekonominė e vendit, pra me thithjen e investimeve tė huaja ėshtė i zymtė, nga ana tjetėr, ambasadorėt shqiptarė duket se janė mjaft tė zhdėrvjellėt dhe aktivė pėr shtimin e pasurive tė luajtshme dhe llogarive bankare nėpėr Evropė.

Shqiptarja.com, duke iu referuar deklaratave tė pasurisė ndėr vite, publikon pasuritė e paluajtshme tė disa prej ambasadorėve shqiptarė nė vendet mė tė rėndėsishme tė Evropės dhe nė Shqipėri.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Izrael, Bardhyl Canaj, ka nė pronėsi, bashkė me bashkėshorten, rreth 18 pasuri tė paluajtshme, ku pėrfshihen 8 apartamente nė Tiranė dhe Durrės, garazhe, bodrume, njėsi ndėrtimore, sipėrfaqe trualli etj. Ambasadori Canaj deklaron gjithashtu disa llogari bankare, ku vetėm tek njėra ka 250 mijė euro gjendje, ndėrsa posedon edhe njė makinė me vlerė 48 mijė euro. Ambasadorja e Shqipėrisė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Floreta Faber, ėshtė bashkėpronare e 9 pasurive tė paluajtshme.

Ambasadorja e Shqipėrisė nė Holandė, Adia Sakiqi, deklaron njė shtėpi nė Bruksel, me sipėrfaqe 240 m2, me vlerė 320 mijė euro si dhe disa llogari bankare. Apartament nė Bruksel, me sipėrfaqes 105 m2 dhe nė vlerėn 295 mijė euro ka blerė edhe ambasadori nė Gjermani, Artur Kuko, mė parė ambasador nė NATO. Ambasadori shqiptar nė Danimarkė, Kastriot Robo, ka nė pronėsi dy shtėpi banimi nė Shqipėri, tė cilat i ka dhėnė me qira, ndėrsa djali i tij, Besart Robo, ka njė shtėpi banimi nė Angli, blerė me kredi.

Apartamente dhe makina
Ambasadori i Shqipėrisė nė Francė, Dritan Tola, ka nė pronėsi dy apartamente, garazh pėr dy makina, ullishte nė Tiranė me sipėrfaqe 6 188 m2, makinė Citroen 24 mijė euro, makinė Fiat 14 mijė euro si dhe ka firmosur njė kontratė pėr dhėnien e njė trualli pėr ndėrtimin e njė objekti. Ambasadori i Shqipėrisė nė Ēeki, Riza Poda, posedon ambiente tek Shallvaret nė Tiranė dhe bodrum, tė dhėna gjithashtu me qira. Poda ka shlyer njė kredi pėr blerje banese si dhe ka blerė njė makinė tip Audi Q5 nė vlerėn 24 600 euro.

Nė vitin 2014, kur ishte konsull i Pėrgjithshėm nė Selanik, Poda ka deklaruar disa llogari bankare nėpėr bankat e Greqisė, nė shumat 17 000 euro, 9 000 euro, 9 600 euro, 5 000 euro, 1 935 euro, 1 108 dollarė dhe 60 000 lekė. Visar Zhiti, i ngarkuari me punė nė Vatikan, deklaron tre apartamente, njė nė Tiranė dhe dy nė Durrės, ndėrsa ambasadori i Shqipėrisė nė Katar, Edmond Ēaēa, deklaron se ka shituar njė truall nė Tiranė me vlerė 637 mijė euro.

Ambasadorja e Shqipėrisė nė Greqi, Ardiana Hobdari, ka nė pronėsi njė makinė tip Mazda, me vlerė 11 000 euro dhe 25% tė njė apartamenti banimi nė Tiranė. Ambasadori i Shqipėrisė nė Austri, Roland Bimo deklaron njė apartament 84 m2, blerė me kėste nga Enti i Banesave si dhe njė llogari investimesh me vlerė 51 mijė euro. Ambasadori i Shqipėrisė nė Arabinė Saudite, Sami Shiba, deklaron tė ardhura nga dhėnia e njė apartamenti me qira si dhe pagėn rreth 25 mijė euro.

Ambasadorėt e tjerė
I ngarkuar me punė nė ambasadėn shqiptare nė Brazil, Nuri Domi ka nė pronėsi disa apartamente dhe bodrum. Vetėm nga lėshimi me qira i bodrumit, ambasadori deklaron 12 mijė euro tė ardhura brenda njė viti kalendarik.

Ambasadori i Shqipėrisė nė Bullgari, Qirjako Kureta, brenda vitit ka blerė njė dyqan me njė shumė qė nuk pėrcaktohet nė deklaratėn e pasurisė si dhe njė makinė me vlerė 6 mijė euro. Si burim pėr blerjen e kėtyre pasurive, ambasadori referon kursimet nga paga e tij dhe paga e vajzės, e cila punon nė Institutin e Sigurimeve Shoqėrore.
 
Bardhyl Canaj
Ambasadori i Shqipėrisė nė Izrael, Bardhyl Canaj, ka nė pronėsi, bashkė me bashkėshorten, rreth 18 pasuri tė paluajtshme, ku pėrfshihen 8 apartamente nė Tiranė dhe Durrės, garazhe, bodrume, njėsi ndėrtimore, sipėrfaqe trualli etj.
 

Kastriot Robo
Ambasadori shqiptar nė Danimarkė, Kastriot Robo, ka nė pronėsi dy shtėpi banimi nė Shqipėri, tė cilat i ka dhėnė me qira, ndėrsa djali i tij, Besart Robo, ka njė shtėpi banimi nė Angli, blerė me kredi.
 
Pasuritė e paluajtshme tė ambasadorėve shqiptarė nė vite tė ndryshme  
 Bardhyl Canaj, ambasador i Shqipėrisė nė Izrael, pasuria nė disa vite

Pronar me 50 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 68.2 m2 nė Tiranė + shtesė me sipėrfaqe 22.2 m2.

Pronar i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 99.3 m2 nė Tiranė, vlera 500 000 lekė + shtesė me sipėrfaqe 23.30 m2 me vlerė 204 730 lekė.

Pronar i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 59.5 m2 nė Tiranė, vlera 1 900 000 lekė.

Pronar i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 68.22 m2 nė Durrės, vlera 25 925 dollarė.

Pronar me 50 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 90 m2 nė Vlorė, vlera 4 600 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 66.3 m2 nė Tiranė, vlera 47 645 euro.

Pronar me 50 % i njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 157 m2 nė Tiranė, vlera 12 380 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė garazhi me 15 m2 nė Tiranė, vlera 743 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė garazhi me sipėrfaqe 15 m2 nė Tiranė, vlera 743 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė njėsie me sipėrfaqe 68.7 m2 nė Tiranė, vlera 11 048 750 lekė.

Pronar me 50 % i njė tokė arė me sipėrfaqe 8064 m2 nė Durrės, vlera 10 886 500 lekė.

Pronar me 50 % i njė bodrumi me sipėrfaqe 140 m2 nė Tiranė, vlera 5 040 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė njėsie me sipėrfaqe 120 m2 nė Tiranė, vlera 12 300 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė garazhi me sipėrfaqe 50 m2 nė Tiranė, vlera 1 800 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė garazhi me sipėrfaqe 43 m2 nė Tiranė, vlera 1 548 000 lekė.

Pronar me 50 % i njė bodrumi me sipėrfaqe 192 m2 nė Tiranė, vlera 6 912 000 lekė.

Bashkėshortja, pronare e njė apartamenti banimi me sipėrfaqe 113 m2 nė Durrės, vlera 3 000 000 lekė.

Bashkėshortja, pronare e njė objekti me sipėrfaqe 31 m2, vlera 1 400 000 lekė.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 18 000 000 lekė.

Gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 250 000 euro.

Bono thesari nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 10 000 000 lekė.

Pronar i njė automjeti, vlera 48 mijė euro.

Alma Canaj, bashkėshortja, shitur 50 % tė aksioneve nė shoqėrinė Epigrama, 6 052 071 lekė.

Bashkėshortja, gjendja cash, 1 200 000 lekė.

Djali, Ezjon Canaj, pronar i njė motori “Aprila”, vlera 1 700 euro.

Djali, Ezjon Canaj, gjendja e depozitės bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 25 000 euro.

Djali, Klesti Canaj, pronar me 50 % i aksioneve tė blera nėpėrmjet njė llogarie investimi nė njė bankė tė Paris, Francė, vlera 2 200 euro.
 
 
Floreta Faber, ambasadore e Shqipėrisė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
 Pronare me 50 %, me bashkėshortin i njė ap. me sip. 83 m2 nė Shkodėr, vlera 4 772 500 lekė.

Pronare me 50 % me bashkėshortin i njė ap. me sip 122 m2 nė Shkodėr, vlera 7 015 000 lekė.

Bashkėpronare e njė prone pyll nė Durrės me sip. 584 400 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone kullotė nė Durrės me sip. 9 800 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone pyll nė Durrės me sip. 77 800 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone pyll nė Durrės me sip. 88 100 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone pyll nė Durrės me sip. 547 200 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone kullotė nė Durrės me sip. 8 200 m2, e trashėguar.

Bashkėpronare e njė prone ullishte nė Durrės me sip. 500 m2, e trashėguar.

Pronare me 50 %, me bashkėshortin i njė makine “Shevrolet”, vlera 7 800 euro.

Tė ardhura nga shitja e njė apartamenti nė Shkodėr i trashėguar nga prindėrit, 2 248 404 lekė.

Bashkėshorti, Edmond Faber, blerė tokė nė vitin 2015, me sipėrfaqe 7 200 m2, 500 000 lekė, pjesa 50 %.

Pronė e trashėguar, me sipėrfaqe 230 m2, posedon 1/12.

Gjendje llogarie, nė deklaratėn fillese

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 62 671 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 100 200 dollarė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 771.71 euro.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 514 819 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 15 540 dollarė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 254 euro.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 32 041 dollarė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 5 406 dollarė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 23 146 dollarė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 340 000 lekė.

Gjendja e llogarisė bankare, e pėrbashkėt me bashkėshortin, 2 522 056 lekė.
Floreta Faber 
Artur Kuko, ambasador nė Gjermani
Blerė apartament nė Bruksel me sipėrfaqes 105 m2, nė vlerėn 295 000 euro.

Kredi 180 mijė euro, interes 3.784% dhe afat shlyerje 15 vjet, pėr blerje apartamenti.

Borxh pa interes 20 000 euro marrė prindėrve tė bashkėshortes, pėrkatėsisht Z. Dhimitri Samara dhe Znj. Iliana Samara.

Shitje apartamenti nė Tiranė me sipėrfaqe 79 m2 nė vlerėn 88 000 euro.
 
Riza Poda, ambasador nė Ēeki
Ambiente tė dhėna me qira tek Shallvaret nė Tiranė.

Ambient bodrum tė dhėnė me qira.

Shlyer njė kredi pėr blerje banese.

Paga si ambasador, 21 mijė euro.

Shitur makinė tip Tuareg nė vlerėn 13 000 euro.

Blerė veture tip Audi Q5 nė vlerėn  24 600 euro.

Gjendjet e llogarive nė vitin 2014  

Gjendja cash, shtuar me 120 000 lekė.

Gjendja e llogarisė nė Bankėn Greke Selanik, shtuar me 9 000 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė Bankėn Kombėtare Greke, shtuar me 9 600 euro.

Gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, 5 000 euro.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare, 1 935 euro.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė bankare, 1 108 dollarė.

Bashkėshortja, gjendja e llogarisė, 60 000 lekė.

Gjendja e llogarisė sė pėrbashkėt bankare nė Selanik, 17 000 euro.
Riza Poda
Qirjako Kureta, ambasador i Shqipėrisė nė Bullgari
Blerje dyqani, pagesa e kėstit vjetor, 5 mijė euro.

Blerje makine, 6 mijė euro, burimi nga kursimet e pagės sime dhe nga kursimet e pagės sė vajzės Anisa.

Tė ardhura nga paga ime si ambasador, 21 mijė euro.

Paga e bashkėshortet, 1 140 723 lekė.

Paga e vajzės, 895 734 lekė.
Qirjako Kureta 
Adia Sakiqi, ambasadore e Shqipėrisė nė Holandė
Shtėpi 240 m2 nė Bruksel, 320 mijė euro, (regjim martesor 50 % me 50 % me bashkėshortin), burimi kredi bankare dhe tė ardhura mujore.

Pronare (regjim martesor 50 % me 50 % me bashkėshortin) njė makine “Skoda Cambia”, vlera 15 000 euro.

Llogari rrjedhėse nė Belgjikė, 36,26 euro.

Llogari e mbyllur nė dollarė, 6 419 USD.

Llogari e mbyllur kursimesh nė Belgjikė, 6 190 euro.

Kredi e pėrbashkėt pėr blerjen e njė shtėpie, nė vitin 2009, 150 mijė euro. Kastriot Robo, ambasador nė Danimarkė
Dy shtėpi banimi, dhėnė me qira.

Djali Besart Robo shtėpi banimi nė Angli, blerė me kredi, detyrimi i mbetur 60 346 sterlina britanike.

Djali Besart Robo tė ardhura nga qira ambient banimi nė vlerėn 8 040 sterlina britanike.

Pronar i njė automjeti “Toyota”, 2 100 sterlina britanike.

Paga si ambasador 22 mijė euro.
Kastriot Robo 
Selim Belortaja, ambasador i Shqipėrisė nė Kinė
Apartament banimi, 142 m2 nė Tiranė.

Apartament banimi nė Qerret tė Kavajės.

Garazh nė katin nėntokė nė Qerret tė Kavajės.

Blerė makinė tip Land Rover, 950 000 lekė.

Depozitė e vajzės dhe bashkėshortes, 14 mijė euro.

Depozitė e vajzės dhe bashkėshortes, 55 000 lekė.
 Selim Belortaja
Sami Shiba, ambasador nė Arabinė Saudite

Qira apartamenti banimi nė vlerėn 108 000 lekė.

Paga si ambasador, 25 mijė euro.

Djali Orlen Shiba paga pranė kompanisė “Daimler Trucks North America LLC” nė vlerėn 23 273 dollar.

Djali, Orlen Shiba, gjendja e llogarisė bankare nė njė bankė nė Amerikė nė janar 2015, 19 094 dollarė. 
 
Nuri Domi,  i ngarkuar me punė nė ambasadėn shqiptare nė Brazil
Qira apartamentesh nė vlerėn 400 000 lekė.

Qira bodrumi nė vlerėn 12 000 euro.

 Dritan Tola, ambasador i Shqipėrisė nė Francė
Automjet Citroen, 24 mijė euro.

Apartament me sipėrfaqe 128 m2, 50 mijė USD.

Apartament i pėrfituar nga privatizimi i banesave nė 1992.

Vend parkimi, garazh, pėr dy makina, 30 mijė euro.

Tokė arė dhe ullishte, me sipėrfaqe totale 6 188 m2 nė Tiranė, 2 000 000 lekė.

Kontratė sipėrmarrje pėr dhėnie trualli pėr ndėrtim, 50 % me bashkėshorten.

Automjet i vjetėr historik Citroen, 2 mijė euro.

Luena Tolica, bashkėshortja, makinė tip Fiat, 14 mijė euro.

Pjesė aksionesh nė Arkėn e Pėrkthyesve nė Gjenevė, 5 mijė euro.
 
Ardiana Hobdari, ambasadore e Shqipėrisė nė Greqi
Pronare me 100% e njė veture tip Mazda, me blerje nė vitin 2009, nė vlerėn 11 000 euro.

Pronare me 25% e nj apartamenti banimi me sipėrfaqe 66 m2 nė Tiranė, me vėrtetim pronėsie, nė vlerėn 7 260 000 lekė.

Tė ardhura nga shitja e njė autoveture, 4 700 euro.

Depozitė bankare nė Francė, shtuar me 5 500 euro.
Ardiana Hobdari 
Edmond Ēaēa, ambasador i Shqipėrisė nė Katar
Shitje toke truall, 637 mijė euro.

Marrje overdrafti, 20 mijė euro.

Paga si ambasador, 25 644 USD.

Tė ardhura nga shitja e pronės nė Tiranė, 150 mijė euro.

Pakėsuar llogaria bankare, 60 mijė euro.
edmond caca 
Visar Zhiti, i ngarkuar me punė nė Vatikan
Apartament banimi, 40 mijė USD.

Edlira Zhiti, bashkėshortja, apartament 66 m 2 nė Durrės, plazh

Apartament 63 m 2, nė Durrės, plazh, dhuratė nga mamaja.
 
Roland Bimo, ambasador i Shqipėrisė nė Austri
Apartament 84 m2, ēmimi 2 286 797 lekė, blerė me kėste nga Enti i Banesave.

Llogari investimesh, 51 mijė euro

Paga si punonjės i Loyens Loeff N. V, si avokat, 46 mijė euro.

 
Ridi Kurtezi, ambasador nė Spanjė
Tė ardhura nga paga si ambasador nė Madrid, 1856 euro nė muaj.

Detyrimi pėr shlyerje huaje ndaj vjehrrit, 50 000 dollarė.
 

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kosa O njerez,mos u habitni nga keto lajme nese keni jetuar me " mendje" cdo dite ne Shqiperi! Keta jane te pasurit e te pasurve qe vijne nga klasa politike, se jane "ajka" me e sostifikuar e pazarxhijve,"hajduteve" qe polli ky tranzicion, ky sistem, duke zbritur deri tek hajduti e batakciu me i "vogel" i administrates se shtetit. Jane pra keta" qe injektuan" te keqen duke shkaterruar vlerat, me qellimin e vetem eliminimin e shtetit,sepse vetem ne anarshi mund te beheshin te pasur brenda 24 oreve...
avatar
Anonim
Elvis Bardhyl Canaj, eshte rasti me skandandaloz i emerimit te nje ambasadori. Bardhyli eshte Konsull Nderi i Israelit ne Shqiperi,dmth promovon dhe mbron interesat e Israelit ne Shaiperi, nga ana tjeter kjo qeveri e ben ambasador ne po ate shtet. Nga ana tjeter pasurite e deklaruara si ky dhe te tjeret jane te vitit 2015, ndersa te tjeret 2014. Roland Bimo me kenaqi se merrte mbi 40 mije euro ngaqe punonte edhe avokat na Hollande edhe na Viene. Oh sa mire te dyja fillojne me A keto profesione.
avatar
Anonim
Proka Ambasadoret mbledhin ajken e shtetit Shqiptare, paramendoni nje informate eshte e vlefshme miliona Euro,shumica e tyre jane te involvuar ne afera seksuale, materiale,kete gje ju ofron funkcioni qe kane. Do duhej krehur pak qe te japin llogari nga u erdhi kjo pasuri milioneshe.
avatar
Anonim
Vani Po ēfarė Ambasadorėsh Leshi e Preshi janė kėta Fundėrrina?! Kėta janė HAJDUTĖ me Dipllomė dhe nuk mund tź pėrfaqėsojnė Shqipėrinė dhe as njė Shtet tjetėr , sepse HAJDUTI nuk ka as Kombėsi as NėnShtetėsi as Atdhe !?! Atdheu dhe Kombėsia e kėtyre Fundėrrinave ėshtė VJEDHJA dhe ZHVATJA e Taksave tź 3 Miljon Shqiptarėve tė tjerė. HAJDUTĖT e LSIsė dhe PDsė kėta janė Ambasadorėt Plehra .
avatar
Anonim
anonim Po cfare pritet te sekuestrohen, te gjithe e din e se i kane bere me pune te paligjshme!
avatar
Anonim
Bon xhovi Kesaj i thone ,shkurt kush ka qene afer pushtetit ja ka pare hajrin.Ne te tjeret ngrohemi ne diell!!!!!!!!
avatar
Anonim
Tirana Ambasadore te ndershem dhe patriote me prona te 'dhuruara' se para 25 vjeteve nuk kishin as edhe nje biēiklete!! Ja shteti shqiptar, ky eshte!!
avatar
Anonim
Zini Me kete pasuri qe kane keta ku pjerdhin per shtetin i bie qe shqiperine si shtet e kane perfaqsuar nje takem kurvash e horrash qe kane bere ca kane dashur te gjithve tu merret pasuria dhe te japin llogari cfar kane bere dhe ku i kane gjetur leket dhe pasurite e pa tundshme keta qe skane as turp dhe as nder nder i ketyre eshte turpi
avatar
Anonim
Andi Nuk qenkan aq te lodhur
avatar
Anonim
Nesti Po si mund te mendoje per ekonomine e vendit nje ambasador i dehur ne luks, ku paga i duket si nje bakshish?
avatar
Anonim
Abc Po keto si u ben me vila?
avatar
Anonim
Neri Shikoni ju tė kontrollit tė pasurive, Nuri Domi ka ber dhe shitje toke qe se ka deklaruar 1200m katror. Edmond Caca ka bler 2.000.000 € tok nė mes tė Tiranėz. Z.Poda dhe Z . Bimo jan me tė vėrtet blet puntore tė kėtij shteti.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Vetting/Min.Drejtėsisė nė Report Tv: KLD tė vepronte mė shpejt
Erion Veliaj nė Report Tv: Ja sfidat e reja pėr Tiranėn 
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/09/2017, Viti VII - NR.223