Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
10 Korrik 2017 - 10:35 | përditesuar në 13:20
Vlahutin: Puna nė shtet s'ėshtė
pėrjetė, tė ndryshohet mendėsia
Harito: "'Administrata", prioritet
Ambasadorja e BE nė vendin tonė, Romana Vlahutin e ka thėnė theksin te reforma nė administratėn publike. 

Gjatė konferencės “Dialogu i nivelit tė lartė mbi progresin e reformės nė Shėrbimin Civil dhe mbeshtetjen e BE” organizuar nga ministrja e Shtetit pėr Inovacionin dhe Administratėn Publike, Milena Harito, Vlahutin u shpreh se punėsimi nė administatė nuk ėshtė i pėrjetshėm dhe se nė kėtė kontekst duhet tė ndryshohet mendėsia. 

Vlahutin e cilėsoi reformėn nė administratė edhe si njė nga kushtet e BE pėr ēeljen e negociatave.

"Reforma e administratės publike ėshtė nga mė tė vėshtirat. Puna nė administratė mendohet pėr gjithė jetėn, por duhet tė ndryshohet kjo mendėsi. Reforma nė drejtėsi, nė administratė, nė arsim, janė kyēe pėr integrimin.

Nėnpunėsi Civil duhet tė jetė vetėm nė shėrbim tė qytetarėve, duhen ndryshuar jo vetėm rregullat por edhe mendėsia, njė vend nuk mund tė zhvillohet pa njė administratė tė aftė.

BE jep 32 mln euro suport pėr kėtė reformė. Nė muajt e fundit ka patur pėrmirėsim dhe arritje.

Qeveria e ardhshme tė punojė fort nė kėtė drejtim nė mėnyrė qė administrata tė jetė gati kur tė nisin negociatat pėr anėtarėsim.


Mė vjen mirė qė nė kėto vite kam parė zhvillim. Dhe Reforma nė administratė do tė jetė edhe njė tregues pėr Shqipėrinė, por duhet bashkėpunim edhe nga qytetarėt”, u shpreh Vlahutin.Harito: Reforma nė administratė, prioritet i mandatit tė dytė
Ndėrkohė, ministrja e Shtetit pėr Inovacionin dhe Administratėn Publike, Milena Hatiro, theksoi se reforma administrative ėshtė prioritet pėr mandatin e dytė qeverisės.

Ajo tha se nė 4 vitet e para tė qeverisjes u shėnuan arritje sa i takon Shėrbimit Civil ku u integrua sistemi i karrierės. 

“Kjo reformė e administratės ėshtė detyrim pėr integrimin e vendit nė BE.

Deri mė tani janė bėrė ndryshime tė mėdha nė rekrutimin e shėrbimit civil. Futėm pėr herė tė parė sistemin e karrierės
”, tha Harito.  

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com 

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Daviti ROMANA DHE LUJA KANE RENÉ SQUK NUK FLITET ME PER PESHQIT E MEDHENJ PER DROGEN SI DUKET KANE MARE SHUKUN E PAREVE NGA MAFJOZET POLITIKANE SHQIPETARE dhe e Kane ZIPUR GOJEN
avatar
Anonim
drejtori po spo e kerkojme per jete por te pakten ti bejme dhe ne tre vjet si gjith te tjeret
avatar
Anonim
007 Eshte nje nga reformat me te domosdoshme pas asaj te drejtesis.Ne keto vite eshte bere baterdia ne.emerimet neper administrata.Aty jane mare pothuanse me shum se gjysma militante partish dhe me diploma te blera.Mund te kete nga ata qe skan bere as shkollen e mesme pa logarit pastaj cilesin.I uroj suksese qeverise se re qe do te formohet ne vjesht.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42