Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
08 Prill 2015 - 07:10 | përditesuar në 10:08
Vlorė, masakra nė Ēole, larje 
hesapesh mes bandave si nė '97
"Far West", 3 tė vrarė dhe 4 nė pranga
TIRANE- Ngjarja e rėndė e ndodhur nė lagjen 24 Maji tė qytetit bregdetar, tronditi gjatė ditės sė djeshme qytetarėt e Vlorės. Sipas burimeve tė Policisė sė Vlorės, konflikti mes dy grupeve ka nisur si pasojė e konflikteve tė mėparshme mes tyre.

Konkretisht, tė tre personat tė cilėt ngelėn tė vrarė, si dhe njė tjetėr i cili ngeli i plagosur rėndė nga pėrplasja me armė, dyshohej se kishin njohje tė mėparshme mes tyre. Po sipas policisė tė qytetit bregdetar, kėta shtetas kanė qėnė me procedim tė mėparshėm penal nė Spanjė dhe nė Shqipėri. Sipas tė dhėnave paraprake, kėta persona akuzoheshin pėr trafik tė lėndėve narkotike, si dhe prostitucion.

Banda e Zanit
Ngjarja e rėndė e ndodhur pasditen e djeshme nė qytetin bregdetar tė Vlorės, nė lagjen 24 Maji, ose e njohur ndryshe si lagjia “Ēole”, na kujton vitet e 97-ės. Banda “Ēoles” u krijua nga Myrteza Ēaushi, i njohur ndryshe edhe si “Zani”, i forti i Vlorės, personazhi i rebelimit nė Mars tė vitit 1997. Pjesėtarėt e grupit ishin 15 persona, shumica me precedentė penalė. Myrteza Ēaushi, ishte i burgosur nė njė nga burgjet e sigurisė sė lartė nė Greqi pasi kishte disa vepra tė rėnda penale.

Krejt papritur nė shkurt 1997, ai arratiset nga burgu dhe rikthehet nė Vlorė, ku duke pėrfituar nga trazirat sė bashku me disa shokė tė tij nga magjia Ēole krijojnė bandėn e njohur nė gjithė vendin pėr krimet monstruoze qė ka kryer. Nė Vlorė gjatė trazirave tė vitit 1997, u formuan 5 banda. 3 prej tyre ishin rivale me atė tė Zanit, Banda e Gaxhait, Banda e Kakamit (shpesh herė bashkoheshin nė njė grup) dhe Banda e Pusit tė Mezinit. Kjo e fundit u eliminua gjatė Masakrės sė Levanit mė 28 Mars 1997.

Sipas njė dėshmie tė Izet Haxhisė, kjo bandė u nis pėr tė eleminuar Zanin dhe Komitetet e Shpėtimit qė po mblidheshin nė Vlorė, po u dekonspiruan nga zyrtarė shtetėrorė. Rivalitetin mė tė madh banda e Zanit e pati me bandėn e Gaxhait. Pėrplasja midis tyre nisi mė 9 Maj 1997, kur u vra Bernard Duēka, i njohur si Kuqo, anėtar i bandės sė Gaxhait. Gaxhai nė kundėrpėrgjigje tentoi tė merrte autoblindat e policisė pėr tė luftuar me Zanin, po nuk ia arriti.

Me pėrfundimin e trazirave dhe arrestimin e pjesėtarėve tė dy bandave, lufta midis tyre mbaroi. Zani Ēaushi vuan sot nė burgjet e vendit tone dėnimin e pėrjetshėm tė heqjes sė lirisė, por mesa duket “Ēolja” mbart ende problematikė, duke e “rizgjuar” dje me masakrėn e tre tė vrarėve. Gjithsesi kohėt janė krejt ndryshe ndaj dje policia e Vlorės ka reaguar menjėherė duke arrestuar 4 personat qė mbetėn gjallė nga pėrleshja me armė midis dy bandave tė trafikantėve.


Shkrimi u botua nė Shqiptarja.com (print) nė 8 Prill 2015

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ex Rrugaci I tere problemi qendron ne ekulibrin e jetes ,ka te mire ka edhe te keqinj,te fortet i mori qafe e kociut ,dhelprat jane neper burgje dhe keta therrimet e bukes vazhdojne akoma te vriten,,do kisha deshire te kthehej edhe nje here koha e pastrimit por jo e plerave qe preknin familjet..
avatar
Anonim
vlonjjatia na hengert mutin zani mos dalte kurre qe aty se sla me vajza pa u perdhunuar ne syt e vellezerve baballarva ....gangsterat sduhet te vdesin duhet te rojne po keta sjan ganstera jane legena
avatar
Anonim
Loshi Ha ha ha Zani Caushi ky lepur qe nuk e kaloi kurre uren e Nifolit.
avatar
Anonim
skelari Se cfar lidhje ka ngjarja e djeshme me ngjarjet e '97 ....pėr vec vendit ku ndodhi s'ka asnjė lidhje tjetėr.!!??
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15