Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga SUELA GERA
27 Tetor 2013 - 10:24
Vlorė, Shpėtim Gjika merret i
pandehur,falsifikoi leje ndėrtimi
VLORE -  Kryetari i Bashkisė sė Vlorės, Shpėtim Gjika merret i pandehur pėr akuzėn e falsifikimit tė lejeve tė ndėrtimit tė dy godinave njėra nė lagjen Pavarėsia dhe tjetran nė bulevardin qėndror Vlorė-Skelė, nė afėrsi tė Teatrit “Petro Marko”, nė vėndin e quajtur “Tre Rasat”. 

Lajmi u bė publik nga Florinda Ballauri, drejtoreshė e kabinetit tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm, Adriatik Llalla nė njė deklaratė pėr shtyp nė orėn  10: 15 minuta tė ditės sė sotme (27 tetor 2013)

Bėhet fjalė pėr mbylljen e hetimeve nga Prokuroria e Vlorės dhe dėrgimin nė gjykatė tė dosjes me 8 tė pandehur pėr akuzėn e falsifikimit tė dokumenteve dhe ndėrtimit tė paligjshėm.

Tė pandehur pėrveē kryetarit tė bashkisė Shpėtim Gjika, ėshtė dhe Eleni Dardhaj, punonjėse ne Drejtorinė e Planifikimit tė Territorit pranė bashkisė Vlorė, pronarė trualli ku janė kryer ndėrtimet e paligjshme.

GJIKA FALSIFIKOI DOKUMENTET
"Pas njė hetimi, tė nisur nė shkurt 2013, prokuroria e Vlorės arriti tė provonte se i pandehuri Shpėtim Gjika, nė cilėsinė e Kryetarit tė KRRT-sė sė Bashkisė Vlorė, nė bashkėpunim mė tė pandehurėn Eleni Dardhaj, nė cilėsinė e punonjėses nė Drejtorinė e Planifikimit tė Territorit pranė Bashkisė Vlorė, kanė falsifikuar pėrmbajtjen e dy proces verbaleve tė mbledhjes sė KRRT-sė sė Bashkisė Vlorė, pėrkatėsisht tė datės 24.03.2010 dhe 15.07.2010.

Kėto dokumenta, tė prodhuara nga dy tė pandehurit, kanė nė pėrmbajtje tė tyre rrethana tė rreme. Dy lejet e ndėrtimit qė pėrmenden nė kėto dokumenta sikur janė marrė nė shqyrtim dhe janė miratuar nga KRRT-ja e Bashkisė Vlorė, nė tė vėrtetė nuk janė shqyrtuar dhe nuk janė miratuar nga KRRT-ja e Bashkisė Vlorė."- thuhet nė deklaratėn e prokurorisė.
 
Tė pandehurit Shpėtim Gjika dhe Eleni Dardhaj janė akuzuar pėr kryerjen e veprės penale “falsifikimi i dokumentave”, tė kryer nė bashkėpunim, tė kryer dy herė, tė parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 tė K.Penal.

KUSH JANE NDERTIMET E PALIGJSHME
Bėhet fjalė pėr ndėrtimin e dy komplekseve banimi:
1-Kompleks banimi dhe shėrbimi 13-kate me parkim nėntokė tė ndėrtuar nė bulevardin qendror tė Vlorės,nė afėrsi tė Teatrit “Petro Marko”, nė vėndin e quajtur “Tre Rasat" nė Skelė ku nuk lejohet ndėrtimi. Pronarė tė kompleksit janė  qė janė marrė si tė pandehur janė Aleks Ahmetaj, Artan Ferrati  dhe Mustafa Tartari, me subjekt ndėrtues “Deco System” sh.p.k, me pėrfaqėsues ligjor tė pandehurin Blerdi Liēaj.

"Vendi pėr tė cilin, sipas kėtij dokumenti tė rremė, ėshtė lejuar kryerja e ndėrtimit tė mėsipėrm, ndodhet nė bulevardin qėndror Vlorė-Skelė, nė afėrsi tė Teatrit “Petro Marko”, nė vėndin e quajtur “Tre Rasat”, Vlorė. Duhet theksuar se nė kėtė zonė nuk lejohet tė ndėrtohet."- tha Ballauri.

2- Godinė banimi dhe shėrbimi 2-6 kate+papagingo, me njė kat nėntokė, nė lagjen Pavarėsia, me pronar trualli tė pandehurin Gėzim Feta e subjekt ndėrtues EN-BJO sh.p.k, me pėrfaqėsues ligjor tė pandehurin Gentian Sherifaj.

"Vendi pėr tė cilin, sipas kėtij dokumenti tė rremė, ėshtė lejuar kryerja e ndėrtimit tė mėsipėrm ndodhet nė lagjen “Pavarėsia”, brenda territorit tė Portit Detar Vlorė. Duhet theksuar se nė kėtė zonė nuk lejohet tė ndėrtohet."

ndertesat, shpetim gjika
(Ne foto: dy godinat, 15 kateshi ne ndertim e siper dhe 6 kateshi per te cilet akuzohet Gjika se dha leje ndertimi te falsifikuara)
Tė pandehurit janė:
Shpetim Gjika kryetar i bashkise Vlorė- akuzohet pėr "falsifikim dokumentave" tė kryer nė bashkėpunim, tė kryer dy herė, tė parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 tė K.Penal.

Eleni Dardhaj punonjėse nė Drejtorinė e Planifikimit tė Territorit pranė Bashkisė Vlorė, akuzohet pėr "Falsifikim tė dokumentave" tė kryer dy herė, tė parashikuar nga neni 186/3 dhe 25 tė K.Penal.

Mustafa Tartari, Artan Ferati Aleks Ahmataj, tre pronarėt e 3 katėshit  akuzohen pėr “ndėrtim tė paligjshėm"tė kryer nė bashkėpunim, tė parashikuara nga neni 199/a/1 e 25 tė K.Penal.

Gėzim Feta, Gentian Sherifaj dhe Blerdi Licaj “falsifikimi i dokumentave” dhe “ndėrtimi i paligjshėm" tė kryer nė bashkėpunim tė parashikuara nga neni 199/a/1 e 25 tė K.Penal.

Prokuroria e Vlorės po vijon hetimin edhe pėr disa raste ndėrtimesh tė tjera tė paligjshme, ku dyshohet se janė tė pėrfshirė subjekte tė ndryshėm ndėrtues dhe drejtues tė zyrės sė ALUIZNI-t tė kėtij qyteti.

NE ĒFARE GJENDJE JANE AKTUALISHT NDERTESAT
Ndėrtesa 13 katėshe tek Skela ėshtė ende nė ndėrtim e sipėr. Aktualisht kemi tė bėjmė me njė ndėrtesė karabina qė ka shkuar deri nė 5 kate. Ndėrkohė qė ndėrtesa tjetėr 6 katėshe aktualisht ėshtė nė fazėn e ndėrtimit me tulla.   Kryebashkiaku mohon akuzat

GJIKA: ABSURDE
" Nė njė prononcim ekskluziv pėr ATSH-nė, Gjika tha se "deklarata e sotme e Prokurorisė sė Pėrgjithshme ėshtė absurde dhe absurditetin e saj, e shton edhe mė tepėr fakti qė bėhet nė njė ditė pushimi por jo pushim pėr Bashkinė e angazhuar me projektet e saj zhvilluese".   Ēdo kush ėshtė i lirė tė dyshojė, por dyshimi nuk kthehet nė provė me thashetheme para dhe pas zgjedhore', deklaron Gjika. Gjithsesi, thotė Kryebashkiaku, qėndrimi ynė mė i detejuar lidhur me kėtė deklaratė do tė bėhet nė ditėt nė vazhdim.

RASTI U DENONCUA NGA BANORET
Burime pranė prokurorisė sė Vlorės bėjnė me dije se kallėzimi ėshtė bėrė nga rreth 20 banorė para 6 muajsh, ku fillimisht hetimet kanė nisur pėr akuzėn e Ndėrtimit tė paligjshėm.

Por pas verifikimit tė dokumentacionit nė bashkinė e Vlorės, ka rezultuar se nė kėtė ēėshtje ka gisht dhe kryebashkiaku. Mė pas u konstatua se rasti kishte tė bėnte dhe me akuzėn e falsifikimit tė dokumentave.
 
Rasti, nė fjalė ėshtė zbardhur pas pyetjes sė dhjetėra personave, duke filluar nga Shpėtim Gjika, pronarėt e tokės ku ndėrtoheshin pallatet, pronarėt e kompanive “Deco sistem” dhe “Embio shpk”, si dhe kryetari disa prej anėtarėve tė KKRT sė bashkisė sė Vlorės. Sipas prokurorisė, prapa kėsaj skeme qėndron njė aferė korruptive, kundrejt sė cilės ėshtė bėrė dhe ndryshimi i destinacioneve pėr lejet dhe sheshet e ndėrtimit. Mėsohet se gjatė komunikimit tė akuzės, Gjika s’e ka pranuar atė.
 
Ndėrtesa 13 katėshe ėshtė ende nė ndėrtim e sipėr. Aktualisht kemi tė bėjmė me njė ndėrtesė karabina qė ka shkuar nė 5 kate.
 
SI U FALSIFIKUAN PROCESVERBALET
Bėhet fjalė pėr dy proceverbale qė janė falsifikuar tekstin e pėrmbajtjes sė mbledhjes sė KRRT.  Kjo ėshtė bėrė nga inxhinieria urbanistikės, Eleni Dardhaj nė bashkėpunim me Gjikėn.

Me falsifikimin e proces verbaleve tė mbledhjes sė KRRT-sė sė Bashkisė Vlorė, pėrkatėsisht tė datės 24.03.2010 dhe 15.07.2010 ėshtė synuar ndryshimi i destinacaionit tė lejeve tė ndėrtimit, tė cilat ishin vendosur pėr miratim nga KRRT-ja  e bashkisė sė Vlorės. Kur kanė kaluar pėr firmėn e fundit tė kryebashkiakut Gjika dhe inxhinieres urbanistike, ėshtė bėrė ndryshimi i teksteve tė procesverbale, duke sjellė dhe ndryshimin e destinacionit tė lejės sė ndėrtimit. Pra nga njė territor tjetėr, qė ishte planifikuar tė ndėrtoheshin dy objektet janė ndėrtuar nė zonėn bulevardin qėndror Vlorė-Skelė, nė afėrsi tė Teatrit “Petro Marko. Rasti i dytė bėn fjalė pėr njė pallat nė zonėn e teritorit tė Portit, qė ėshtė e ndaluar me ligj, pasi konsiderohet si zonė e rėndėsisė sė veēantė.  
 

Prokuroria: Kryetari i Bashkisė Vlorė merret i pandehur pėr fallsifikimin e lejeve tė ndėrtimit





CFARE PARASHIKON NENI PER TE CILIN U MOR I PANDEHUR GJIKA
Neni 186
Falsifikimi i dokumenteve
(Ndryshuar me ligjin nr.9188, datė 12.2.2004, neni 4)
Falsifikimi ose pėrdorimi i do kumenteve tė falsifikuara dėnohet me burgim deri nė tre vjet dhe me gjobė nga dyqind mijė deri nė gjashtėqind mijė lekė. Kur kjo vepėr kryhet nė bashkėpunim ose mė shumė se njė herė apo ka sjellė pasoja tė rėnda,
dėnohet me burgim nga gjashtė muaj deri nė katėr vjet dhe me gjobė nga treqind mijė deri nė njė milion lekė. Kur falsifikimi bėhet nga personi qė ka pėr detyrė tė lėshojė dokumentin, dėnohet me burgim nga njė vit deri nė shtatė vjet dhe me gjobė nga pesėqind mijė deri nė dy milionė lekė

shpetim gjika, Florinda Ballauri
(Nė foto: Shpėtim Gjika dhe Florinda Ballauri,drejtoreshė e kabinetit tė Prokurorit tė Pėrgjithshėm,Adriatik Llalla)

Redaksia online
(sg/shqiptarja.com)

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vlonjat i betuar Ky llumi e ka bere Vloren kallame. Ky e ka shume pak burgun, ky eshte turp qe e quan veten Vlonjat. Vlonjatet lene koken per Vloren, kurse ky burre legen e beri vetem beton, pse? Sepse dorovisin shoket. Eshte presidenti i Klubit Flamurtari dhe ja zuri frymen stadiumit me tjeter pallat. Kur rruget e Vlores ishin krize, miku thosh; as me plasi fare, une jam me foristrade thosh. 0 vjet plus ti japin. Edi beri gabim qe tha, edhe po te kete bere gabim une do ndihmoj familjen...
avatar
Anonim
Vlonjat i betuar Burg i takon Gjikes, 10 vjet plus zoteri...jo 0 vjet plus
avatar
Anonim
guri tertung keto per mua jan te pa verteta ,nuk jam simpatizan i GJIKES ,POR keto jan per te krijuar lajm,edhe po qe evertet te denohen te tilla raste .JAM shume icuditur per hetimet e nje zet e nje jannarit ,dhe vrasje te tjera politike qe nuk eshte denuar as nje Llallashi ,keto te hetoj ,jeta e njeriut eshte me eshtrejt se prockullat prokuroris llalla .ky LLalla te hetoj vrasjet e COPES ,CELES ETJRA jo te te perbalt te tjeret ,per hakmarrje politike ,i shall i vriten te afermit e LLalles ta cfar do bej
avatar
Anonim
Populli shkret Vetem BURG per kte pler qe na ka marr shpit bashke me Ardian Kollozin (kryetari pd vlore dhe ortak ne shume ndertime te gjikes),eshte momenti qe qeveria Rama te tregoj verte fyryren e Rilindjes.
avatar
Anonim
prokuroria te beje punen e saj prokuroria te beje punen e saj edhe per bashkine e Elbasanit.Me lejet e ndertimit vend e pa vend ku ndertuesit pasi "kolliten" tek sekseri Qazim Sejdini vazhdojne te ndertojne duke i thyer akoma me shume rregullat e lejes.Jepen leje per 8 - 10 kate e ndertohen deri 12-13 kate mu ne mes te dites e ne qender te qytetit.Ishalla ky Llalla po e shikon kete pune.
avatar
Anonim
toni ne burg te vej,besoj se esht nje plag per vloren,ska te thot qe esht me ps,bravo edi fillo fshesen per te gjith keta palaco,nuk fitoj edi si ishte gjika por se e meriton nje shanc u lodhem me berishen,bravo gjykata
avatar
Anonim
toni po ben mir qe po heton dhe gjiken,nga i gjen paret gjika qe ndrron mercedezat sikur i ka corape,pse sa e ka rrogen njeqind mij€ pse ju mendoni se esht i ndershem,ne burg te vej,ska te bej lumi dhe kali ketu bravo qeveris qe po lufton korrupsionin,dhe skishte nevoj rama per gjiken qe te fitonte ne vlor,PRANDAJ RRINI SHTREMBER DHE FLISNI DREJT.
avatar
Anonim
lamja Po kjo prokuroria nuk do bej te njejten detyre edhe tek kryetaret e tjer te bashkive the Dr,El,Shkodres etj.Edhe ketu ka shkelje nga me te ndryshmet si dhe jane dhen leje kundrejt rryshfetit
avatar
Anonim
Salep i ngrohte Kush di ndonje gje per pallatin pa leje te Lulezime-Argites, te ndertuar ne Ujin e Ftohte a do te merren te pandehura Lulezimja dhe Argita nga Kryeprokurori Kosi me Uje ? Ju lutemi na informoni se jemi te terr dhe ne merak te madh.
avatar
Anonim
Shkodrani Po kjo prokororia dhe ky prokuror nuk ishte kur ai biznesmeni Pakistanez qe doli ni televizor dhe denancoj vajzen e sali vicidolit per korrupsion dhe ai nuk bani asgja por tani kta jan gjana te shpikuna prej sali vicidolit se kta prokuror jan pjell e tij dhe te kapter nishanit . Ata tesh e kta 8 vjet shkatrruan Shqipnin dhe tani i ra ndermend me hetu ktij LLalles
avatar
Anonim
hasoni Prokuroria te veproje edhe mbi Sejdinin e Elbasanit qe ka dhene leje ndertimi jashte rregullave duke dhene leje per godina shume te larta.Me ligj lejohen deri ndertesa 8 kateshe kurse Argita po nderton 1 perbindesh me Elbasan duke shfrytezuar 100% te siperf.
avatar
Anonim
fuat qori ne burg e ke vendin se e mbushe vloren me gropa dhe beton
avatar
Anonim
tony or fuat qorri ore lamash ti dhe te tjere e dine mire qe kjo eshte dora dhe vepra e kumarxhiut kollozi po vlesh GJika thoni juve ...
avatar
Anonim
ardian veliu keto jan te paverteta.keto jan shpifje.z. gjika i ndryshoi pamjen vlores
avatar
Anonim
lumi vlores Dhe hotel bolonja eshte ndertuar ne det dhe lejen e kan mar lejen nga neki dredha
avatar
Anonim
LAURA KYLHEKU habitem perse njerezit qe komentojne nuk vene emrat e tyre te vertete ne komente!!!asnje nuk identifikohet dhe flasin pa pike pergjegjesie me akusa te renda,por pa asnje baze ligjore!!!
avatar
Anonim
Daku Me sa mbaj mend une, kur ishte ne opozite Rama thoshte qe ne rast akuzash ndaj nje zyrtari te PS per korrupsion dhe provat qe ka shkelur ligjin do te shkarkohet zyrtarisht. Tani i bie qe ta zevendesonte me nje tjeter nga PS deri ne mbylljen e hetimeve.... Apo jo o Edvin??
avatar
Anonim
arjani Po bashkia Shkoder a do kontrollohet?Te shkoj prokuroria dhe aty brenda e te shikoje cfar behet me investimet
avatar
Anonim
ela e beri vloren bunker me beton...nuk me dukesh dhe kaq i ndershem...pergjigju para ligjit per korrupsionin tend
avatar
Anonim
NARI amon mer edo hajde ene ne durres
Rezultate tė tjera: 1   2   3   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15