Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:40 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
31 Gusht 2017 - 16:25 | përditesuar në 22:12
Vrasja e gjyqtares Fildes Hafizi nga ish-bashkėshorti i saj ditėn e  sotme, ėshtė njė ngjarje qė ka prekur dhe ka nxitur pa diskutim reagimin e shumė njerėzve.

Njerėz tė afėrm tė gjyqtares, institucione, e politikanė, kanė dėnuar ashpėr krimin, si dhe i kanė bėrė thirrje institucioneve pėrgjegjėse qė tė marrin masa pėr ngjarje tė tilla.

Presidenti Meta:Vrasja alarm pėr shoqėrinė tonė
Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas vrasjes sė rėndė tė gjykatėses Fildes Hafizi, duke e dėnuar ashpėr dhe duke e cilėsuar "krim barabarė".

“Kjo vrasje mizore ėshtė njė alarm pėr shoqėrinė shqiptare, thirrje pėr tė gjitha strukturat e mekanizmat e shtetit e shoqėrinė civile tė kthejnė vėmendjen e tyre ndaj grave dhe nėnave shqiptare tė cilat fatkeqėsisht janė bėrė viktima tė dhunės dhe krimit nė familje dhe nė shoqėri, - nėnvizon Presidenti Meta”, thotė Meta.

Meta ka shprehur ngushėllime familjes pėr kėtė humbje, duke inkurajuar organet ligjzbatuese si dhe gjykatat shqiptare tė vėnė para drejtėsisė dhe t’i japin autorit tė krimit njė dėnim shembullor, nė mėnyrė qė raste tė tilla tė mos pėrsėriten mė e tė mos lėndojnė e prekin familjen e mbarė shoqėrinė shqiptare.

Rama: Krokodilėt qė lotojnė nuk donin as Reformėn nė Drejtėsi as Vetingun
Nėpėrmjet njė statusi nė Facebook kryeministri Edi Rama ka reagur pėr vrasjen e gjyqtares Filde Hafizi, ku shkruan se, “Krokodilėt qė lotojnė pėr gjykatėsen nuk donin as Reformėn nė Drejtėsi as Vetingun”.
 
Reagimi i Ramės nė Facebook
Krokodilėt qė lotojnė pėr gjykatėsen e ndjerė nuk donin as Reformėn nė Drejtėsi as Vetingun! Pėrpara me Vetingun pėr drejtėsinė qė duam.

Vrasja, BE: E tmerrshme! Shteti tė mbrojė gratė e kėrcėnuara 
Delegacioni i Bashkimit Europian nė Shqipėri ka reaguar pas ngjarjes sė rėndė qė u shėnua sot nė Tiranė, ku burri ekzekutoi ish-gruan nė makinė.
 
“E tmerrshme! Njė tjetėr viktimė e dhunės nė familje nė Shqipėri. Mbrojtja e grave nėn kėrcėnim ėshtė njė pėrgjegjėsi e qartė e shtetit.
 
Ajo kėrkon pėrgjigje tė koordinuar nga institucionet pėrkatėse. Gratė nuk duhet tė jetojnė me frikė” thuhet nė reagimin e BE. 

Vrasja e gjyqtares, mesazhi i ish-deputetes: Lamtumirė kushėrira ime trime

Ish-deputetja e LIBRA-s, Mimoza Hafizi  ka reaguar lidhur me vrasjen e gjyqtares Fildes Hafizi, pėr tė cilėn zbulon se e ka kushėrirė.

Nė postimin nė rrjetin social facebook Mimoza Hafizi e pėrshkruan gjyqtaren njė vajzė tė rallė, njė grua qė e donte jetėn, adhuronte fėmijėt dhe qė me mudn thuri ėndrrėne  vet pėr tė qėnė gjykatėse.

Postimi i Mimoza Hafizit
"Fildes Hafizin e vranė sot pabesisht. Ishte vajzė e rrallė. E donte shumė jetėn, adhuronte fėmijėt e prindėrit, admironte profesionin, respektonte dijen, i pėrkushtohej karierės, pėrbuzte injorancėn, pėrēmonte apatinė, sfidonte stėrmundimin. U diplomua juriste, magjistrate, gjykatėse duke rritur dy fėmijė. E thurri me mund ėndrrėn e vet. Qė sot ia prenė egėrsisht.Jam shumė larg e s’mund tė shkoj t’i hedh njė grusht dhé lamtumire. Me dhimbjen pėr vitet e pajetuara, me brengėn e njė vdekjeje qė nuk e shmangėm dot, me jehonėn e klithmave tė saj pėr ndihmė, me revoltėn ndaj sistemit qė kemi ngritur.Por e di se buzėqeshja e saj e bukur do ēajė murin e zi tė vdekjes pėr t’iu bėrė dritė dy prindėrve tė mjerė e dy fėmijėve tė dashur. Se iu duhet, qė t’ia shohin kuptimin jetės edhe pa sytė e Desit.Lamtumirė kushėrira ime trime"shkruan Hafizi.


Lulzim Basha: Shteti s’e ndihmoi, por e shpėrfilli
Lulzim Basha thotė se Fildeze Hafizi u lut e tmerruar pėr ndihmė dhe shpresoi, por u shpėrfill nga njė shtet dhe shoqėri.
 
Kryetari i PD deklaron se nė njė shtet qė amniston kriminelėt dhe nuk mbron as njerėzit e drejtėsisė, jeta e ēdokujt ėshtė e pambrojtur.
 
Jam thellėsisht i tronditur nga vrasja e ftohtė kriminale e njė gruaje, njė nėne, njė gjyqtareje. Shteti dhe tė gjithė ne e braktisėm Fildezen nė fatin e saj tragjik.
 
Ajo u lut e tmerruar pėr ndihmė dhe shpresoi, por u shpėrfill nga njė shtet dhe shoqėri e cila ka humbur forcėn pėr tė reaguar ndaj krimit dhe tė keqes.
 
Jeta e humbur e Fildeze Hafizit ėshtė njė tragjedi qė nuk duhej tė kishte ndodhur, por edhe njė shuplakė zgjimi pėr tė gjithė, pėr tė reaguar kundėr krimit.
 
Nė njė shtet qė amniston kriminelėt dhe nuk mbron as njerėzit e drejtėsisė, jeta e ēdokujt ėshtė e pambrojtur.
 
Ne duhet tė gjejmė forcėn qė tė paktėn fėmijet e Fildezes dhe tė gjithė shqiptarėve tė kenė njė jetė mė tė sigurt
” shprehet Basha. 

Ministria e Drejtesise: Autoritetet tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr mosveprim
Lidhur me vrasjen e gjyqtares nga ish bashkėshorti ka reaguar edhe Ministria e Drejtėsisė e cila  i shpreh ngushėllime familjes dhe kėrkon dėnimin maksimal ndaj autorit tė ngjarjes.

Nė njoftimin pėr mediat ministria e cilėson vrasjen njė kėmbanė alarmi pėr shoqėrinė shqiptare.

Ajo thekson se mbrojtja e saj ka qėnė detyrim pėr autoritetet pėrgjegjėse dhe se pėrgjegjėsit  duhet tė mbajnė pėrgjegjėsi pėr mosveprim

Vrasja e gjyqtares, LSI: Tė reagojnė institucionet
Kryetarja e LSI-sė, Monika Kryemadhi ka reaguar pas lajmit tė hidhur mbi vdekjen e gjyqtares Fildes Hafizi.

Duke e cilėsuar si njė akt i rėndė, dhe duke shprehur keqardhjen e saj, Kryemadhi ka kėrkuan edhe reagimin e institucioneve, pasi sipas saj, “qarravitjet nė rrjetet sociale nuk mjaftojnė”.

Policia, gjykata, shoqatat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė grave, politika dhe e gjithė shoqėria shqiptare duhet tė reagojė me forcė dhe efikasitet. Qarravitjet nė rrjetet sociale apo emisione televizive nuk mund ta zgjidhin kurrė kėtė situatė tė rėnduar tė krimit nė familje. Duhet qė ēdo gjė tė nisė nga vetė ne.
 
Postimi i plotė nė facebook i Monika Kryemadhit:
Vrasja e paralajmėruar e njė nėne, gruaje pėr mė tepėr gjyqtare ėshtė akti mė i rėndė dhe katastrofik qė mund t’i ndodhė njė vendi qė pretendon tė jetė anėtar i BE. Me revoltėn e njė nėne, me forcėn e njė gruaje qė ka pėrballuar shumė vėshtirėsi nė jetė dhe me kurajon e pėrfaqėsimit tė njė force politike si LSI, sot ngre zėrin tim fuqishėm kundėr kėtij sistemi qė ende dhunon gratė e pafajshme. Tė gjithė ne mbajmė pėrgjegjėsitė tona pėr kėtė situatė tė rėndė, por mė shumė duhet tė ndihen pėrgjegjės ata qė e lanė nėnėn e dy fėmijėve nė dorėn e njė vrasėsi qė disa herė e kishte paralajmėruar aktin e tij tė burracakėrisė. Policia, gjykata, shoqatat pėr mbrojtjen e tė drejtave tė grave, politika dhe e gjithė shoqėria shqiptare duhet tė reagojė me forcė dhe efikasitet. Qarravitjet nė rrjetet sociale apo emisione televizive nuk mund ta zgjidhin kurrė kėtė situatė tė rėnduar tė krimit nė familje. Duhet qė ēdo gjė tė nisė nga vetė ne.


Shoqja e gjyqtares rrėfim tė ndjerė: Mė trondite mikja ime
Pedagogia dhe intelektualja Majlinda Keta, ka kujtuar me njė postim tė ndjerė nė facebook shoqen e saj, duke pėrmendur edhe takimin e tyre tė fundit nė 1 qershor, sė bashku me fėmijėt e saj.

Sipas saj, ata biseduan pėr gjėra tė bukura, pėr karrierėn, familjen, karrierėn, duke anashkaluar ngjarjen, qė sipas Ketas, “i mori edhe jetėn”
 
Postimi i plotė i Majlinda Keta nė facebook
Edhe nje grua e vrare.....39 vjec, nene e 2 femijeve te mrekullueshem.
Edhe kjo me urdhra mbrojtje..... urdhra nga gjykata, institucioni prej ku jepte drejtesi per ne, grate, perfshire dhe Fildez gjykatesen.
Po kush e vleresoi, kush e konsideroi, kush e zbatoi??? Askush.
Perkundrazi, nje burre edhe e "rivleresoi", e amnistoi dhunuesin tend ne vijueshmeri, bile edhe te femijeve te tij ndersa te dhunonte ty publikisht mikja ime.
Amnistija e nje dhunuesi ..... na dhunoi te gjithave serish.
Fildez nuk e besoj dot se ike, te vrane !!!Luftove per dinjitetin tend femeror, luftove si profesioniste, luftove per familjen tende......po nuk ja dole dot Fildez.
Jam e tronditur dhe ende nuk e besoj dot se humba nje mike, nje grua luftetare me fatin dhe kete shoqeri ende ne pritivizem.
1 qershori ishte dita e fundit qe te takova....ishe me 2 yjet e tua, atje ne TEG. Me listove gjithe gjerat e bukura qe po te ndodhnin me femijet e tu, karrieren tende......folem per reformen qe pritej ne drejtesi....kishe plane, shihje qarte te ardhmen tende dhe te femijeve, besoje se do ja dilje jetes bashke me dy femijet e tu te shkelqyer......anashkaluam me delikatese edhe historine e keqe qe te njihja..... kete qe te mori jeten.
Te urova per shume te mira....prisja lajme te bukura nga ty luftetare e paepur per femren dinjitoze ne familje e drejtesi.
Dezi bukuroshja.....ta vrane te drejten per te jetuar, ndonese ti luftove te ofroje drejtesi per shume te drejta te bashkeatdhetareve te tu.
Me trondite mikja ime, na trondite te gjithave qe te njihnim qysh nga arsimi.


Ish-ministri Halimi: Krim makabėr
Me njė status status nė facebook, Halimi e cilėson ngjarjen tronditėse dhe njė krim makabėr, vrasjen e sotme nė zonėn e Xhomllikut.

Sipas tij kjo ngjarje kėrkon analizė pėr ekzekutorėt e urdhrit tė mbrojtjes, si dhe ndėshkim mė tė ashpėr ndaj ekzekutorit tė gjykatėse.

Gjyqtarja 39-vjeēare Fildes Hafizi u vra kėtė tė enjte me armė zjarri nga ish bashkėshorti 53-vjeēari Fadil Kasemi.

Vrasja u regjistrua nė zonėn e Xhamllikut, ku 39-vjeēarja ndodhej nė makinėn e saj teksa ish bashkėshorti ka qėlluar me armė zjarri 2 plumba drejt saj duke e lėnė tė vdekur.

Postimi i plotė i Eduard Halimit nė facebook:
I tronditur nga vrasja makabre e gjyqtares Fildez Hafizi. Ajo ka qėnė njė magjistrate e shkėlqyer, njė gjykatėse e re nė profesion por e ndershme dhe e pėrkushtuar, nėnė e 2 fėmijėve.
Vrasja e njė gjykatėse me urdhėr mbrojtje siē raportojnė mediat pėrvecse tronditėse kėrkon analizė pėr ekzekutorėt e urdhėrit tė mbrojtjes por padyshim ndėrshkimin mė tė ashpėr ndaj ekzekutorit tė Fildez Hafizit. Krime tė tilla makabre kėrkojne ndėrshkim tė ashpėr ndaj kemi pasur tė drejtė kur ndryshuam Kodin Penal 5 vjet mė parė duke vendosur denime maksimale pėr kėta mostra vrasėsish. Ngushėllimet mė tė thella pėr familjen, fėmijėt dhe tė afėrmit


Majlinda Bregu: Vettingu tė fillojė nga vendimet pėr krimin ne familje
Pas vrasjes sė gjyqtares nga ish-burri, ka reaguar edhe deputetja e PD, Majlinda Bregu duke kėrkuar qė vettingu tė fillojė nga vendimet pėr krimet nė familje.

Postimi i plotė i Majlinda Bregut nė facebook:
“Ka dale nga burgu me amnisti ne 2016?! Eshte denuar per dhune ne familje, ka tentuar ta vrase ne 2015 dhe lirohet ne 2016 per ta vrare nenen e tre femijeve ne 2017?!
Fillojeni Vettingun nga vendimet per krimin ne familje!

Urdhra mbrojtje te mohuara, te dhena e te paekzekutuara, tentativa vrasje te amnistuara! Prokurore pijanece, gjyqtare druvare, eksperte mashtrues!

Beni publik emrin e nisni hetimin per prokurorin qe kanosjen me arme te atij qe vrau nenen e femijeve sot e pa si armembaktje pa leje!

Fillojeni Vettingun ketu! Per krimin me makaber qe po shfaros gra e nena perdite!
Leviz Etilda! Kerko te te japin llogari qysh diten e pare pa u zbardhur mire dita, te gjithe gjykatat e drejtorite e
burgjeve per urdhrat e mbrojtjes, lirimet me kusht, kohen e apelimit, ekspertet prane gjykatave!

Hiqeni nga lista e amnistise tentaviven per vrasje e per me teper ndaj nenes se femijeve!
Hiqini te drejten e perfitimit nga ulja e denimit cdo lloj dhunuesi grash e femijesh!
Nuk i mbron dot urdhri i mbrojtjes nese nuk ashpersohen vendimet kunder dhunuesve!

Nuk mbrojti dot as nje nene gjyqtare! Nuk funksionoi drejtesia as per te bere drejtesi per nje grua e cila gjyqtaret qe duhet te benin seancen per nje veper te kryer ne kushtet e flagrances e kishin kolege!!!
Po vrasin grate e nenat perdite e diten per diell! Dhe po behet kaq e zakonte sa as ndjeshmeri as pergjegjesi nuk po mban askush! Kjo eshte lufte! Ne lufte o vritesh, o te vrasin” shkruan Bregu.


Unioni Gjyqtarėve: Dėnojmė krimin,autori tė procedohet sa mė shpejt
Unioni i Gjyqtarėve Shqiptar ka reaguar pas vrasjes sė gjyqtares Hafizi duke shprehur ngushėllimet pėr vrasjen e Fildes Hafizit.
 
Nė njė deklaratė pėr mediat Unioni dėnon krimin dhe kėrkon procedimin sa mė tė shpejtė tė autorit.

‘Dėnojmė me ashpėrsinė mė tė madhe krimin e kryer dhe kėrkojmė procedimin sa mė tė shpejtė tė autorit! Sot ėshtė dita kur gjithė strukturat ligjzbatuese tė bashkėpunojnė e tė drejtojnė gjithė fuqinė e tyre pėr zbardhjen sa mė shpejtė tė ngjarjes e mė pas analizimin e drejtė, objektiv e tė paanshėm tė ketij rasti, pjesė e njė fenomeni tė shėmtuar e pa asnjė lidhje me vlerat e popullit tonė’ thuhet nė njoftim.

Unioni vlerėson se dhuna nė familje po kthehet nė njė fenomen mjaft tė rrezikshėm dhe se duhet angazhim maksimal i shoqėrisė dhe Shtetit pėr tė identifikuar e zhdukur
shkaqet e lindjes sė kėsaj dhune.

“Dhuna nė familje po kthehet nė njė fenomen mjaft tė rrezikshėm pėr shoqėrinė tonė, duke mos kursyer askėnd : prindėr, vėllezėr, motra, fėmijė e vecanėrisht gra, pavarėsisht statusit tė tyre social, detyrės qė kryejė apo moshės.

Frenimi dhe zhdukja e kėtij fenomeni shoqėrisht tė rrezikshėm e moralisht tė papranueshėm kėrkon njė ndėrgjegjėsim e angazhim maksimal tė tė gjithe shoqėrisė dhe Shtetit, pėr tė identifikuar e zhdukur fillimisht shkaqet e lindjes sė kėsaj dhune, pėr tė identifikuar e gjetur pėrgjegjėsite e me ne fund zgjidhjet e drejta” 


Unioni Prokurorėve:Shteti tė mbrojė ēdo funksionarė

Edhe Unioni i Prokurorėve tė Shqipėrisė ka shprehur ngushėllimet pėr vrasjen e gjyqtares dukė dėnuar vrasjen si njė goditje pėr shoqėrinė shqiptare

‘Unioni Prokurorėve tė Republikės sė Shqipėrisė  shpreh ngushėllimet pėr humbjen e jetės tė gjyqtares F. HAFIZI. Tė indinjuar pėr vrasjen e njė nėne bije dhe koleges tonė , dėnojmė me forcė vrasjen si njė goditje pėr shoqėrinė shqiptare , gruan, nėnėn . Guximi i krimit pėr tė marrė jetėn e njė gruaje dhe tė njė personi qė duhet tė ketė mbrojtjen e plotė nga shteti ėshtė kėmbanė alarmi pėr gjithė shoqėrinė shqiptare. Uprsh bėn thirrje qė shteti tė dale nė mbrojtje me forcė cdo funksionari qė punon me pėrkushtim dhe ndershmėri pėr Shqiperinė dhe shqiptarėt”

Luan Rama:Hafizin e vrau shteti

Luan Rama ka reaguar pas vrasjes sė gjyqtares nga ish-bashkėshorti I saj ditėn e sotme.

“E vrau shteti i vet, ai qė mė sė pari e kishte pėr detyrė ta mbronte!

E vrau mosveprimi, indiferenca, heshtja, braktisja e tė gjithėve ne qė e kishim pėr detyrė ta mbronim”, shkruan Rama.

REAGIMI I PLOTĖ:

Njė zė qė thirri nė shkretėtirė!

Fildeze Hafizin e vrau shteti!

Cronaca d’un muerte anunēiada! (Kronikė e njė vdekjeje tė paralajmėruar). Mė erdh nė mend titulli i kėtij libri tė famshėm tė Marques-it, pas gjithė asaj tragjedie kriminale qė fatalisht vrau jetėn e njė gruaje – nėnė e qytetare e mirė!
Fjalėt, tani qė Fildeze Hafizi nuk jeton mė, e vrarė nė mes tė ditės mu mes tė Tiranės, nuk kanė asnjė vlerė!
Sepse ajo i tha dhe i bėri tė gjitha sa qe gjallė; denoncoi, luftoi, kerkoi ndihmė e mbrojtje pėr jetėn, e megjithatė humbi!
Humbi nė betejėn e jetės sė vet! 
Megjithėse u pėrpoq qė nė kėtė betejė tė mos ishte e vetme!
Humbi sepse e vranė!
E vranė, sepse ne e lamė vetėm!
E vranė!!!
E vrau shteti i vet, ai qė mė sė pari e kishte pėr detyrė ta mbronte!
E vrau mosveprimi, indiferenca, heshtja, braktisja e tė gjithėve ne qė e kishim pėr detyrė ta mbronim!
E vrau sistemi qė ne kemi krijuar qė e kishte pėr detyrė ta mbronte!
E vranė kolegėt e sajė, prokurorė e gjyqtarė qė me veprimet e mosveprimin e tyre kriminal nuk zgjodhėn ta mbronin me armėt e drejtėsisė, por e vranė duke mbajtur anėn e ish-burrit vrasės e duke u bėrė ortakė me tė nė kėtė krim makabėr!
E tani, ajo, gruaja e pambrojtur, nėna e dy fėmijėve jetimė, gjyqtarja e pėrkushtuar, qytetarja e mirė Fildeze Hafizi nuk jeton mė!
Pėr fajin tonė! Pėr fajin e shtetit nė shėrbim tė tė cilit ishte!
Prandaj tash e mbrapa fjalėt nuk kanė mė asnjė vlerė!
Shteti vrasės, qeveria vrasėse, prokuroria vrasėse, gjykatat vrasėse, politika vrasėse, shoqėria vrasėse, nėse duan tė dėshmojnė se nuk do tė jenė tė tillė, pra nėse nuk do tė jenė vrasėse edhe nesėr, edhe pasnesėr, edhe nė ēdo ditė tė sė ardhmes tonė, le ta dėshmojnė duke “vrarė” me forcėn e ligjit tė gjithė vrasėsit e Fildezit, nėnės sė dy fėmijėve jetimė!
Ndėrsa krerėt e drejtėsisė e tė qeverisė e tė gjithė ata tė cilėve gjyqtarja e vrarė ju kerkoi ndihmė pėr t’i shpėtuar jetėn, le t’i mbajnė letrat e saj si dėshminė e njė zėri qė thirri nė shkretėtirė, por qė nuk e dėgjoi njeri! Vox clamantis in deserto! – sipas Biblės.


SHKGJ: Hafizi Viktimė e sėmundje sė shoqėrisė
Shoqata Kombėtare e Gjyqtarėve ka reaguar pasi Fildes Hafizi u nda nga jeta tragjikisht ditėn e sotme.
Ata e kanė cilėsuar tragjike vrasjen, dhe sipas tyre, gjyqtarja Hafizi ishte viktima e radhės e njė sėmundje qė ka pushtuar njė pjesė tė shoqėrisė.

Reagimi i plotė i Shoqatės Kombėtare tė Gjyqtarėve:
Shoqata Kombėtare e Gjyqtarėve tė Republikės sė Shqipėrisė me keqardhje tė thellė pėrcjell lajmin e ndarjes nga jeta nė mėnyrė tragjike tė koleges tonė nė nderuar Fildes Hafizi.
Ėshtė ende e pabesueshme pėr tė gjithė ne se si njė dorė makabre guxoi tė ngrihej mbi njė nėnė, mbi njė grua, mbi njė gjyqtare tė republikės.
Ngjarje tė tilla tė rėnda pėr shoqėrinė, por mbi tė gjitha pėr komunitetin e gjyqtarėve na bėjnė tė vetėdijshėm se sa lehtė mund tė merret jeta, e pėr mė tepėr jeta e njė funksionari tė shtetit.
Kjo ngjarje dhe tė ngjashme me tė, qė pėrcillen ēdo ditė nga media, tregojnė se shteti dhe shoqėria ende vuan dallgėt e tranzicionit me gjithė pasojat brutale tė tij, duke mos e gjetur akoma busullėn e vlerave.
Dhuna nė familje pėrbėn njė ndėr plagėt mė tė rėnda qė po vuan shoqėria shqiptare nė kėto kohė.
Ajo ėshtė shkatėrrim i themelit tė saj me pasoja tė pashlyeshme pėr brezat qė po rriten.
Megjithatė ne nuk do tė ndalemi pėr tė analizuar kėtu shkaqet dhe shkaktarėt e kėsaj gangrene tė shoqėrisė.
Fildes nuk ndodhet mė mes nesh, ajo ishte viktima e radhės e njė sėmundje qė ka pushtuar njė pjesė tė shoqėrisė. Ajo nuk jeton mė pėr shkak tė mentalitetit tė sėmurė tė njė njeriu qė la fėmijėt e tij jetimė, ajo nuk jeton pėr shkak tė keqbėrjes apo keqzbatimit tė ligjeve nė kėtė shtet. Shkaqet dhe shkaktarėt mund tė jenė tė shumtė. Mund tė rrimė dhe tė analizojmė me ditė e net tė tėra por Fildesin nuk e kthejmė dot mė nė jetė. Prandaj ēdo aktor shtetėror, madje edhe vetė shoqėria duhet tė nxjerrė pėrgjegjėsitė nga kjo ngjarje shokuese. Tė nxjerrim pėrgjegjėsi dhe tė mos bėjmė protagonizėm me njė fatkeqėsi tė tillė, as mos tė marrim rolin e engjėllit akuzator pasi tė gjithė kemi pėrgjegjėsi.
Pėr grykējerrėt qė dje akuzonin gjykatat pėr fenomenin e dhunės nė familje sot e morėn pėrgjigjen, por nė mėnyrėn mė tragjike, dhuna na familje nuk kursen as gjyqtarėt sepse ėshtė njė sistem i tėrė qė nuk funksionon. Sot, balta qė keni hedhur dikur mbi gjyqtarėt iu ėshtė kthyer mbrapsht, mbi fytyrat tuaja, por nė mėnyrėn mė tė kobshme pėr ne dhe mė tė turpshme pėr ju.
Sė fundi, i shprehim ngushėllimet mė tė thella familjes sė tė ndjerės duke u thėnė se jemi pranė jush nė kėto momente tė vėshtira pėr tė ndarė sa do pak dhimbjen me ju. I paharruar qoftė kujtimi i Fildes.


Kryetari i Gjykatės sė Lartė, Xhezair Zaganjori: Dėnojmė me forcė kėtė akt tė ulėt
Z. Xhezair Zaganjori ne cilesine e Kryetarit te Gjykates se Larte dhe Kryetarit te Bordit te Magjistratures, i shpreh thellesisht ngushellimet familjareve te gjyqtares se ndjere Fildes Afizi, e cila humbi jeten tragjikisht si pasoje e nje akti barbar dhe vrastar ndaj saj.
 
Reagimi i plotė Kryetarit tė Gjykatės sė Lartė, Xhezair Zaganjori.
”Denojme me force kete akt te ulet qe i mori jeten nje gruaje, nje nene, nje kolegeje magjistrate te dalluar dhe nje qytetareje te pafajshme. Ndarja e parakoheshme nga jeta e Fildesit, jo vetem ka hidheruar familjaret e saj per humbjen e njeriut te tyre te dashur, por ka tronditur gjithashtu koleget e saj gjyqtare ne te gjithe vendin dhe i ka privuar drejtesise nje juriste dhe nje gjyqtare te afte e me prespektive”.
 
Edhe pse e re ne profesion, ajo ka dhene kontributin e saj ne sistemin e drejtesise si nje magjistrate e shkelqyer dhe e apasionuar. Per shkak te cilesive e aftesise te saj, Fildesi ishte zgjedhur nga vete magjistratet si perfaqesuese e tyre ne Bordit te Shkolles se Magjistratures, duke e perfaqesuar denjesisht besimin e kolegeve te saj.
 
Forca dhe kurajo mbizoterofte ne familjen e saj dhe dy femijet e mitur.

Zv. Ministrja e Drejtėsisė, Etilda Gjonaj: Doli nė pah sistemi i kalbur i drejtėsisė
 Etilda Gjonaj shprehet se kjo ėshtė njė ngjarje tragjike jo vetėm pėr humbjen e njė gruaje profesioniste tė mirė, e nėnė tė pėrkushtuar, por edhe pasi sėrish doli nė pah sistemi i kalbur i drejtėsisė qė ka nevojė urgjente pėr reformėn mė tė thellė tė mundshme nė drejtėsi.
 
Reagimi i plotė i Zv. Ministres Etilda Gjonaj
REAGIM I ZV. MINISTRES SĖ DREJTĖSISĖ, LIDHUR ME NGJARJEN E RĖNDĖ
 
Ngjarja e sotshme ishte tragjike, jo vetėm pėr humbjen e njė gruaje profesioniste tė mirė, e nėnė tė pėrkushtuar, por edhe pasi sėrish doli nė pah sistemi i kalbur i drejtėsisė qė ka nevojė urgjente pėr reformėn mė tė thellė tė mundshme nė drejtėsi.
 
Autori i krimit makabėr tė sotshėm ishte ndaluar dy vite mė parė nga policia. Krimi i sotshėm
ishte shmangur para dy vitesh. Por ē’bėri sistemi gjyqėsor? Pėr veprėn penale tė armėmbajtjes pa leje qė parashikon dėnimin deri nė 7 vjet burgim dhe veprės penale tė dhunės nė familje deri nė 5 vjet burg, gjyqtarėt e dėnuan autorin vetėm me 3 vjet burgim nė total.
 
E mė pas ai qė sot i mori jetėn, Fadil Kasemi, u amnistua. Njė vendim skandaloz i gjyqtarėve nė 2016, sot i mori jetėn njė kolegeje tė tyre.
 
Ngjarja e sotshme ishte njė goditje e rėndė pėr tė gjitha ne gratė me pozitė apo pa pozitė, dhe tregoi edhe njėherė pėr mosfunksionimin e sistemit tė drejtėsisė, qė kėrkon nė mėnyrė imediate pastrimin nga gjyqtarė dhe prokurorė qė keqzbatojnė ligjin.
 
Duke ngushėlluar familjen e Fildeze Hafizi, i siguroj ata dhe mbarė opinionin publik pėr angazhimin maksimal tė Qeverisė sė re, nė jetėsimin sa mė shpejt e me thellėsinė e kėrkuar tė Reformės nė Drejtėsi. I bėj thirrje organit tė akuzės pėr njė hetim tė gjithanshėm dhe sa mė profesional tė ngjarjes sė rėndė!
 
U prehsh nė paqe, mikja dhe kolegia jonė e dashur!
 
Ky mesazh jo vetėm si zv. Ministre e Drejtėsisė, por edhe si grua dhe si nėnė.
 
Etilda Gjonaj (Saliu)

Er.K/J.Sh/e.m/ Shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
O njerez Mos u beni budallenj me keto komente qe beni ca e ca eshte vrar si nje mafjoze ne makin ne mes te dites me plumb ne kok nje nen e dy femive nje gjykatse qe perfaqson popullin drejtesin , ne itali nje gjykats u vra dhe e kujtojen cdo dit kan fut gjysmen e sicilis ne burg dhe kockat aty do ju treten kurse ne shqiperi po vriten dit per dit njerez djem te ri nena humbin i gjejen te mbytur dhe ne fund cdo ngjarje pa autor cdo autor del na burgu shpejt shteti ka ren nuk egziston ska me siguri per njer
avatar
Anonim
Bon xhovi Shumica nga keta te vrasin naten dhe te qajn diten.Pale pastaj ka edhe nga ata qe te vrasin ne diten me diell dhe tani ju vjen keq .Kater vjet e sdonin reformen ne drejtesi.keta jane kriminelet e vertete.
avatar
Anonim
anonim pergjthsi duhet te mbaje LSI se ka drejtuar 4 vjet ministrine e drejtesise dhe mos beje ilir meta me moniken sikur i vjen keq por te japin llogari qe kane pasur ministrine e dretesise Jane direkt pergjgjegjes apo e kishin mendjen te vidhnin ashtu si vodhen mire e mire
avatar
Anonim
sala ore zotri sa e politizoni kete ngjarje.. sigurisht dhuna ne familje eshte e denueshme per cdo individ..sa ngjarje te tilla kan ndollur ne shqiperi. sa vrases kan liruar gjyqtare te korruptuar..po tani eshte nje kolege e tyre ose me mire nje nene femijesh e vrar nga ish bashkshorti i saj..dalin dhe kakarisin..eshte krim ne familje .nuk eshte ekzekutuar nga grupe kriminale..
avatar
Anonim
Bbbb Pse nuk ngrihet askush per vrasjen e nje 22vjecari te pafajshem? Perse nuk u ngriten keto politikane dhe BE per vrasjen e Marvit? Ne kemi frike per femijet tone, kemi frike kur ato dalin ne rruge, frike qe nuk do kthehen me, qe nuk do kthehen te gjalle! E pse? Sepse njerez si ju nuk kan siguruar gjerat primare qe duhet te kete nje shtet, sigurine per brezin e ri. Ju i falni siguri vetem pushtetarve, dhe kjo ju ben te gjithve ju po aq fajtore sa kriminelet Bitraj qe i moren jeten
avatar
Anonim
qukapiku dikush qe tenton vrasjen edhe pse ne tentative, zere se ka vrare, ndaj denimi smund te ishte me 2-3 vjet por me mbi 15... po fajin e ka gjithe politika qe ka 25-27 vjet qe ka ngritur nje sistem te krimbur kembe e koke drejtesie ku te besh cte duash po pate para zere se ske bere asgje...
avatar
Anonim
Horra dhe BANDITĖ Politikanė Gjykatės e Prokurorė Aman vetėm ju tė LSIsė mos dilni dhe tė flisni sepse ju e kishit Ministrinė e Drejtėsisė pėr 4Vjet rresht,qė nga Nasip Naēo,Ylli Manjani,dhe i famshmi klloun Petrit Vasil Hajduti! E shumta qė mund tė bėni juve HAJDUTĖT e Ushqimit tė tė Burgosurėve ėshtė "HESHTJA",sepse ju e katandisėt Drejtėsinė nė kėtė gjėndje Katastrofike,vetėm dhe vetėm qė tė mbronit HAJDUTĖT tuaj me Damkė,qė nga Thesari i Shtetit nė KRRABĖe deri tek Transporti,Shėndetėsia,Mjedisi,Drejtėsia! Ylli Manjani ja dha AMNISTINĖ!!!!!
avatar
Anonim
redi Krimi makaber ka vlere te dyfishte : eshte vrare nje nene dhe e dyta nje gjygjtare e cila kushte urdher mbrojtje . Kush ushte pergjegjes sipas vendimit te quhet i njejte me kriminelin dhe te demohet njesoj su ai . Shteti te denoj kriminelet qe sfidojne ne mes te dites
avatar
Anonim
Edmont O Majlindė a e mbarove vilėn nė Prezė? Po rrogat mujore nė opozitė a i mblodhe? Ti hipokrite qė shet dhe babln
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16