Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:20 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet NGA ARTAN CENA
10 Mars 2014 - 09:15
Itali,njėra prej 3 vajzave tė vrara
nga e ėma, telefonoi policinė VD
Ėndrrat e ndėrprera tė 14-vjeēares
VD-Nėna e Edlirės:Ēifti, me probleme
LEKO/ ITALI - Zbardhen detaje tė reja tė tragjedisė sė ndodhur tė dielėn nė Itali, ku Edlira Dobrushi vrau me thikė 3 vajzat e saj, Simonėn, 14 vjeē, Kesin, 10 vjeē dhe Sindin, 3 vjeē.

 Njė telefonatė e bėrė rreth orės 02:40 minuta, tė sė dielės kishte pėrcjellė nė sallėn operative tė policisė nė Leko (Lecco) tė bėrtitura dhe zėra tė ndryshėm: "Nuk pėrgjigjej njeri dhe pas disa sekondash telefonata ishte ndėrprerė."- shkruajnė mediat italiane. Corriere della Sera shkruan se telefonatėn mund ta kishte bėrė njėra prej vajzave tė mitura pėr tė kėrkuar ndihmė por nuk dihet ende se cila ka qenė.

Historia tragjike e familjes shqiptare, ėshtė trajtuar gjerėsisht nė mediat e vendit fqinj tė cilat pėrpiqen tė zbardhin detajet dhe motivet qė mund tė kenė ēuar tė ėmėn nė kėtė krim tė tmerrshėm.

 Aktualisht 37-vjeēarja ndodhet nė spital nė gjėndje tė tronditur psikologjike por dhe me plagė. Gruaja ka tentuar tė vetėvritet pasi ka kryer krimin.  Ndėrkohė i ati i 3 vajzave Bashkim Dobrushi ėshtė kthyer nė Leko dhe gjatė ditės sė sotme policia pritet ta marrė nė pyetje. Ndėrkohė nė facebook zbulohen dhe postimet e fundit tė gruas. Mė 3 mars, 6 ditė para vrasjes ajo shkruante se ato ishin forca qė e ēonte pėrpara. "Vajzat e mia janė forca ime"


CFARE NDODHI NE SHTEPINE E EDLIRES, NE ORET E PARA TE MENGJESIT TE 9 MARSIT 
Ora 02: 40 Eshtė pikėrisht  koha kur mendohet se Edlira Dobrushi Ēopa, ka qėlluar me thikė vajzat e saj tė mitura.Njė telefonatė  kishte pėrcjellė nė sallėn operative tė policisė nė Leko (Lecco) tė bėrtitura dhe zėra tė ndryshėm. Nuk pėrgjigjej njeri dhe pas disa sekondash telefonata ishte ndėrprerė. Corriere della Sera shkruan se telefonatėn mund ta kishte bėrė njėra prej vajzave tė mitura pėr tė kėrkuar ndihmė por nuk dihet ende se cila ka qenė.  Pikėrisht nė ato ēaste, njė prej fqinjėve kishte dėgjuar tė bėrtiturat nga apartamenti i familjes Dobrushi dhe kishte dalė nė ballkon. Por fqinji kishte vendosur qė tė mos tė telefononte policinė. “Nuk ishte hera e parė qė ndodhin tė bėrtitura dhe prandaj nuk mu duk e ēuditshme”, ėshtė justifikuar  ai.

Ora 06: 20. Eda del nga shtėpia dhe troket nė portėn e fqinjit.  Ka njė njollė gjaku dhe thotė” Mė mjekoni, mė pas ju shpjegoj”. I kėrkojnė tė dinė se ēfarė ka ndodhur dhe ku janė vajzat dhe ajo pėrgjigjet duke belbėzuar: Nuk janė mė”

Ora 06: 27 Telefonata e njė fqinji njofton nė polici tragjedinė. Ai ishte njeri i parė qė kishte parė Edlira Dobrushin tė mbuluar me gjak dhe nė gjendje tė tronditur psikologjike. Forcat e policisė hyjnė brenda dhe gjejnė tre vajzat e mitura tė shtrira nė krevatin martesor. 37 vjeēarja pasi i ka vrarė me dy thika tė ndryshme i ka shtrirė pranė njėra tjetrės nė krevat.
Katėr orė nė dhomėn e gjumit. 37- vjeēarja ka qėndruar 4 orė nė dhomėn e gjumit ku kishte vendosur dhe trupat e pajetė tė vajzave dhe mė pas ka trokitur nė derėn e fqinjit.

EDA SHKRUANTE NE FACEBOOK: VAJZAT JANE FORCA IME 
I ka vrarė fėmijėt e saj me thikė, por nė Facebook kishte shkruar se, vajzat e saj ishin forca qė e ēonte pėrpara. "Vajzat e mia janė forca ime" dhe mbi tė gjitha fotot e vajzave janė nė profilin nė Facebook tė Edlirės.
 
Shėnimi i saj ishte lėnė njė javė mė parė nė 3 mars. Ndėrsa dje ajo qėlloi pėr vdekje me thikė 3 vajzat e saj, Simonėn, 14 vjeē, Kesin, 10 vjeē dhe Sindin, 3 vjeē. Historia tragjike e familjes shqiptare, ėshtė trajtuar gjerėsisht nė mediat e vendit fqinj tė cilat pėrpiqen tė zbardhin detajet dhe motivet qė mund tė kenė ēuar tė ėmėn nė kėtė krim tė tmerrshėm.  Ndėrkohė i ati i 3 vajzave Bashkim Dobrushi ėshtė kthyer nė Leko dhe gjatė ditės sė sotme policia pritet ta marrė nė pyetje.

EDLIRA NE FACEBOOK: NUK TE VRET THIKA POR DORA QE TE QELLON
Por duke parė atė qė ka ndodhur njė ditė mė parė (e diele, 9 mars 2014), tė bėn pėrshtypje njė tjetėr frazė e shkruar nė Facebook nė datėn 25 shkurt: “Kujtoni gjithmonė se nuk ėshtė thika ajo qė tė lėndon, por dora qė tė qėllon”.   
 
Nuk kishte shumė kohė qė Edlira apo Eda siē i thonin miqtė ishte nė Facebook. Qė nga muaji korrik dhe kishte hedhur ndonjė foto nė profilin e saj, njė foto me flokėt bionde ose tė disa punėve qė ajo bėnte me dorė, si ēentro dhe qėndisma me grep. Por protagonistet e profilit tė saj nė Facebook janė tre vajzat.
 
Siē komenton nė njė prej fotove, nė atė tė sė voglės Sindi ajo shkruan: “Engjėlli im mbrojtės”. Katėr foto janė tė vajzės sė madhe, Simonės duke i komentuar: “Tė kesh njė vajzė tė re ėshtė gjėja mė e bukur dhe qė na mban tė jemi tė rinj”.
 dobrushi
(Nė foto: Majtas, Edlira Dobrushi Ēopa, nėna qė vrau tre vajzat; djathtas vajzat e mitura Simona, Sindi dhe Kesi)

BURRI ISHTE NISUR PĖR NĖ SHQIPĖRI PĖR TĖ NJOFTUAR PĖR NDARJEN
I nisur pėr nė Shqipėri pėr tė njoftuar familjen pėr ndarjen nga grua – Bashkim Dobrushi, 45 vjeē nga fshati Malzi i Kukėsit, njė punėtor i metaleve qė prej 15 vitesh jetonte nė Itali dhe me shtetėsi tė dyfishtė ėshtė kthyer sėrish nė Leko.
 
Karabinierėt e presin mėngjesin e sotėm pėr tė dhėnė dėshminė e tij. Babai i tre vajzave, kishte marrė 15 ditė leje qė tė shkonte nė Kukės, ku dhe kishte lindur, qė ti shpjegonte familjes pėr ndarjen nga bashkėshortja.
 
Njoftimin e kobshėm ia ka dhėnė i vėllai edhe ai i cili jetonte nė Leko, qė kur kishin lėnė familjen e origjinės. Ai jetonte jo shumė larg nga banesa e mbesave tė tij, tė cilat shkonte dhe i takonte shpesh.
 
BASHKIM DOBRUSHI KISHTE NJĖ TJETĖR GRUA
Burri i Edlira Dobrushit, 37-vjeēares shqiptare qė vrau tre vajzat e saj, thuhej se prej disa kohėsh kishte lidhje me njė tjetėr grua. Kjo gjė ėshtė konfirmuar edhe nga karabinierėt. Duket se edhe mikja e re e 45-vjeēarit Dobrushi ishte nisur bashkė me tė pėr nė Shqipėri. Sipas policisė, ky ėshtė njė element tjetėr qė ka sjellė edhe tragjedinė.
Sipas gazetės Republica gruaja dhe vajzate saj jetonin nė njė shtėpi prej 60 metrash katrotė, pasi kishte firmosur divorcin me burrin e saj, Bashkim Dobrushi gjatė muajit shkurt. Bashkimi u dėrgonte 1100 euro nė muaj, 400 pėr qeranė e shtėpisė dhe 700 pėr shpenzimet mujore. Ditėn e tragjedisė ai ishte duke udhėtuar me tė dashurėn e re 25 vjeēare drejt Shqipėrisė, pėr nė shtėpinė e tij nė Kukės, ku do t’i shpjegonte familjes sė tij arsyet e divorcit dhe tė prezantonte tė dashurėn e re. Mediat italiane tregojnė se Edlira ka vrarė nė gjum dy gocat mė tė vogla, ndėrkohė qė mė e madhja, 14 vjeēarja Simona ėshtė munduar tė mbrohet nga e ėma. Trupat e tyre u gjetėn nė krevatin bashkėshortor tė ēiftit tashmė tė divorcuar qė prej muajit shkurt. Vetė gruaja pranoi vrasjen duke thėnė se i shpėtoi vajzat nga njė e ardhme e mjerueshme.

FQINJA: NUK MUNDEM TA KUPTOJ, I SHOQĖROJA VAJZAT NĖ SHKOLLĖ
“Jam e tronditur, nuk arrij ta kuptoj ta imagjinoj kėtė qė ka ndodhur. I njihja shumė mirė, Simonėn, Kesin pasi i shoqėroja ēdo ditė pėr nė shkollė”, tregon njė nga fqinjėt e familjes e cila ndodhej nėn shok.
 
“Jetonin prej 4-5 vitesh kėtu dhe nuk kanė krijuar asnjėherė probleme. Njė familje shumė normale, nėse nuk do tė ishte ajo ndarje mes dy bashkėshortėve, njė gjė qė ama u ndodh tė gjithėve”, shton nė fjalėn e saj, fqinja e familjes Dobrushi.
 
Redaksia online
(ac/shqiptarja.com)

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mm Cfare jane keto idiote keshtu? Grate shqiptare jane cmendur fare, dalin jashte shtetit e ju duket vetja te zgjuara. Kjo debilja i merrte 1100€ nga burri cdo muaj, cfare donte tjeter? Grate shqipetarr jane mesuar duke i mbajtur burrat, ato jane vetem per me shetit. Burrat shqipetare i marrin grate qe kane jetu gjithe jeten me lope na ndonje mullar bari (qe tezja ja ka prezantu!) edhe i sjellin ketu ne itali, ju blejne naj makine edhe fillon duke i pelqyer vetja. I duket vetja e zgjuar, perendimore,......idiote te gjitha. Pastaj, tani qe u nda nga burri zonjusha, vret edhe femijet e vet. Digjeni ne furre ne temp te ulet idioten
avatar
Anonim
pj po ky gomari 45 vjecar ku shkon me 25 vjecaren edhe me lenka vajzat, pa mire gruan.
avatar
Anonim
anonim o zot na ndihmo ...qfar ka ndodh nje gje e till, nuk ke qar i bon kur vjen nga zoti por ta maresh thiken e ta vrasesh femin tende me doren tende ajo esht nje gje e pa besueshme. ajo e meriton ta there njeri me thik e jo me thik qe pret po njo qe esht e argjosur qe ti dale shpirti me shum mundim. gjynah i madh per vajzat shum.
avatar
Anonim
NASKA -geneve O zot qfare tragjedie po qfare arsye prej kushtev te veshtira te vrasesh 3 engjuj dhe e vertet qe kjo femer eshte e qmendur por si ju besua nga shteti mbikqyrjen e vajzave o zot ku jan ligjet e shtetit po keta d'y prinderit meritojne burg te perjeshem
avatar
Anonim
Ai 3 engjuj cmenduri e vertet
avatar
Anonim
tani Fshatunaria nuk duhet Te shumohet.. Ndyresire baba fshatari, kriminele nene katundarja. Mjere vogelushet qe iken..
avatar
Anonim
Dita Vajzat u prehnin ne paqe me vjen vertet keq per vet moshen qe kane sa per prinderit skam koment vetem zoti mund tju fal te dy prinderit jo vetem nenes.
avatar
Anonim
Albania1 Nuk po arrij te kuptoj se si ka arritur kjo insekte me tipare njeriu te vrasi vajzen e pare te kaloj te e tyta dhe si ka arritur te vrasi vajzen e vogel vetem 3 vjec ?!! Nuk po arrij te kuptoj se si ai Baba te leje ne mes te kater rrugeve 3 femijet e tije dhe vine ne shqiperi me te dashuren e vete ......... Ca kafsherie ... nuk imagjinohet dote nuk e di se sa prej jush eshte bere Baba apo Nene eshte vertet e dhimbshme dhe teje imagjinates.
avatar
Anonim
sanije Une akoma nuk arrij te kuptoj pse nuk vrau veten kur ishte kaq e deshperuar
avatar
Anonim
vjollca Tmerr. ishin tre engjej- U prefshin ne paqe
avatar
Anonim
SHPRESA .LEZHE KJO NGJARJE NUK KA KOMENT.ZEMRA E MALLE E NJERZIMIT NGRE DORE MBI GJANE MATE SHTREJT. ZOTI E MESHIROFTE SHPIRTIN E SAJ NENE EATO TRE ENGJUJ U PREFSHIN NE PAQ NE BOTEN E PERTEJME
avatar
Anonim
fausti Po prishen te gjitha strukturat e jetes njerezore. Te gjitha lidhjet e dukshme dhe te padukshme qe i mbajne fort shtrenguar qelizat e shoqerise njerezore. Ku eshte gabimi? Ku eshte faji? Keto ēeshtje jane shume komplekse dhe te nderlikuara, por mendoj se nje rrol te madh ne kete katrahure ka dhe sistemi kapitalist, vendosja mbi te gjithe dhe mbi gjithshka parane, fitimin dhe pronen. Jeta nuk eshte bere per tu vetshkaterruar dhe veteeliminuar, ajo duhet te shkoje perpara duke u vetepersosur dhe l
avatar
Anonim
faust Nena eshte e shenjte. Te gjithe kur vriten, veēanerisht kur jemi te vegjel therrasin te gjithe "O Nene" dhe jo "O babe". Zoti dhe e gjithe historia e qenies njerezore e ka krijuar nenen nje mbrojtese e femijeve te saj. Ajo ka qene historikisht me e lidhur me pjellen e saj. E mban ne bark 9 muaj, e ushqen me gji, e lan e shplan dhe kujdeset pe te naten dhe diten, orar dhe pa orar dhe sidomos vajzat jane shume me afer me nenen e saj. Po ēpo ndodh keshtu?! Po prishen te gjitha strukturat e jetes
avatar
Anonim
flisper Edhe komente nuk behen ne te tiilla fatekeqsise,dhimbje e madhe quditem edhe zoti duhet ta ndalonte kete masaker,ku ishte apo i kishte harruar e tmerrshme,rujna o zot nga keto faykeqesi.Me vjen ndremend nje fjali e Sherif Merdanit po ku ishe ti o zot per nje qaste te kishim harruar edhe ndodhin keto fatkeqesi.
avatar
Anonim
zarathustra Hakmarrja e femres nuk njeh kufije. I ka cilesur si femijet e tij dhe jo te saj dhe per pasoj eshte zhbashkuar nga mėmėsia. Mllefi i braktisjes i ka mpire arsyen kur ka peshuar sakrificen qe ka dhenė per t'i rritur. Vdekja do t'i kishte dhenė shpetim dhe asaj, se kthjellimi pas ngjarjes do jete ferri i vertete per te. Te jetosh me kete brenge eshte shumefish me shkaterruese se vete Vdekja.Ndaj, ēdo mallkim per vdekje mbi tė eshte nonsens, se ajo tashmė eshte ferr....
avatar
Anonim
Miku Cfare tmerri ne kete familje.. Pse moj nene, per 2 para (dhe per nje burre) i more jeten 3 engjejve?
avatar
Anonim
Era tmerr dhe lemeri ...se imagjinoj dot kete plere grua sesi ka mundur te qelloje bijat e saj ufff
avatar
Anonim
Tani Fatkeqesi e madhe. Kerkojme barazi por te ndenjura nuk kemi. Na pelqen bota por jo puna. Nuk mbahen femijet me ēentro sot. Sa shume gra ka sot qe duhet ti therasin mendjes e te mendojne per femijet e tyre me shume se per veten. Nuk ariten te mbarojne as 8 vjeēaren tek prinderit e tyre, as te shkelin ne bulevardin e Tiranes me te jatin apo vellane e tyre e tek burri fillojne te hedhin shqelma se ju preken te drejtat. Nuk ju shpeton seri televizive pa pare. Kujdes gra shqiptare se ja keni kaluar perendimit, dhe kur ju duhet te njihni punen, beni krime te papara. Ngushellime familjeve te femijeve.
avatar
Anonim
jd une nuk mund ta kuptoj dote kete tragjedi qe ka ndodhur tek te zezat vajza. Sinqerisht me rengjethet mishi, se jame nje nene me tre femije. Kjo duhet te kujdesesh edhe ti mbronte femijet...Ti kishi derguar te ronin me njerzit e afert. Do ta hanin nje cope buke sa per te rrojtur. Nuk kish as pak te drejte ti merte jeten e falur nga i MADHI ZOT !!!
avatar
Anonim
koordinatori Duhet kuruar..kot komentoni ju..te kishte qene me mendje te sakte sikur dhe ne te tjeret(qe nuk e di sa te sakte mund te jeni,e te jemi)nuk do ta kishte bere.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173