Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
25 Prill 2017 - 14:01 | përditesuar në 19:25
SUKTH-Me 12 plumba automatiku janė ekzekutuar mesditėn e kėsaj tė marte nė afėrsi tė Sukthit, Ervin Dalipaj ish-shefi i Krimit Ekonomik nė policinė e Tiranės dhe shoku i tij Juxhin Dautaj.

Tė dy personat janė ekzekutuar tek Mbikalimi i Sukthit rreth orės 13:30 minuta teksa udhėtonin nė automjetin tip Audi S8, ndėrsa atentatorėt dyshohet se kanė qenė dy dhe i kanė ndjekur lėvizjet e Dalipjat 36 vjeē e Dautajt 27 vjeē deri nė momentin e atentatit mafioz.

Mėsohet se nė drejtim tė viktimave janė zbrazur dy karikatorė kallashnikovi. Ervin Dalipaj e Juxhin Dautaj kanė humbur jetėn nė mėnyrė tė menjėhershme ndėrsa njė sėrė postoblloqesh janė ngritur nga policia e Durrėsit e Tiranės pėr kapjen e autorėve.

Pista kryesore e hetimit ėshtė ajo e ekzekutimit pėr hakmarrje ndėrsa ngjarja dyshohet se lidhet me krimet nė qytetin e Durrėsit e pėrkatėsisht me rrėmbimin dhe ekzekutimin e Gazmend Collakut njė vit mė parė.

Pėr kėtė ngjarje nė akuzė zyrtarisht ka qenė Ervin Dalipaj i cili sėbashku me Denis Shtrazėn u hetuan pėr rrėmbimin e mė pas ekzekutimin e Collakut.
Dhe pse nė kėrkim nga policia pėr mė shumė se njė vit Ervin Dalipaj ka mundur tė fshihet deri sa kėtė tė martė u ekzekutua mė breshėri plumbash.

Hetuesit kanė sekuestruar pamjet filmike tė disa bizneseve nė zonėn e mbikalimit tė Sukthit, ndėrsa autorėt dyshohen se kanė pėrdorur pėr kryerjen e krimit dy armė, njė automatik njė pistoletė dhe dy mjete pėrfshirė njė motor dhe njė makinė me tė cilėn janė larguar nė brendėsi tė Sukthit.

Nga ana e uniformave blu janė shoqėruar 12 persona, me qėllim zbardhjen dhe zbulimin e plotė tė ngjarjes.
audi sukth

vrasja sukth
Makina audi ku u qėlluan viktimat

ervin dalipi
Njeri nga viktimat Ervin DalipajErvin Dalipaj vritet ditėn e gjyqit ndaj vrasjes sė Gazmend Ēollakut
Njė tjetėr pistė e hetuesve se kjo ngjarje lidhet me ekzekutimin e Gazmend Ēollakut ėshtė dhe fakti se Ervin Dalipaj ėshtė vrarė nė mesditė afėrisht me orėn 12.30 minuta kohė nė tė cilėn nė Gjykatėn e Krimeve tė Rėnda ndaj tij u zhvillua seanca e 9-tė nė mungesė.
I pranishėm nė gjyq ishte vetėm Denis Shtraza i cili edhe mė parė ka mohuar akuzat pėr pėrfshirjen nė rrėmbimin dhe ekzekutimin e Gazmend Collakut.
Vetė Dalipaj i vėnė nė akuzė, para pak kohėsh me anė tė mediave kishte mohuar akuzėn e vrasjes sė Collakut dhe deklaronte 1 vit mė parė se nuk dorėzohej para drejtėsisė pasi kishte frikė se procesi ndaj tij ishte i fabrikuar.

makina e dalipaj audi s8
(Disa minuta pas vrasjes)

vrasja sukth ervin dalipaj

Vrasje mafioze
Teksa makina tip Audi ngjyrė gri me tė cilėn udhėtonte Ervin Dalipaj e Juxhin  Dautaj ka qenė duke kaluar tek mbikalimi Sukthit, njė tjetėr automjet u ka kaluar pranė duke qėlluar me breshėri tė shtėnash. Nga kqyrja qė iu bė vendit tė ngjarjes u gjetėn 12 gėzhoja plumbash.
Vrasja dyshohet e tipit mafioz, pasi viktima me precdente tė mėparshėm dukej qė ishte mbajtur gjatė nėn vazhgim. Nė momentin qė ata kapėrcenin mbikalimin e Sukthit, tė shtėnat me armė kanė bėrė qė Dalipaj tė humbė kontrollin e mjetit dhe tė dalė nga rruga. Ai u gjet me plagė tė shumta nė trup dhe bashkė me tė dhe pasagjeri Juxhin Dautaj qė udhėtonte me tė.

Prokuroria: Gaz Ēollakun e vranė Denis Shtraza dhe Ervin Dalipaj
Prokuroria pėr Krime tė Rėnda mbylli hetimet pak kohe me pare dhe ka dėrguar pėr gjykim dosjen nė ngarkim tė Denis Shtrazės dhe ish efektivit tė policisė Ervin Dalipaj, tė akuzuar pėr rrėmbimin dhe vrasjen e Gazmend Ēollakut nė 6 janar tė 2015 nė Durrės.
 
Kėta dy shtetas akuzohen se, sė bashku me dy persona tė tjerė ende tė paidentifikuar, nė 06.0.2016 kanė rrėmbyer dhe vrarė shtetasin Gazmend (Laert) Ēollaku.
 
Dalipaj

Nė dosjen e Prokurorisė pėr Krime tė Rėnda thuhet se:
 
– midis shtetasve Denzi Shtraza dhe Lart Ēollaku egziston njė konflikt, pasi ka dyshime se ky i fundit ka tentuar tė vrasė Denizin nė vitin 2013;
 
– dy shtetasit nėn hetim Ervin Dalipaj dhe Deniz Shtraza janė shoqėruar nga policia vetėm 3-4 orė pas rrėmbimit dhe vrasjes sė shtetasit Lart Ēollaku me mjejtin tip Benz Ml, me ngjyre te zeze me targa AA671MZ, nė pronėsi tė Ervinit, ku janė gjetur gjurmė gjaku tė njėjta me ato qė janė gjetur nė vendngjarje dhe nė rrobat e viktimės;
 
– ky mjet nė datėn 06/01/2016 ėshtė pėrdorur vetėm nga shtetasi nėn hetim Ervin Dalipaj dhe nė orėt e pasdites dhe mbrėmjes sė kėsaj ditė kanė qenė vetėm me shtetasin nėn hetim Deniz Shtraza;
 
– tė dy shtetasit nėn hetim pranojnė qė gjatė datės 06/01/2016 nė orėt e pasdites dhe mbrėmjes kanė qėndruar sė bashku por nė deklarimet e tyre kanė kontradita tė qarta dhe tė shumta lidhur me oraret e takimit dhe lėvizjes, vendet e ku kanė shkuar dhe me cilėt janė takuar nė Tiranė, tė paarsyeshme pėr veprime tė kryera vetėm disa orė para deklarimit;
 
– tė dy shtetasit nėn hetim deklarojnė se nuk kanė asnjė dijeni se tė kujt janė 9 aparatet celularė tė gjendur nė mjetin e Ervinit, ne xhepin e derės sė pasagjerit ku ka qenė duke qėndruar Denizi;
 
rezulton i provuar fakti se nė bagazhin e mjetit nė pronėsi tė shtetasit nėn hetim Ervin Dalipaj ku ka qenė tė paktėn dhe shtetasi nėn hetim Deniz Shtraza ėshtė vendosur dhe mė pas ėshtė vrarė shtetasi Lart Ēollaku.
 
Pra rezultoi e provuar se shtetasit nėn hetim Ervin Dalipaj dhe Deniz Shtraza nė bashkėpunim midis tyre dhe nė bashkėpunim dhe me dy persona tė tjerė, ende tė paidentifikuar, kanė rrėmbyer shtetasin Laert (Gazmend) Ēollaku, e kanė lidhur nė kėmbė dhe duar me fasheta tė zeza, e kanė transportuar si fillim me njė mjet tip Audi, per ne fshatin Murqin te Krujes dhe e kanė vrarė me armė zjarri, duke konsumuar nė kėtė mėnyrė veprėn penale tė “Rrembimin ose mbajtjen peng te personit“ e paraprirė ose e shoqėruar me tortura fizikike dhe kur ėshtė shkaktuar vdekja e tij”, e kryer ne bashkėpunim dhe “Prodhimit dhe mbajtjes pa leje te armeve luftarake”.
 
Po ashtu shtetasit nėn hetim Ervin Dalipaj nė datėn 06/01/2016 reth orės 23 :40 kur ėshtė shoqėruar nga Policia e Durrėsit i ėshtė gjetur dhe sekuestruar njė njė dokument me nr. xxxxx i lėshuar nga Drejtoria e Policisė Tiranė dhe njė stemė metalike me mbishkrimin « Policia » tė cilat i mbante pa lejen e organeve kompetente.  Ky shtetas ka qenė punonjės i policisė nga viti 2000 deri nė vitin 2012 kur ėshtė liruar.  Nė kėtė mėnyrė ka konsumuar veprėn penale tė «Mbajtjes pa tė drejtė tė uniformės».(Ervin Dalipaj, i poandehur per vrasjen e Gazmend Collakut)

Edhe Juxhin Dauti i akuzuar per nje vrasje
Juxhin Dauti, 27 vjec, kur ishte 22 vjec ėshtė akuzuar pėr njė vrasje mė 17 mars 2012 nė Vlorė ku mbeti i vrarė me tre plumba pistoletė 31-vjeēari Fatjon Bani.
 
Sipas raportimit tė  Policisė nė vitin 2012, Juxhin Dauti, asokohe 22 vjeē, sapo ishte kthyer nga Italia, ėshtė zėnė me Fatjon Banin nė njė lokal nė lagjen “Pavarėsia” tė Vlorės, afėr repartit zjarrfikės.

Pas konfliktit, pėr motive banale tė ēastit, 31-­vjeēari ėshtė ngritur dhe ka hipur nė makinėn e tij.
 
Ky moment ka qenė fatal, pasi Dauti e ka arritur dhe e ka qėlluar disa herė me armė zjarri. Siē raportonte asokohe policia, dy personat kishin njohje prej kohėsh dhe para se tė ndodhte krimi, tė dy djemtė ndodheshin nė njė prej lokaleve tė zonės sė njohur si “Aleksandria”. Dauti ka ndjekur shokun e tij duke e qėlluar brenda nė makinė, pa arritur tė largohet nė kohė.
 
Menjėherė pas ngjarjes, Policia e Vlorės ka ngritur postblloqe tė shumta pėr kapjen e autorit tė identifikuar. Dauti ka qenė dėnuar edhe para vrasjes sė vitit 2012 pėr armėmbajtje pa leje.
 
Gjykata e Shkalles sė Parė e dėnoi me 23 vjet burg autorin, por ajo e Apelit mė 22 gusht tė 2015 ka hedhur poshtė vendimin, ndėrsa shumė deshmitarė kishin ndėrruar dėshmitė.
 
"Tė gjithė e hodhėn poshtė dėshminė, e ndryshuan se kishin frikė. Gjyqtarja Alma Liēaj u tregua mjaft e ligė ajo eshte mjaft e korruptuar”, tha nėna e viktimės, Milika Bani duke kėrkuar tė vendoset drejtėsi. Ky vendim ma vrau djalin pėr herė tė dytė”, rrefeu ajo.

(dy/b/d.b/Shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Alsa Ka filluar saliu zhduk deshmitaret e pislliqeve. Dhe njekohesisht ben rremuje vendin. Eshte rusia , beogradi, saliu nga mbrapa gjithe kesaj. Shtohen viktimat e rradhes se saliut.
avatar
Anonim
Toni Kur ska gjykata ka vet gjykim ju lumt dora autoreve 🍾🍾
avatar
Anonim
durrsaku Nese kane gisht ne ngjarje kriminale.... cfare komenti mund te besh.
avatar
Anonim
besitr87 Kur degjoj lajme se u vra krimineli, as me plas fare ta lexoj kte lajm. Koken henkshin me njeri tjetri
avatar
Anonim
nje nene kjo ishte policia qe duam me tere keta kriminel sheshit .reklama i paska patur Tahiri te tera keto gjasme policia qe duam .na mori ne qaf politika pak luhatet ajo valon krimi gjithandej.mbase ju ha ishahlla te tereve sa jeni ne politike se na moret femijet ne qaf ,ordinera
avatar
Anonim
Eri Ti je nje budalla cadre se s'besoj se je nene. Po te ishe nene do i ulerije gjyqtares qe ka liruar njerin prej viktimave edhe pse i eshte faktuar vrasja. Do i ulerije PD-se qe i mbron keta kriminela me cekic apo qe ka mbajtur kete kriminelin tjeter ne gjirin e policise deri ne 2013-en. Do i ulerije veremit Sali qe na i ka lene varret hapur dhe litaret neper kembe. Tahirit beji fresk ti.
avatar
Anonim
Pd Keta jane kriminelet qe saligradi drejtonte policine e shtetit
avatar
Anonim
Gani Filluan vrasjet politike per te krijuar kaos ne vend. Te shohim kush do jete ne rradhe tani!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Braēe: Koncesionet pėr firmat offshore tė ndalohen me ligj
Meta: Sensibilizim ndėrkombėtar pėr  lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277