Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Driēim Ēaka, Arsen Rusta
31 Gusht 2017 - 14:11 | përditesuar në 08:30
TIRANE-Pas dy vitesh dhunė e terror dhe e braktisur nga shteti, gjyqtarja Fildeze Hafizi ėshtė vrarė nga ish-bashkėshorti i saj Fadil Kasemi. Ngjarja ka ndodhur mesditėn e sotme nė zonėn e Xhamllikut nė Tiranė.

Fadil Kasemi e ka pritur pėr disa orė ish-bashkėshorten e tij poshtė pallatit. Fildeze Hafizi ishte duke parkuar makinėn e saj tip Mercedez-Benz, poshtė pallatit ku ajo jetonte bashkė me djalin dhe vajzėn e saj.
 
Pikėrisht nė momentin qė ka parkuar makinėn, nga krahu i pasagjerit ėshtė afruar ish-bashkėshorti Fadil Kasemi dhe e ka qėlluar dy herė, duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme Fildeze Hafizit, e cila ishte ende nė timon.
 
Njėri nga plumbat e ka kapur nė trup gjyqtaren e shkallės sė Parė tė Shkodrės, ndėrkohė qė tjetri nė kokė, ēka i ka shkaktuar vdekjen.
 
Kasemi kishte 8 muaj qė kishte dalė nga burgu, pasi ishte dėnuar 4.6 vite, pasi nė 2015 kishte bėrė tentativėn e parė pėr vrasjen e ish-gruas.
 
Por, ngjarja e sotme nxjerr nė dritė edhe njė skandal nė drejtėsi, pasi Fadil Kasemi nė 2015 u dėnua pėr vetėm armėmbajtje pa leje dhe dhunė nė familje, ndėrkohė qė ai tentoi qė tė vriste ish-gruan e tij.

Ky shqetėsim iu ngrit nga gjyqtarja qė sot u vra edhe ambasadorit tė SHBA, nė letrėn e dėrguar para njė viti. 

Gjyqtarja kishte paralajmėruar ambasadorin e SHBA nė Tiranė pėr atė qė ndodhi sot pėrmes njė letre ku i kerkonte ndihmė, pasi ishte braktisur nga shteti.

Pas daljes nga burgu duke pėrfituar nga amnistia nė 2016, Kasemi kishte planifikuar vrasjen e ish-gruas, qė sipas tij nuk e lejonte qė tė takonte fėmijėt pas divorcit.
 
Vrasja tmerroi qindra banorė nė zonė, mes tyre edhe klientėt e lokalit, pranė vendit ku ndodhi ngjarja, por edhe qytetarė tė tjerė, tė cilėt kanė nisur tė vrapojnė, kur kanė dėgjuar tė shtėnat.
 
Policia arrestoi brenda pak minutash Fadil Kasemin, i cili ka pritur ardhjen e uniformave blu pranė vendit tė ngjarjes.
 
Gjatė shoqėrimit 53-vjecari ka pranuar se ka vrarė ish-bashkėshorten e tij. “Po unė e vrara”- iu ka thėnė Fadil Kasemi oficerėve tė Policisė qė u vunė nė pranga.
 
Njė ambulancė e morgut ka marrė trupin e 39-vjecares, ndėrkohė qė zona ėshtė bllokuar pėr mė shumė se njė orė pėr shkak tė pamjeve tė rėnda.
 
Nė gjendje tė rėndė psikologjike kanė qenė edhe dy fėmijet e Fildeze Hafizit, tė cilėt janė marrė nga familjarėt dhe janė larguar nga zona ku ndodhi krimi.

Zbardhet dėshmia e burrit: E vrava, pasi s’mė linte tė takoja fėmijėt
Pas vrasjes sė ish-gruas, Report Tv zbardh dėshminė e parė nė polici tė Fadil Kasemit. Para grupit hetimor ai ėshtė shprehur se prej vitesh kishte konflikte, pasi gruaja nuk e linte qė tė takonte fėmijėt.
 
Fadil Kasemi pranon se e ka vrarė me koshiencė tė plotė. “Kisha konflikt prej vitesh, pasi nuk mė linte asnjėherė tė takoja djalin dhe vajzėn.
 
Unė e vrava me koshiencė. E pranoj krimin. Edhe kur isha ne burg nuk m’i sillte fėmijėt
” ka deklaruar ai.  

Prokuroria e Tiranės refuzoi kallėzimin e Fildes Hafizit
3 muaj pėrpara se Fildes Hafizi tė kėrcėnohej me armė nė plazhin e Golemit, ajo kishte bėrė denoncim nė Prokurorinė e Tiranės kundėr ish-bashkėshortit tė saj, Fadil Kasemit, por nė mėnyrė arbitrare organi shpėrfilli kėtė procedim.
 
Report tv mėson se nė prill tė 2015, Hafizi kishte denoncuar ish burrin pėr dhunė e kėrcenim me armė, por me njė vendim tė ēuditshėm mė 13 prill tė 2015 prokuroria refuzoi kėtė procedim.
 
Sipas Prokurorisė, Fadil Kasemi ka pasur njė pistoletė tė cilėn e ka nxjerrė nga xhepi, por pa kryer veprime tė mė tejshme, dhe pėr kėtė ėshtė vendosur mosfillimi i procedimit penal.

Burri tentoi vrasjen edhe para 2 vitesh, u dėnua dhe u lirua nga amnistia
Fadil Kasemi vrau gruan nė tentativėn e dytė, pasi nė 2015 e shpėtuan fėmijėt dhe pushuesit nė plazh.
 
Ai kishte 8 muaj  qė kishte dalė nga burgu pasi ka qenė i dėnuar pasi tentoi vrasjen e gruas para 2 viteve nė Golem.
 
Fadil Kasemi u dėnua pėr 'Dhunė nė familje' dhe "Armėmbajtje pa leje' nė njė kohė qė ai tentoi ta vrasė me armė ish-gruan e tij.

Nė 20 korrik tė vitit 2015 nė plazhin e Golemit, Fadil Kasemi ka dhunuar ish-bashkėshorten e tij, ndėrsa tentoi ta vrasė, por ndėrhyrja e djalit tė vogėl dhe e pushuesve i ka shpėtuar jetėn  Fildeze Hafizit.
 
Nė 2015 ai u dėnua me 4.6 vite, por ai ka dalė nga burgu nė 14 janar 2017 duke pėrfituar nga amnistia.
  
Kasemi ėshtė dėnuar nga gjyqtarėt Luan Lusha, Eda Kaja dhe Markeljan Koco me 4 vite e 6 muaj burg ndėrsa nė aplikim tė gjykimit tė shkurtuar ai ėshtė dėnuar pėrfundimisht me 3 vite burg.
 
ReportTv ka mėsuar se Kasemi ka dalė vetėm 8 muaj mė parė nga qelia dhe i ėshtė rikthyer sėrish planit pėr tė ekzekutuar ish gruan e tij gjyqtare duke e konkretizuar sot.
 urdheri i lirimit
(Urdhėri i Lirimit)
kasemi
(Viktima Fildes Hafizi dhe autori Fadil Kasemi)

kasemi vrasje tirane

Zbardhet vendimin, si u dėnua Kasemi nė vitin 2016
Fadil Kasemi u dėnua nga gjykata mė datė 28 prill 2016, pėr tentativėn e parė tė vrasjes sė ish bashkėshortes. Ai u akuzua pėr veprat penale 'Armėmbajtje pa leje' dhe 'Dhunė nė familje', ndėrkohe qe tentoi vrasjen e ish-gruas. 

Redaksia Online
d.t/e.m/Shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tirana Shteti nuk mund te vendosi prapa ēdo njeriu me probleme nje polic! Asnjeri nuk mund te ndaloje vendosmerine e nje njeriu qe tashme ke vendosur! Ai akuzohet per psikopat! Po ju te 'menēurit' qe po ju buron kultura nga te gjitha anet duhet te kuptoni se kur nje psikopati i ndaloni te shikoje femijet ai te vret! Tani kush eshte injoranca? Te vritesh nga nje psikopat apo te perdoresh zgjuaresine per te shpetuar, si gjykatese e shkolluar, se doli dhe me rime!
avatar
Anonim
Anonim Epo ktu duket fytyra e vertete e injorances. Si burim I sigurt Po ta them q I takonte femijet TE PAKTEN dy her ne jave, Po ti dukesh q Han si shum m... perdit kshuqe m mir mos fol✌🏻Kto leksione leshi shko jepja ndokujt kaq injorant sa ty
avatar
Anonim
Samiu ✌️Kėto Dy Gishtat e Leshit qė Ngre Lart ti Anonim Suma futi atje tek Vendi , sepse nė Shqipėri kėto 27Vjet ShkėrLLatoKraci ky Simbol i degjeneruar ka qenė vetėm pėr Banditėt,Kusarėt,Tradhtarėt,HAJDUTĖT,Maskarenjtė,Fundėrrinat dhe HORRAT qė Vodhėn ,Grabitėn e Vranė 97% tė Shqiptarėve!! Prandaj dukesh dhe ti ēfarė malli je me ata Dy GISHTAT Lart! Ik tani boll bėre Avokatin e Gjykatėses,sepse ti nuk je Drejtėsia apo Ėngjėll.
avatar
Anonim
Nje mesazh per ty Sponsori jone do tju kujtoje se artikulli mbi te cilin ju keni klikuar nuk ka te beje me probleme politike. Besojme se nevoja juaj e madhe per te perfshire keto lloj problemesh ose me sakte keq-informimesh mbi shenjat ju solli ne kete keqkupetim ku shafqet nje zemerim jo racional Dhe te pa kuptueshem( stafi yne akoma nuk Po gjen kuptime shkencore mbi termin " ShkėrLLAtokraci", e cila esht diēka shume shqetesuese) Ju sygjerojme te kerkoni ndihme ne komunitetin tuaj mbi problemet psikologjike😊
avatar
Anonim
Tirana Ti zoti anonim me ate kulturen tende qe dhe shqipen e ngaterron bisedo me vajze e te ndjeres sepse ajo thote te kunderten ne facebook! Per sa i perket sharjeve dhe fyerjeve tuaja ti dhuroj me kenaqesi! Pas gjykimit te krimit do ta shohim se edhe atij burri i jane bere provokime dhe keqtrajtime nga drejtesia. Ai vrau gruan apo gjykatesen? Te takon ty te na i thuash meqenese po hidhesh shume perpjete! Faleminderit!!
avatar
Anonim
Nje mesazh per ty Sponsori jone do tju thote kujtimin e perditshem qe eshte: Nje jete eshte marre Dhe ju akoma gjykoni profesionin. Ju lutemi Dhe ju te kerkoni ndihme ne psikiatrin me te afer qe tju ndihmoje te kuptoni se sa shqetesuese Dhe te renda Jane komentet tuaja. Duam gjithashtu tju informojme se ne kemi qene te paret qe e moren mesazhin nga vete vajza prandaj kemi burime te cilat jane 100% origjinale. Shpresojme qe ky mesazh tju ket shuajtur dyshimet, Dhe gjithashtu ju kujtojme: STOP IT. GET SOME HELP
avatar
Anonim
Per ty anonim Po per ato djem qe varin veten ne burg sepse nuk kal lek me dal per nje cigare ose per ato prinder qe perfundojn ne burg qe lidhen energjin elektrike ne dimer dhe kto gjygjtare i len ne burg po nuk paguan Dhe detyrohwn varin veten per ato nuk flitet asnjeher se jan te varfer,
avatar
Anonim
rednex O popull ēuhuni ne kembe e dilni ne sheshe e protestoni kunder dhunes e vrasjes se nenave e motrave tona nga keta monstra mbeturina anadollake...i mbushni sheshet per lulin e edin por per raste te tilla sben gje askush...te isha ne vend te kryeministrit tone do kisha dhene doreheqje te menjehershme por su ka mbetur as fytyre as nder..nuk ka politikane me te degjeneruar ne europe..
avatar
Anonim
burri i keq Me vjen shum keq per kete zonje te nderuar por ajo qe me cudit me shume mediatizimi dhe kujdesi per grate kur ne shqiperi perdit rrahen e vrahen dhe gjith bejn sikur reahojne dhe heshtin.te gjith jemi njesoj para zotit dhe reagimi duhet te jete i forte per te gjitha qe ti mbrojme e jo sipas statut shoqeror. Gjithsesi ju e dini
avatar
Anonim
Liku Ngushellime familjes. Qofte dheu i lehte per ty Fildez. Mike dhe shoqe 8 vjecareje e gjimnazi. Nje vajze e perkryer. Nxenese e mire dhe e edukuar. Me vjen keq qe fati e desh keshtu. Nuk e meritoshe. Lajmin kur e lexova nuk e besova e mu desht konfirmimi nga shoket e perbashket. U prefsh ne paqe.
avatar
Anonim
Sstasi Ngushellime familjes.Keto jane prodhimi i drejtesise sone qe ka mare ne qafe sa e sa njerez.Po te kishte vepruar drejt sipas ligjeve drejtesia sot nuk do te ishin shkruar keto rrjeshta.Por kushedi sa justefikime jane bere per ta nxjerre mostren nga burgu.Nje qe kapet me arm ska pse te amnistohet e te justifikohet me terma ,me te meta mendore etj.Prandaj duhet vetingu nje minut e me pare.Qe gjygjtaret te mbrojn veten e tyre ,se pastaj pesojn fatin e te ndjeres dhe pastaj bejm me mijera pyetje .
avatar
Anonim
koci o dhelpra o gjak pitbulli o kriminel ordiner si flet ashtu per nje krim qe beri ai skizofren qe eshte per ta varur ate burre dhe ai prokuror qe si ka pranuar padijen zagari se prokuroren jane bere milionera dhe i ka ikur njerzilliku Tani ato jane si kafsha kemi miliona e bejme car te duamQe vdekshin keta kriminele Po ish i gjyqtares do vari vete veten ne dhomat e burgut pa u bere jave Kriminel si isssi
avatar
Anonim
O Koēi Kolera Ti qė fshihesh Skutave me pseudonime Plehrash!Nė tė Sėmės mbase shkon edhe ti ishalla bashkė me atė qė iku!!Nuk mė vjen fare fare keq ,sepse nga Veprimet dhe mosVeprimet e kėtyre Monstrave tė Drejtėsisė kanė humbur jetėn me Mijėra Djem Nėnash dhe janė Persekutuar pothuajse Gjysma e Shqiptarėve! Ik tani O Koēi Leshi apo Koēie Leshi se na Ēave Dėrrasat!! I bjeke fyllit me njė vrimė ti!Qėnke Arrixhofkė dhe njė Plehrė LLafazane Femėr qė dalke me shpatė tė Madhe pėr tė Gjykuar Komentet! IK moj Kėrmė.
avatar
Anonim
Nje mesazh per ty Persehndetje! Ky mesazh vjen nga sponsori juaj I cili ju sygjeron te ndaloni Dhe te mendoni se sa shume injorance perhapni ne shoqerine tuaj te perditeshme. JU LUTEM kerkoni ndihme per gjith problemet e thella mendore Dhe sociale te cilat ju shtyjne ne pika kaq te paimagjinueshme te injorances. Dhe mos harroni se konsumi I mbetjeve te njeriut nuk ben aspak mire per shendetin Dhe mund te jete gjithashtu nje faktor ne kafsherine tuaj. Faleminderit per mirkupetimin! 😊
avatar
Anonim
ananim o zagar Sapa vdeksh dhe ta vrafte zoti te gjithe famijen qe ke o kriminel e ndyre Ti qenke vellai i atij krimineli qe hyri e nuk del me i gjalle Uroj dhe une vdekjen tende dhe gruas tende Qofte sa me e shpejte o sapo krimineli Tu shofte raca ishlla o zot
avatar
Anonim
sapa Mesa duket ti ananim nuk paske pasur asnje problem me drejtesine shqiptare qe flet keshtu ose do jesh pjese e saj.Po pyet ata qe kane pasur pune me te kurse disa te tjere nuk mund ti pyesish se jane nen toke dhe nuk mund te flasin me dhe per kete jane gjygjtaret e prokuroret fajtore.Cdo krim qe ndodh ne shqiperi e ka zanafillen tek ky grup kriminelesh te shtrembesise.Ne krahasim me ty une te uroj gjthe te mirat me gjithe familje.
avatar
Anonim
anonim nuk e njoh por kam qare kur e kam pare ne foto Ne lule te rinise nje kriminel e vret Ai duhet varur ne mes te tiranes jo burg te perjetshem te haje dhe buke me taksat tona Te varen nja dy qe te zene mend keta kriminere U prehfte ne paqe dhe nuk ka ngushellim per famijen e saj Gjyna ato femije qe i rriti e vetme dhe nuk i gezoi as rinine e saj as femijetNgushellime
avatar
Anonim
Fatka Me vjen shum keq qe ndodhin krime e familjarve u shpreh ngushellime ,Kush jane arsyet qe shtyjne krimin ? Kjo duhet gjetur ne trekendeshin ,shtet ,polici drejtesi te cilet skan gjetur akoma rrugen e duhur te Nje shteti te paster e te fort ligjor ,
avatar
Anonim
sapa Nuk e njoh por si nene femijesh me vjen keq si gjygjtare JO.Dua te shikoj cdo dite nje punonjes drejtesie ne varr.Mijera njerez jane vrare dhe jane ne gjak nga vendimet e e korruptuara te tyre.
avatar
Anonim
Anonim Per gjith ata komentues q thone ca gjera injorante si " Po sa veta vrasin gjygjtaret " Dhe " oo Po ka pas arsye burri " etj etj. JU LUTEM SHUM, BOLL HENGRET M... A E KUPTONI Q NJE NJERI U VRA. ISHTE NENE E MREKULLUESHME Q DONTE T SHPETONTE NGA AI KOKERR PSIKOPATI. MORE NUK LEXONI JU Q KA VITE Q E NDJEK DHE AJO PERPIQET TA DENOJE. IUA DHJEFSHA BESTYTENITE DHE SEKSIZMIN IDIOT FUTENI N B.... Pjese e kafsheve shqiptare jeni Dhe ju biles JU jeni vet problemi. Shkon Edukohuni njiher . ✌🏻
Rezultate tė tjera: 1   2   3   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15