Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:08 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
07 Janar 2013 - 11:26
Zgjedhjet 2013, PS me shumicė
nė 45 KZAZ, PD nė 44 KZAZ
Deputetėt jashtė listės sė zgjedhėsve
TIRANE- Komisionet Zonale tė Administrimit Zgjedhor nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare do tė pėrbėhen nga 2 anėtarė tė Partisė Demokratike, dy tė Partisė Socialiste dhe nga 1 anėtar tė LSI-sė dhe PBDNJ-sė. Anėtari i shtatė i KZAZ-sė do tė pėrzgjidhet nė bazė tė kėtij rregulli: PD do tė propozojė anėtarin e shtatė tė KZAZ-ve tė renditura nė numrin ēift. PS do tė propozojė anėtarin e shtatė tė KZAZ-ve me numrin tek.

Nga 89 KZAZ qė do tė ngrihen nė zgjedhjet e 23 qershorit, PS i takon tė ketė shumicėn e pėrbėrė nga 3 anėtarė nė 45 KZAZ, ndėrsa nė PD ka shumicėn nė 44 KZAZ

KQZ, shqyrtoi sot projekt-vendimin "Pėr caktimin e partive politike qė kanė tė drejtė tė propozojnė anėtarė nė KZAZ" si dhe projektvendimin "Pėr miratimin e proēedurės sė shortit pėr anėtarin e 7 - tė tė KZAZ" dhe vendimet u morėn unanimisht.
 
Shorteu pėr anėtarin e 7 nuk rezervoi ndonjė surprizė nė Qarkun e Tiranės ku si PS ashtu edhe PD do tė kontrollojnė nga 9 ZAZ. Pėrveē atij tė Tiranės, janė edhe 6 qarqe tė tjera ku dy forcat politike do tė kontrollojnė njė numėr tė barabartė ZAZ-shė: Shkodra, Lezha, Elbasani, Fieri, Korēa dhe Gjirokastra. Ndėrsa nė Qarkun e Durrėsit Partia Socialiste do tė ketė shumicėn nė 4 ZAZ kundrejt 3 tė Partisė Demokratike. Interesant edhe Qarku i Beratit ku demokratėt do tė kenė shumicė votash nė 3 ZAZ kundrejt 2 tė socialistėve.

KZAZ-ja pėrbėhet nga 7 anėtarė dhe sekretari, tė cilėt emėrohen nga KQZ-ja, sipas procedurės sė mėposhtme: a)dy anėtarė propozohen nga partia kryesore e shumicės parlamentare, dy anėtarė propozohen nga partia kryesore e opozitės parlamentare,njė anėtar propozohet nga partia e dytė e shumicės parlamentare dhe njė anėtar propozohet nga partia e dytė e opozitės parlamentare. Nė rast se nuk arrihet baraspeshimi politik sipas kėsaj shkronje,grupi pėrkatės kompensohet me kandidaturat e partisė kryesore deri nė baraspeshimin politik shumicė-opozitė", thuhet nė kod. Kjo ishte mbledhja e parė e KQZ-sė pėr 2013
(Redaksia online)
(sg/shqiptarja.com)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170