Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 02:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
25 Shkurt 2013 - 23:03
Bersani e Berlusconi kokė mė
kokė, Senati italian pa qeverisje
Rama: Edhe Italia zgjedh majtas
ROME - Nga numėrimi i deritanishėm i votave tė italianėve, duket se ėshtė e pamundur formimi i njė koalicioni qeverisės ēka do ta ēonte Italinė sėrish nė zgjedhje.

Si asnjėherė mė parė nė kėto zgjedhje ėshtė e pamundur tė krijohet njė mazhorancė absolute, pėr faktin se i ashtuquajturi “fenomeni Grillo” i cili ka arritur tė sfidojė dy partitė e mėdha, ka deklaruar se nuk do tė bėjė koalicion me asnjė parti. Kjo do tė thotė qė edhe pse qendra e djathtė me Silvio Berlusconin ėshtė favorit me diferencė tė vogėl me partinė e qendrės sė majtė kryesuar nga Pier Luigi Bersani nė lidhje me vendet nė Senat, nuk ka numrin e duhur pėr tė formuar qeverinė. Duke iu referuar rezultateve paraprake, as vendet e fituara nga Monti nė Senat, nėsė do tė formonte koalicion me njė prej partive kryesore sėrish nuk do tė siguronin qeverisjen e vendit.

Ndėrkaq, kreu i lėvizjes qytetare M5S, ish-komiku Beppe Grillo ka surprizuar nė kėto zgjedhje pasi ka sfiduar dy partitė mė tė mėdha nė Itali. Sipas rezultateve paraprake tė Ministrisė sė Brendshme, Grillo po fitoi terren, megjithatė mbetet tė pritet deri nė pėrfundimin e numėrimit tė 64.446 qendrave tė votimit.

Bursa e Milanos nga +4 qė arriti nė njė moment, u mbyll me + 0.73.


VOTIMI SOT

Qendrat e votimit u rihapėn sot nė orėn 07:00, ndėrsa dje qendrat e votimit ishin tė hapura nga ora 08:00- 22:00.

Votuesit italianė do tė votojnė deri nė orėn 15:00 dhe menjėherė mė pas nis numėrimi i votave. Sipas ligjit italian nė fillim numėrohen votat pėr Senatin dhe mė pas pėr Dhomėn e Deputetėve.  Vetėm tė martėn pasdite nė orėn 14:00 do tė fillojė numėrimi pėr votat pėr rinovimin e kėshillave rajonale dhe pėr presidentėt e rajoneve tė Lombardisė, Lacios dhe Molizes. Sipas informacioneve tė Minsitrisė sė Brendshme, deri tani kanė votuar 55.17% pėr qind tė votuesve pėr Dhomėn e Deputetėve, njė numėr i ulėt nė krahasim me 62.55 % qė votuan nė zgjedhjet e 2008.

Tė gjithė kandidatėt kryesorė pėr kryeministėr kanė votuar tė dielėn pėrfshirė Silvio Berluskoni, ndėrkohė sot pritet me interest tė madh votimi i Beppe Grillos, kreu i lėvizjes 5 Yje tė votojė nė Genova.

VENDET NE SENAT/ Ora 22:15
vendet ne senat zgjedhjet itali

Rezultatet paraprake


DHOMA E DEPUTETĖVE
1 .Qendra e Majtė - Pier Luigi Bersani Bersani i PD 32 .0 %

2. Qendra e Djathtė Silvio Berlsuconi 29.5 %

3. Lėvizja 5 Yje Pebbe Grillo 24.0 %

4. Koalicioni i Qendrės Mario Monti 9 %

5. Revolucioni Civile 0.9 %

SENATI
1.Qendra e Majtė - Pier Luigi Bersani Bersani i PD 32 %

2. Qendra e Djathtė Silvio Berlsuconi 29 %

3. Lėvizja 5 Yje Pebbe Grillo 24 %

4. Koalicioni i Qendrės Mario Monti 9. 1 %

5. Revolucioni Civile 0.9 %

RAJONETRinovimi i kėshillave rajonal dhe Presidentėt

LOMBARDIA
Umberto Ambrosoli Qendra e majtė
Roberto Maroni Qendra e Djathtė
Gabriele Albertini Qendra
Silvana Carcano Lėvizja 5 Yje
Carlo Maria Achille Pinardi Tė ndalojmė rrėzimin

MOLISE
Paolo Di Laura Frattura Qendra e majtė
Angelo Michele Iorio Qendra e Djathtė
Antonio Federico Lėvizja 5 Yje
Antonio De Lellis Revolucioni Demokratik
Massimo Romano Tė bėjmė Molisen
Camillo Colella Lavoro Sport e Sociale).

LAZIO
Nicola Zingaretti – Qendra e Majtė
Francesco Storace – Qendra e Djathtė

KATER KOALICIONET

Katėr koalicone tė mėdha janė pėrballė njėra tjetrės, koalicioni i qendrės kryesuar nga kryeministri nė ikje Mario Monti, tjetri kryesuar nga kandidati i qendrės sė djathtė, paraardhėsi Silvio Berlusconi, i treti nga lideri i sė majtės, Pier Luigi Bersani dhe i katėrti, trazuesi i jetės sė politikės italiane, ish-komiku Beppe Grillo.

Sipas sondazheve tė fundit, Partia Demokrate e Bersanit ėshtė favorite me 34 pėr qind tė votave. Por nuk ėshtė e sigurt nėse ai do tė mund tė sigurojė njė stabilitet politik.  Ajo mund tė siguojė dhomėn e deputetėve, pa pasur njė maxhorancė tė mjaftueshme nė Senat, drejtuar nga rregulla zgjedhore tė ndryshme, por qė kanė njė peshė politike tė ngjashme. Njė hipotezė qė ka rritur shqetėsimin e tregjeve dhe partnerėve evropianė tė Italisė. Ėshtė veēanėrisht, Beppe Grillo, i vetmi qė ka bėrė njė fushatė tė vėrtetė nė terren duke udhėtuar nė mbarė Italinė nė bordin e rulotit tė tij me njė ekip tė ashtuquajtur ''tsunami-tour'', qė mund tė turbullojė lojėn. Katalizator i aktheve tė lindura si pasojė e krizės tek tė rinjtė e papunė apo te drejtuesit e ndėrmarrjeve tė vogla, qė protestojnė kundėr partive tradicionale, ai ka tėrhequr disa me njė program tė quajtur ''populist'' nga kundėrshtarėt, me tė ardhura minimale prej 1 000 eurosh, reduktimin e pagave tė politikanėve, reduktimin e punės javore nė 20 orė dhe ... daljen nga zona euro. E panjohura tjetėr, pikėt e Silvio Berlusconi, partia e padėshiruar dhe e larguar nė muajin nėntor 2011 duke e lėnė Italinė nė prag tė asfiksisė financiare, qė pati njė rritje spektakolare nė sondazhe pasi e zhvilloi fushatėn e sajė nė bazė tė temės pėr uljen e taksave duke ndjekur tė majtėn me disa pikė.  Mario Monti, i cili gėzonte njė popullaritet shumė tė mirė nė vend pėr rikthim e besueshmėrisė tė Italisė nė tregje, rrezikon tė vuajė pasojat e politikės shtrėnguese qė ka zhytur vendin nė recesion.

SURPRIZA NUDO PER BERLUSKONIN

Votimet po zhvillohen nė njė kohė qė Italia ėshtė pėrfshirė nga moti i keq me reshje shiu e bore, ēka ka ndikuar dhe nė uljen e numrit tė votuesve.
Silvio Berluskoni votoi dje nė Milano dhe pati njė suprizė ku tre aktivistė tė lėvizjės ndėrkombėtare Femen, kishin shkuar nė qendrėn e votimit ku do tė votonte ai dhe nė gjoksin e tyre kishin shkruar "Mjaft Silvio" . Tre aktiviste tė grupit “Femen” , pavarėsisht tė ftohtit kishin dalė me gjoks jashtė ku ishte shkruar “Mjaft Silvio” me shkronja tė kuqe. Tė tre gratė janė larguar me forcė nga forcat e policisė dhe mė pas janė shoqėruar nė Kuesturė.

Redaksia Online
(lē/sg/Gre.M/Shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15