Presidenti Ilir Meta, pas rreth dy javësh “qëndresë” dekreton ministër të Brendshëm Sandër Lleshajn. Dekretimi vjen pas lirimit nga detyra të Lleshajt si gjeneral brigade dhe vetëm pak orë para skadimit të afatit Kushtetues. Reagon kryeministri Edi Rama, i cili deklaron se kur ka vullnet të mirë ka gjithmonë një rrugëzgjidhje. Ndërsa kreu i opozitës Lulzim Basha shprehet se me apo pa Sandër Lleshajn, Ministria e Brendshme ka shkuar për dreq, pasi sipas tij  vendi drejtohet nga një kryeministër që mbron kriminelët.