Diplomaci
 • test

 • Samiti në Durrës dhe politika e jashtme/ Rudina Hajdari: Rama e përdori si rast por dështoi, s’pamë arritje konkrete

  Deputetja demokrate Rudina Hajdari, e ftuar në studion e lajmeve të Report Tv ka komentuar samitin e sotëm në Durrës por edhe qëndrimin e qeverisë Rama, në raport me politikën e jashtme.

 • Ambasadori Sylë Ukshini: Dikur ndiqja Radio Tiranën fshehurazi regjimit serb, s’e mendoja se do kishim Ambasadën e Kosovës

  Ambasadori i Kosovës, Sylë Ukshini në emisionin “Rreze Dielli, ka rrëfyer emocionet e tij si përfaqësuesi më i lartë i shtetit të Kosovës, një realitet të cilin as nuk e imagjinonte dot në rininë e tij të hershme.

 • Dëbimi i diplomatëve rusë, Çollaku i PD: Shqipëria s'mund të mbetej jashtë NATO-s

  Kreu i Departamentit për Politikën e Jashtme në PD, Kreshnik Çollaku e ka konsideruar një vendim të drejtë atë të qeverisë shqiptare për të përjashtuar dy diplomatët rusë pas incidentit që ka ndodhur në Britaninë e Madhe.

 • Vizat për në SHBA, ja këshillat që na jep Ambasada Amerikane

  Ambasada amerikane ka postuar sot në faqen e saj në Facebook një këshillë për të gjithë personat që duan apo marrin një vizë për në SHBA.

 • test

 • ​Diplomati francez më 1949:
  Shqiptarët besojnë vetëm tek Amerika

  Më 28 qershor 1949, ish-ambasadori francez në Tiranë, në periudhën gusht 1946-dhjetor 1948, Gi Anri Viktor Menan (Guy Henri Victor Menant, 1891-1967) ka qenë në Uashington “për disa ditë gjatë rrugës në postin e tij të ri në Panama”. 

 • Rikrijohet grupi mbështetës për 
  ​Shqipërinë në Senatin amerikan

  Dita e dytë e vizitës së ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati në Washington u shënua nga rikrijimi i grupit mbështetës për çështjet shqiptare në Senatin amerikan (Senate Albanian Issues Caucus). 

 • SHBA, Bushati takon senatorin
  Murphy dhe kongresmenin Engel

  Vizita e Ministrit Bushati në Washington D.C. nisi me një sërë takimesh në Senatin amerikan dhe në Dhomën e Përfaqësuesve. 

 • Bashkëpunimi Itali-Shqipëri-Mal i Zi
  Gjosha: Ka impakt të drejtpërdrejtë

  Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha mori pjesë në aktivitetin e organizuar për lançimin e Programit të Bashkëpunimit Ndërkufitar Itali- Shqipëri- Mal i Zi. Ky aktivitet u zhvillua në Bari të Italisë.

 • Arta Dade e Majlinda Bregu: KE të
  përshpejtojë zgjerimin me Shqipërinë

  Në Maltë u zhvillua mbledhja e Kryetarëve të komisioneve parlamentare të integrimit europian dhe të politikës së jashtme, në kuadër të presidencës Malteze të Bashkimit Europian.  

 • Bushati-Mogherini: Të ruajmë
  Ballkanin nga aktorët e tretë

  Ndikimi i mundshëm i aktorëve të tretë në Ballkan, duke nënkuptuar Rusinë dhe sfidat e terrorizmit nga Lindja e Mesme, duke nënkuptuar ISIS-in kanë qenë në fokus të një takimi dy palësh të ministrit tonë të jashtëm, Ditmir Bushati dhe shefes së diplomacisë së BE-së, Federica Mogherini. 

 • Bushati: Kosova të përfaqësohet
  në OSBE, jo më diskutime pa të

  Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në Këshillin e 23-të të Ministerialit të OSBE-së i cili zhvilloi punimet në Hamburg në kuadër të kryesisë gjermane.

 • Negociatat, Bushati: Shqipëria ka
  mbështetjen e vendeve të Vishegradit

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në Konferencën vjetore të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Vishegradit (Çeki, Hungari, Poloni, Sllovaki) dhe atyre të Ballkanit Perëndimor, që u zhvillua në Varshavë më 29 nëntor 2016 në kuadrin e Presidencës polake të Grupit të Vishegradit.

 • Steinmeier-Bushatit: 'Drejtësia' 
  tregues i konsolidimit politik

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati po zhvillon një vizitë në Berlin. Takimin e parë të kësaj vizite, Ministri Bushati e pati me homologun e tij, Ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier.

 • Gent Gazheli ambasador në
  Azerbaijan, pritet nga presidenti

  Gent Gazheli është emëruar ambasador në Azerbaijan. Ai ka zhvilluar një takim me Presidentin e Republikës Ilham Aliyev ku i ka dorëzuar Kredencialet.

 • Bushati i kërkon qeverisë boshnjake
  njohjen e pavarësisë së Kosovës

  Me ftesë të homologut boshnjak, Igor Crnadak, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Sarajevë, ku zhvilloi takime me krerët më të lartë të shtetit. Gjatë takimit mes dy ministrave të jashtëm palët  vlerësuan dialogun e vazhdueshëm politik, si dhe bashkëpunimin në rritje në një sërë fushash, si premisa më e mirë për thellimin dhe forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mes dy vendeve. 

 • FOTO/Bushati takon Erdogan:
  Mbështesim qeverinë turke

  Në vijim të vizitës në Turqi, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati u prit nga Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan. Gjatë takimit, bashkëbiseduesit shprehën vlerësim për punën e kryer drejt thellimit të bashkëpunimit në të gjitha fushat me interes të përbashkët, si dhe vlerësuan angazhimin mbi punën e nisur për konsolidimin e partneritetit strategjik.  VIDEO

 • Ministri Bushati zhvillon takim me
  diasporën shqiptare në Ankara

  Në nisje të vizitës së tij në Turqi, Ministri Bushati pati një takim të përzemërt me përfaqësues të diasporës shqiptare në Ankara. 

 • Konsullata në Mynih, Hoxhaj përkrah
  Bushatit pas kritikave ndaj Ramës

  Në një aktivitet të posaçëm të organizuar me pjesëmarrjen e Ministrit të Jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, Ministres Bavareze për Çështjet Evropiane Beate Merk, Rifat Jasharit dhe zyrtarë të tjerë u inaugurua hapja e Konsullatës së përbashkët në Mynih të Gjermanisë.  FOTO

 • Zhvillohet në Mynih Forumi i Parë
  Ekonomik për Ballkanin Perëndimo

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në Forumin e Parë Ekonomik për Ballkanin Perëndimor, i cili u zhvillua në Akademinë e Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Mynih.

 • Partitë shqiptare në Mal të Zi takojnë
  Bushatin:Jemi grupuar në 3 koalicione

  Partitë shqiptare që janë të regjistruara në Mal të Zi janë grupuar në 3 grupime ndonëse janë 8 në total.  VIDEO

 • Terrorizmi e ekstremizmi i dhunshëm
  Bushati: Shqipëria po kontribuon

  “Shqipëria ka dhënë dhe vijon të japë një kontribut të çmuar në luftën kundër terrorizimit ndërkombëtar dhe ekstremizmit të dhunshëm’.

 • Mogherini-Bushatit:Integrimi i vendit
  në BE varet tek zbatimi i 'Drejtësisë'
   

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork në kuadër të Sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, zhvilloi një takim me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë,  Federica Mogherini ku kjo e fundit ka thënë se integrimi i vendit në Bashkimin Europian varet tek zbatimi i Reformës në Drejtësi.

 • Radikalizmi e ekstremizmi, Bushati:
  Shqipëria e angazhuar ndaj fenomenit

  Në kuadër të zhvillimit të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në aktivitetin “Lufta kundër radikalizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm përmes edukimit” ku ka deklaruar se Shqipëria ka qenë dhe vijon e angazhuar për të luftuar këtë fenomen.

 • SHBA, kryediplomatët e Ballkanit
  Perëndimor takim me Johannes Hahn

  Zhvillohet takimi i Ministrave të Jashtëm të Ballkanit Perëndimor me Komisionerin Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn
  Në kuadër të punimeve të Sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Ministri Bushati mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të Ballkanit Perëndimor me Komisionerin Evropian për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

 • Gjosha-ambasadorit britanik Norman:
  Rruga drejt BE, e patjetërsueshme

  Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, ka pritur sot në një takim kortezie, Duncan Norman, ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë.

 • Gjosha-ambasadorit britanik:
  Rruga drejt BE, e patjetërsueshme

  Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, ka pritur sot në një takim kortezie, Duncan Norman, ambasadorin e ri të Mbretërisë së Bashkuar në Tiranë.

 • Bushati me Diasporën shqiptare në
  Boston:Bashkëudhëtarë të ndryshimit

  Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, i cili gjendet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të marrë pjesë në Sesionin e 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, zhvilloi gjatë ditës së djeshme një bashkëbisedim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Boston, i organizuar në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillim Ndërkombëtar të Universitetit të Harvardit

 • Asamblea e Përgjithshme e OKB
  Ditmir Bushati niset për në SHBA

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, niset për një vizitë pune në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë kësaj vizite Ministri Bushati do të marrë pjesë në punimet e sesionit të 71-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku do të zhvillojë një sërë takimesh dypalëshe me homologë dhe personalitete nga disa vende mike dhe partnere.

 • Bushati në Strasbourg, në fokus 
  Turqia, takime me diplomatë të KE

  Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesë në seancën e posaçme të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Europës në Strasbourg, kushtuar zhvillimeve të fundit në Turqi dhe kontributit të Këshillit të Europës në përballimin e pasojave të tentativës së grushtit të shtetit të korrikut të kaluar. 

 • Kandidimi i shqiptares në Kongresin
  Amerikan entuziazmon Bill Clinton

  Suzanna Shkreli, shqiptarja e parë që kandidon për kongresiste në Michigan, ka pasur një takim të papritur me ish-Presidentin Bill Clinton.

 • Kush është Suzanna Shkreli,e para
  shqiptare në Kongresin Amerikan

  Suzanna Shkreli është shqiptarja e parë e nominuar për në Kongersin Amerikan. Ky lajm është bërë i ditur para pak javësh nga ambasadori shqiptar në Londër Mal Berisha.

 • Marrëveshje e re për lehtësimin
  e procedurave të vizave Shqipëri-Kinë 

  Në ditën e dytë të vizitës së tij në Republikën Popullore të Kinës, Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati u prit në takim nga Ministri kinez i Punëve të Jashtme Wang Yi. Dy ministrat rikonfirmuan miqësinë tradicionale midis dy vendeve, shprehën vullnetin dhe gatishmërinë për thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dypalësh dhe në kuadër të Nismës 16+1 Kinë-Vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore".

 • Kosova dhe Shqipëria me shërbime
  konsullore të përbashkëta në Bari 

  Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Shqipërisë dhe Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, sot, gjatë vizitës së Ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës, Hoxhaj në Tiranë në kuadër të Konferencës së Ambasadorëve, bëjnë me dije se nën ombrellën që krijon marrëveshja e vendosur mes dy palëve për të bashkëpunuar dhe mbështetur njëra tjetrën në shërbimin diplomatik dhe atë konsullor, do të hedhin edhe një hap tjetër, duke përforcuar nivelin dhe stadin e marrëdhënies në përfaqësimin e përbashkët  Shqipëri-Kosovë.

 • Shqiptarja Suzana Shkreli së
  shpejti në Kongresin Amerikan

  Shqiptarja Suzana Shkreli merr nominimin për në Kongresin Amerikan. Lajmin e bën të ditur ish ambasadori shqiptar në Londër e njëkohësisht diplomati Mal Berisha.Berisha shkruan se shqiptaro-amerikanja Shkreli e njohur si prokurore aktive në SHBA mori më herët nominimin si kandidate e Partise Demokrate te Amerikes për në Kongresin Amerikan në shtetin e Michiganit.

 • Wallstrom: Kur lufta për barazi
  gjinore tejkalon dhe diplomacinë

  Në mars të vitit të kaluar, ajo u vendos në qendër të kritikave dhe deklaratat e saj kundër nënshtrimit të grave në Arabinë Saudite shkaktuan jo pak tensione mes Stokholmit dhe Riadit

 • Bushati në Selinë e Shënjtë: Lufta
  kundër ektremizimit, efekte pozitive

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, zhvilloi një vizitë në Selinë e Shenjtë ku, përveç takimit me homologun e tij Mons. Paul Richard Gallagher, Sekretar i Marrëdhënieve me Shtetet, ai pati edhe një audiencë me Papa Franceskun.

 • NATO i çel dyert Malit të Zi,
  Bushati: Siguri për Rajonin 

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati mori pjesë në takimin e Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve anëtare të NATO-s, që u zhvillua në Bruksel.  
  Punimet e Ministerialit u hapën me takimin e Ministrave të Jashtëm të Aleancës ku ishte i ftuar edhe Mali i Zi. Gjatë këtij takimi, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve aleate nënshkruan edhe protokollin e anëtarësimit në NATO të Malit të Zi, që në të ardhmen e afërt pritet të bëhet anëtari i 29 i NATO-s. 

 • Johann Sattler: Europa nuk është
  e plotë pa Ballkanin brenda saj

  INTERVISTA EKSKLUZIVE/Prej prillit 2016 Austria ka një ambasador të ri në Tiranë, ai është Johann Sattler dhe është një austriak që e njeh mirë Shqipërinë. Ne të Shqiptarja.com jemi kuriozë të dimë se ç’mendon ai për gjendjen politike në vend dhe hapat tona drejt integrimit Europë. Europa nuk është e plotë pa vendet e Ballkanit, na thotë ai.

 • Bushati në Sesionin Ministerial
  të Këshillit të Evropës, në Sofje‏

  Në ditën e dytë të qëndrimit në Bullgari, Ministri Bushati u takua me Presidentin e Bullgarisë, Rosen Plevneliev dhe mori pjesë në Sesionin e 126-të të Ministerialit të Këshillit të Evropës, i cili zhvilloi punimet në Sofje. Në takimin me Presidentin Plevneliev, palët evidentuan marrëdhëniet shumë të mira tradicionale të miqësisë që ekzistojnë mes dy vendeve tona si dhe shprehën vullnetin e përbashkët për avancimin e këtyre marrëdhënieve në një nivel më të lartë. Në kuadër të zgjerimit të bashkëpunimit në fushat me interes të ndërsjellë, bashkëbiseduesit theksuan veçanërisht rëndësinë e ndërlidhjes energjetike dhe infrastrukturore  midis Shqipërisë dhe Bullgarisë.

 • Bushati-Mitov: Kriza në Maqedoni
  shohim përpjekje për destabilizim

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë në Bullgari ku u takua me Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë Daniel Mitov, dhe Kryetaren e Kuvendit Tsecka Tsacheva. Të dy ministrat pasi vlerësuan marrdhëniet e mira mes dy vendeve, theksuan se është me rëndësi ndërlidhja energjetike midis Shqipërisë dhe Bullgarisë, nëpërmjet Maqedonisë, duke mundësuar në të ardhmen integrimin e rrjetit elektrik të rajonit me atë të BE-së.

 • Bushati me homologun portugez: Të
  bashkëpunojmë në fushën ekonomike

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Republikën Portugeze ku pati bisedime me Ministrin portugez të Punëve të Jashtme Augusto Santos Silva, ku në fokus të takimit ishte bashkëpunimi mes dy vendeve në sektorin ekonomik

 • Reforma në drejtësi, Bushati: 
  Çdo ditë vonesë është e dëmshme

  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati zhvilloi një vizitë zyrtare në Berlin. Integrimi europian, reforma në drejtësi dhe zhvillimet në rajon ishin në fokus të takimit me homologun Frank-Walter Steinmeier.

 • Çelja e negociatave me BE-në
  Bushati: Plan veprimi me Austrinë

  Shqipëria po bashkëpunon ngushtësisht me Austrinë sa i takon hapjes së negociatave me Bashkimin Europian.

 • Gjosha në Londër: E bashkuar
  Europa është më e sigurtë

  Europa e bashkuar është më e sigurtë dhe më e fortë sesa me mure.

 • Bushati: Bashkëpunim për proceset
  integruese të vendeve të Ballkanit

  Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati teksa ka marrë pjesë në në Selanik në takimin e Ministrave të Jashtëm dhe të Brendshëm të Greqisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Bullgarisë për krizën migratore ka deklaruar se kërkohet një bashkëpunim akoma më i madh për përshpejtimin e proceseve integruese të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

 • Manjani: Për një klimë të favorshme
  biznesi, duhet impenjim nga të gjithë

  Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani priti sot në një takim kortezie me ambasadorin Austriak, Johann Sattler, i cili prej pak kohësh ka marrë detyrën e tij të re në vendin tonë.

 • Ligji ri, negociata në distancë
  për rivendosjen e kufijve 

  Përpos ridimensionimit të rolit të autoriteve përkatëse për lëshimin dhe autorizimin e plotfuqive, drafti i ri për marrëveshjet ndërkombëtare 

 • Donald Lu:Shqipëria ka nevojë për
   të rinjt të zgjuar si vendimarrës

  Në 25 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve mes SHBA dhe Shqipërisë u organizua një ceremoni në të cilën morën pjesë ministri Bushati dhe ambasadori Lu. Në fjalën e tij të hapjes Lu tha se dy vendet ndajnë të njëjtat vlera dhe së bashku si aleatë do të luftojnë kundër terrorizmit. Shqipëria tha Lu ka nevojë për ligjvënës të rinj, kryeministra dhe ambasadorë të rinj.  VIDEO

 • Ishte në UNESCO, Bushati çon në
  OKB vajzën e Kadaresë ambasadore 

  Vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, Besiana Kadare, do të promovohet në një detyrë më të rëndësishme diplomatike, sa detyra e ambasadores në UNESCO që mbante deri më tani. Besiana Kadare është propozuar të emërohet Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplote i Republikës së  Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, rezident si dhe Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kubes, jorezident. 

 • Ministeriali i Ballkanit Perëndimor
  nisin punimet në Durrë‏s

  Në Durrës, janë mbledhur sot ministrat e Jashtëm të shteteve të Ballkanit Perëndimor, ku i pranishëm ka qenë edhe komisioneri i BE-së për Zgjerimin, Johannes Hahn.

 • Bushati dërgon Qirkon ambasador
  në Londër,zëvëndëson Mal Berishën

  Qirjako Qirko pritet të jetë ambasadori i ri i Shqipërisë në Britaninë e Madhe. Ai do të zëvendësojë Mal Berishën.

 • Liria e medias, zgjatet mandati i
  përfaqësueses së OSBE Mijatoviç

  Kryetari i Radhës i OSBE-së, ministri i Jashtëm gjerman Frank-Walter Steinmeier, mirëpriti sot vendimin e Këshillit Ministror të OSBE-së për ta zgjatur mandatin e Përfaqësueses së OSBE-së për Lirinë e Medias, Dunja Mijatović, për një periudhë njëvjeçare.

 • Bushati në Greqi: Hiqni ligjin e
  luftës, çamët u dëbuan tragjikisht

  Në ditën e dytë të vizitës së tij zyrtare në Greqi, ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka qenë mjaft i qartë, kur ka renditur para autoriteteve greke listën e mosmarrëveshjeve me këtë shtet. 

 • Eleni Surani ambasadorja e Greqisë
  në Tiranë, Rokanas shkon në Pekin

  Greqia ka ndërruar përfaqësuesin e saj në Tiranë. Tashmë vendi fqinj do të përfaqësohet në Tiranë nga Eleni Surani, 56-vjeçare, ndërsa ambasadori aktual Haris Rokanas shkon në Pekin. 

 • Bushati presidentit grek: Hiqni ligjin
  e luftës, është relikë e së shkuarës

  Një ndër kërkesat kryesorë që ministri ynë i Jashtëm i kërkoi presidentit grek Pavlopulos ishte heqja e ligjit të luftës. Mediat greke shkruajnë se ai e ka cilësuar si një relikë e së shkuarës e cila do ti japë fund kapitullit mbi luftën e dytë botërore.  VIDEO

 • Kriza/ Athina-Tiranës: Ndihmoni
  refugjatët siç bëmë me shqiptarët 
  Bushati:Jo ligj lufte

  Athina zyrtare i ka kërkuar Shqipërisë që të presë emigrantët ashtu siç Greqia priti shqiptarët në vitet 1990.
  Ja porosite e Idrizit per Bushatin
  Çështja "Çame"në dosjen diplomatike

 • Bushati vizitë dy ditore në Greqi
  takon Kotzias dhe komuntetin shqipta

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati do të jetë në Greqi në 21 dhe 22 Mars në një vizitë zyrtare, ku pritet të ketë takime me homologun Nikos Kotzias dhe autoritetet më të larta shtetërore greke. Bushati do të zhvillojë takim edhe me kreun e opozitës dhe me shoqërinë civile.

 • Ambasadorja shqiptare në SHBA 
  bën bashkë "Amerikanët e Tiranës'

  Tashmë 25 vjet miqësi e marrëdhënie diplomatike me SHBA-të pas rënies së komunizmit. Përmes një fotoje postuar në rrjetin social Facebook të gjithë ambasadorët amerikanë që kanë qene në Shqipëri janë bërë bashkë me ftesë të përfaqësues tonë atje Floreta Luli Faber.

 • Meta takon zyrtarin gjerman Hahn:
  Bashkëpunimi kyç për integrimin

  Kryetari i Kuvendit z. Ilir Meta priti sot Zëdhënësin e fraksionit parlamentar CSU në Bundestag, njëkohësisht anëtar i Komisionit të Mbrojtjes z. Florian Hahn me të cilin vlerësuan bashkëpunimin e shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Gjermanisë dhe diskutuan mbi ecurinë e procesit të integrimit evropian të vendit, duke u ndalur në veçanti tek reformimi i sistemit të drejtësisë, si një nevojshmëri imediate për progresin e vendit drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

 • Bruksel, Gjosha takon Fleckenstein
  Pitellën:Draft-Rezoluta e PE, pozitive 

  Minsitrja Klajda Gjosha nga Brukseli e ka cilësuar draft-rezolutën e PE për Shqipërinë mjaft pozitive. Deklarata e saj erdhi pas një takimi me eurodeputetët Knut Fleckenstein dhe Gianni Pitella të cilët i falenderojë për mbështetjen qëe i kanë dhënë Shqipërisë në procesin e integrimit në BE

 • Bushati për emigrantët: Vendet
  pritëse t’u respektojnë të drejtat

  Përpjekjet e për përballimin e krizës së emigrantëve duhet të shoqërohen edhe me respektimin e të drejtave të tyre. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm Ditmir Bushati gjatë takimit të Nivelit të lartë të sesionit 31 të Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë.

 • Bushati në SHBA, Victoria Nuland: 
  Reforma kurajoze, ju mbështesim

  Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Victoria Nuland i ka konsideruar reformat që po ndërmerren në Shqipëri nga qeveria si kurajoze, për konsolidimin e shtetit të së drejtës, ndërkohë që ka dhënë mbështetjen e saj për përmbylljen sa më shpejt të Refromës në Drejtësi.

 • Raunig: Përkujtimi i të kaluarës
  totalitare, garanton demokracinë

  Kryetari i Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, ambasadori Florian Raunig, mori pjesë sot në një ceremoni të zhvilluar në mjediset e Presidencës me rastin e 65-vjetorit e masakrës ndaj 22 intelektualëve, pas së ashtuquajturës “bombë” në ambasadën sovjetike.

 • Bushati: Partneriteti me SHBA
  konsolidon perspektivën e Ballkanit 

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati,ka deklaruar se partneriteti me Shtetet e Bashkuara të Amerikës konsolidon akoma më shumë perspektivën e Ballkanit perëndimor.

 • 50 vjet UNDP, Bushati në Nju Jork: 
  S'ka drejtësi pa institucione të forta

  Nuk ka drejtësi pa institucione të forta. Kështu u shpreh ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati ndërsa mbajti një fjalë në takimin e nivelit të lartë  që u zhvillua në Nju Jork, me rastin e 50- vjetorit të themelimit të Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara (UNDP).

 • 50-vjetori i UNDP, Bushati takon
   administratoren Helen Clark

  Në kuadër të takimit të nivelit të lartë që do të zhvillohet me rastin e 50-vjetorit të UNDP-së, Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati është takuar me Helen Clark.

 • Kryetari i Kuvendit Meta niset
  për vizitë zyrtare në Suedi

  Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Suedi me ftesë të Kryetarit të Parlamentit Suedez (Riksdag), Urban Ahlin. Gjatë vizitës dyditore Meta dhe delegacioni parlamentar që e shoqëron do të zhvillojnë takime me personalitete të larta të Suedisë. 

 • Ministri Bushati vizitë në SHBA

  Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, do të zhvillojë një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, gjatë të cilës do të ketë disa takime në Nju Jork dhe Uashington.

 • Izraeliti Edelstein: Meta më infektoi
  me patriotizmin shqiptar, e kam mik

  “Mendoj se Kryetari i Parlamentit është përgjegjës për vizitën time këtu sepse më infektoi me patriotizmin shqiptar dhe qëndrimin e tij për marrëdhëniet mes dy vendeve tona, dhe e konsideroj si mik të Izraelit por edhe si mik timin personal”, tha Edelstein

 • Ja logo fituese që përfaqëson 25
  vjetorin e marrëdhënieve Shqipëri-Izrael

  Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, dhe Kryetari i Parlamentit (Knesset) të Izraelit prezantuan sot logon fituese që do të përfaqësojë 25-vjetorin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe Izraelit.

 • Meta me homologun nga Izraeli:
  Jemi të unifikuar kundër terrorizmit

  Intensifikimi i marrëdhënieve diplomatike dhe bashkëpunimi mes dy vendeve kanë qënë në fokusin e takimit të kreut të Kuvendit Meta me homologun e tij izraelit, Yuli Edelstein.Meta theksoi se lufta kundër terrorizmit unifikon dy vendet.  FOTO

 • Malta e Shqipëria memorandum
  bashkëpunimi për integrimin evropian

  Shqipëria dhe Malta kanë nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi, për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Kjo marrëveshje u nënshkrua nga Ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati dhe Ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maltës, George Vella. 

 • 5 prioritetet për integrimin, Gjosha:
  Po hartojmë dokument strategjik

  Këshilli Kombëtarë i integrimit në mbledhjen e kësaj të mërkure po diskuton 5 prioritetet kyc për integrimin e Shqipërisë në BE dhe hapjen e negociatave.Minsitrja Gjosha pohoi me kërkesën e kryetares Bregu se qeveria po harton një dokument strategjik para hapjes së negociatave.

 • Bushati takon Mogherinin e Hahn
  "Gati për hapjen e negociatave"

  Në kuadër të vizitës në Bruksel, Ministri i jashtëm Ditmir Bushati është takuar me Përfaqësuesen e Lartë për Politikën e Jashtme dhe Sigurisë të BE-së, Federica Mogherini dhe me Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn.

 • Mogherini viziton Tiranën në
  mars, diskutohen 5 prioritetet

  Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian Frederica Mogherini do të vizitojë Shqipërinë në muajin Mars.

 • Ministri austriak Curz: Reforma
  në drejtësi afron Shqipërinë me BE

  Reforma në Drejtësi do ta afrojë Shqipërinë me Bashkimin Europian, ndërkohë që do ta bëjë vendin më të afrueshëm me investitorë të ndryshëm. Kështu ka deklaruar Ministri i Jashtëm i Austrisë, Sebastian Curz gjatë konferencës për shtyp të mbajtur me Ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati në kuadër të vizitës që ai po bën në vendin tonë në qendër të së cilës do të jenë integrimi i Shqipërisë dhe nxitja e bashkëpunimit rajonal.

 • Kriza në Kosovë, Min. e Jashtme:
  Duhet dialog konstruktiv me Serbinë

  Kriza në Maqedoni dhe në Kosovë, ka qenë në qendër të Komisionit për Punët e Jashtme, ndërkohë që ekspertët e këtij dikasteri kanë thënë se situata e krijuar në Kosovë kërkon dialog konstruktiv me Serbinë.

 • Gjosha-Modeer: "Drejtësia", kusht
  kryesor për çeljen e negociatave

  Ministrja e Integrimit Klajda Gjosha është takuar këtë të martë me Sekretaren e Shtetit për Zhvillim e Bashkëpunim e Suedisë, Ulrika Modeer.Pas takimit, ata mbajtën një konferencë të përbashkët për shtyp, ku njëzëri deklaruan se reforma në drejtësi, mbetet hapi kryesor drejt çeljes së negociatave të anëtarësimit në BE.

 • Kriza e emigrantëve, Bushati
  kërkon bashkëpunim rajonal 

  Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka kërkuar forcim të bashkëpunimit rajonal për përballimin e krizës së emigrantëve. I pranishëm në takimin e Ministrave të Jashtëm të SEECP-së në Sofje ku vuri në dukje rolin e SEECP-së si një instrument që gjeneron dhe përshpejton bashkëpunimin rajonal.

 • Ish-deputeti i PS, Harasani: Një 
  kontrabandist u kandidua ambasado

   Ish-deputeti i Partisë Socialiste, i larguar prej 4 vitesh në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Andis Harasani, akuzon Ministrinë e Jashtme se ka propozuar për një ambasador një hajdut dhe kontrabandist.

 • Propozimet për ambasadorë, Gent
  Gazheli në Turqi, Anila Bitri në Itali

  Komsioni i jashtëm i ka përcjellë Presidentit të Republikës kandidaturat për ambasador në Itali, Turqi dhe Kuvajt.Ish-kreu i Drejtorisë së Pastrimit të Parave Gent Gazheli, i cili pritet të përfaqësojë Shqipërinë në Turqi u kontestua nga opozita për shkak të mungesës së përvojës në diplomaci. 

 • Hiqet legalizimi i dokumenteve
  Shqipëri-Belgjikë, kursehen 20 euro

  Të gjithë qytetarët shqiptar që jetojnë në Belgjikë nuk do të kenë më nevojë që të legalizojnë dokumentet e tyre, në përfaqësitë diplomatike, pasi Belgjika ka vendosur që të heqë detyrimet për legalizimin e tyre në Shqipëri, duke iu kursyer qytetarëve kohë dhe para.

 • Serbia zbut tonet me
  Shqipërinë për financat rajonale

  Financat e Bashkimit Evropian për rajonin e Ballkanit kanë detyruar Serbinë të zbusë tonet me Shqipërinë, tone këto të acaruara nga ndeshja e futbollit mes dy vendeve e mbajtur në tetor të vitit të shkuar. 

 • Daçiç pranon ambasadorin Boçka
  Urdhi i Vuçiç: Nuk e njoh për 6 muaj! 

  Edhe pse e 4 muaj më parë tha se nuk do të njihte për 6 muaj ambasadorin shqiptar, Serbia duket se është tërhequr nga kjo masë diplomatike. Ilir Boçka, ambasadori ynë në Beograd u ul sot përballë ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç gjatë takimit dy palësh në Ministrinë e Jashtme, si dhe qe pjesë e takimit tre palësh Shqipëri-Serbi-Itali.
   

 • Ivica Daçiç në Tiranë, anashkalon
  takimi me presidentin Bujar Nishani

  Ivica Daçiç është treguar mjaft indiferent ndaj shtetarëve shqiptarë. Ndryshe nga ministri i Jashtëm Italian Paolo Gentiloni i cili në axhendën e tij të takimeve kishte përfshirë dhe kryeministrin, krahas presidentit të republikës Bujar Nishani, ministri i Jashtëm serb e ka injoruar këtë të fundit.

 • Emigrantët, Gentiloni nga Tirana
  Shengeni rrezikohet, të bashkohemi

  Shengeni dhe lëvizja e lirë është në rrezik sipas ministrit të jashtëm italian Paolo Gentiloni, nëse shtetet veprojnë me kokën e tyre. Nga Tirana në konferencë me homologun shqiptar Ditmir Bushati dhe serb Ivica Daçiç, ai doli kundër masave shtrënguese të 7 shtete të BE-së të cilat kanë vendosur të pezullojnë Shengenin.  VIDEO

 • MPJ dënon testin bërthamor të Koresë së Veriut

  Ministria e Punëve të Jashtme ka dënuar sot testin bërthamor të Koresë së Veriut.

 • Përplasjet Bushati-Nishani, lirohet
   nga detyra ambasadori Ceka

  Presidenti Nishani ka liruar nga detyra e ambasadorit, Nertitan Cekën. Prej tetorit 2013 ministri Bushati ka kërkuar tërheqjen nga drejtimi i ambasadës sonë në Itali, kërkesë e cila është refuzuar disa herë nga presidenti, deri paraditen e së mërkurës, kur dekretoi lirimin e tij.

 • Indonezia vendos:Hiqen vizat
  për shqiptarët që vizitojnë vendin

  Indonezia ka vendosur që të heqë vizat për të gjithë qyteatrët shqiptarë, të cilët kërkojnë që të vizitojnë këtë vend.

 • Gjosha:Çelja e negociatave me BE
  ndihmë për finalizimin e reformave 

  Hapja e negociatave dhe kapitujt janë mënyra më e mirë për të modernizuar, ndërtuar institucione të forta dhe shtetin e të drejtës. Kështu është shprehur ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, e cila mori pjesë në konferencën “Integrimi i Ballkanit Perëndimor, mision për tu përmbushur”.

 • Rama: Në Shqipëri s'ka drejtësi
  korrupsioni përcakton vendimet

  Në një pritje për festat e fundvitit me trupën diplomatike të akredituar në vend, Kryeministri Rama tha se se drejtësia në vend është e korruptuar dhe se vendimet meren me të si kryefjalë. Ndërkohë nga ana tjetër Rama pohoi ndër të tjera se drejtësia në vend është e korruptuar dhe se vendimet meren me të si kryefjalë. Pa çuar tërmetin nën këmbët e drejtësisë s'do mund të hedhim themelet e shtetit demokratik që dita ditës po përpiqëemi të ndërtojmë  VIDEO

 • Bumçi: Tirana dhe Prishtina
  kanë humbur kontaktet diplomatike

  Gjatë seancës dëgjimore me kandidatët për ambasadorë në Sllovaki, Hungari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, nënkryetari i komisionit parlamentar të politikës së Jashtme, deputeti demokrat, Aldo Bumcci, u shpreh se Tirana dhe Prishtina kanë ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që prej fillesës së krizës politike në Kosovë

 • Meta vizitë tre ditore në Serbi 
  takon Nikoliç e kryeministrin Vuçiç

  Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta  pritet të nisë një vizitë zyrtare në Serbi, në javën e fundit të këtij muaj. Vizita që do të jetë treditore dhe do të zhvillohet në datat 21-23 dhjetor.

 • 60 vite në OKB, ministri Bushati 
   "Shqipëria kontribut të çmuar"

  Prej 60 vitesh Shqipëria është pjesë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, duke shënuar kështu 6 dekada të suksesshme në këtë organizëm shumë të rëndësishëm.  VIDEO

 • Koordinatori i OKB-së në Shqipëri
  i paraqet letrat kredenciale Nishanit

  Brian J.Williams, Koordinatori i Përhershëm i Kombeve të Bashkuara dhe Përfaqësuesi i Përhershëm i Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara në Shqipëri.
  Williams, i cili zëvendëson në këtë post, Zineb Touimi Benjelloun, ka paraqitur këtë të premte letrat kredenciale pranë presidentit Bujar Nishani.

 • Programi i Bashkëpunimit Territorial 
   Gjosha: Thelbësor për integrimin

  Lançimi është bërë në Bolonja, ku të pranishëm ishin përfaqësues nga Italia, Greqia, Sllovenia, Kroacia, Shqipëria, Bosnje & Hercegovina, Serbia dhe Mali I Zi.

 • Intervista/ Stoltenberg: Do të 
  ndihmojmë qeveritë në luftë ndaj ISIS

  Sekretari i përgjithshëm i NATO­s, Jens Stoltenberg, zhvilloi sot një vizitë zyrtare në Tiranë, ku takoi personalitetet më të larta të Shtetit shqiptar. Në qendër të mesazheve të përcjella nga Stoltenberg gjatë qëndrimit në Tiranë, ishte lufta ndaj terrorizmit dhe përpjekjet që vendet e Aleancës dhe Shqipëria mes tyre po bëjnë për të ndalur. Gjate qendrimit ai i dha nje interviste Agjensiste Telegrafike Shqiptare. 

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv