Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kosova
09 Tetor 2017 - 07:47 | përditesuar në 07:53
Banorėt e Preshevės nė hall, Serbia 
i ēregjistron, Kosova nuk i regjistron
Banorėt e Luginės sė Preshevės janė nė njė hall tė madh, Serbia po i ēregjistron nė vendin e tyre tė lindjes, ndėrsa ata nuk po mund tė regjistrohen nė Kosovė. Kėtė problem e ka ngritur nė KTV, Avokati i Popullit, Hilmi Jashari.
 
“Shkelja e madhe qė po ndodh ėshtė ajo me qytetarėt e Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės. Njė numėr i madh i kėtyre qytetarėve qė jetojnė nė Kosovė pėr shkaqe tė ndryshme, Serbia po i diskriminon tash e sa vjet vazhdimisht duke i ēregjistruar nga listat e regjistrit tė vendbanimit dhe duke i penguar nė tė drejtat civile, duke filluar nga nxjerrja e dokumenteve elementare siē janė certifikatat dhe dokumentet tjera”, ka sqaruar Jashari, pėrcjell Koha.net.“Gjithashtu edhe nga autoritet kosovare kėtyre qytetarėve nga Lugina e Preshevės u pamundėsohet nxjerrja e dokumenteve tė Kosovės. Pra kėta qytetarė janė nė gjendje shumė tė keqe”, ka thėnė Jashari.
 
Sipas tij, vetėm nė regjionin e Gjilanit janė mbi 2 mijė persona qė kanė kėtė problem. Nė Puls tė KTV-sė, ai ka premtuar se do tė bėjė ēmos qė tė argumentojė para Gjykatės Evropiane pėr tė Drejtat e njeriut pėr kėtė shkelje tė drejtave tė njeriut qė po ju bėhet kėtyre qytetarėve dhe, siē ka thėnė qė Serbia tė marrė aktgjykimin e merituar pėr fshirjen nga regjistrat kėta banorė shqiptarė.
 
“I njėjti rast ka ndodhur edhe me Slloveninė, ai ku komuniteti boshnjak ėshtė fshirė nga regjistrat dhe Sllovenia e ka humbur kėtė betejė nė gjyq”, ka thėnė Jashari.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/10/2017, Viti VII - NR.246