Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kosova
13 Shtator 2017 - 15:52 | përditesuar në 22:20
Mali i Zi: Ēėshtja e demarkacionit 
me Kosovėn rrezikon stabilitetin
FOTO/Ja ēfarė humb Kosova nga demarkacioni
Demarkacioni i vijės kufitare me Malin e Zi, vazhdon tė mbetet njė nga ēėshtjet e pazgjidhura edhe pėr Qeverinė e re tė Kosovės.

Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj nė mbledhjen e parė tė qeverisė sė Kosovės, shkarkoi Komisionin Shtetėror pėr Shėnjimin e vijės kufitare dhe mirėmbajtjen e kufirit shtetėror qė udhėhiqej nga Murat Meha.

Kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj, do punojė qė ti sjellė qeverisė se re tė gjeturat pėr punėn rreth shėnjimit tė kufirit me Malin e Zi.

Nė vend tė Murat Mehės, me tė cilin Kryeministri Ramush Haradinaj ka patur mospajtime tė shumta kur ishte nė opozitė, Haradinaj emėroi ish-deputetin e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Shpejtim Bulliqi edhe ky i fundit kundėrshtar i versionit tė marrėveshjes sė arritur me Malin e Zi.

“Kam propozuar qė Shpejtim Bulliqi tė udhėheqė kėtė Komision, tė marrė pėrgjegjėsitė, tė krijojė Komisionin e ri dhe t’i sjell Qeverisė sėvendit tė gjeturat rreth shėnjimit tė kufirit. Pra, ato tė gjetura qė janė tė nevojshme tė vlerėsohet si tė shkohet mė tutje”, tha Haradinaj.

Kėshilltari politik i kryeministrit Haradinaj, Arbėr Vllahiu ka thene se “ėshtė ēėshtje e punės sė komisionit tė ri qė do tė drejtohet nga eksperti Shpejtim Bulliqi, qė ta vlerėsojė marrėveshjen.Pas kėsaj, kryeministri dhe institucionet e vendit, nė pėrputhje me ligjin do t’i vlerėsojnė hapat e mėtejmė” ndėr tė tjera ka  shtuar Vllahiu.

Prishtina dhe Podgorica nėnshkruan marrėveshjen pėr “Demarkacioni” e kufirit nė gusht tė vitit 2015, kjo marrėveshje  ėshtė nėnshkruar nė prani tė ndėrkombėtarėve .

Marrėveshja e kufirit  u bė kusht nga Bashkimi Evropian pėr procesin e liberalizimit tė vizave pėr qytetarėt e Republikės sė Kosovės.
 
Ekspertė politikė nė Prishtinė, shkarkimin e Komisionit Shtetėror nga Qeveria e Kosovės, e konsiderojnė veprim tė pritshėm dhe tė menduar mirė.

Profesori i tė Drejtės Ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės nė njė prononcim pėr Radio Evropa e Lirė tha se vendimi pėr shkarkim tregon se kjo ēėshtje ėshtė ndėr prioritetet kyēe tė qeverisė sė Ramush Haradinajt.

Megjithatė, Hoti theksoi se kjo ēėshtje gjendet para njė situate tė re. Sipas tij, autoritetet nė Prishtinė duhet tė bisedojnė me ato tė Malit tė Zi, pėr ēėshtjet e mbetura diskutabile.

“E para ėshtė kontakti me palėn malaziase, qė nėnkupton se procesi do tė duhej tė rishikohet nė kuptimin e pikave, tė cilat konsiderohet se janė diskutabile nė mes tė palėve”.
 
“Nėse nė tė njėjtėn kohė do tė kishim pajtueshmėri nga pala malaziase, mendoj se kjo do tė ishte procedura mė e shkurtėr dhe mė e lehtė pėr tė dyja palėt,pėr t’i dhėnė njėherė e pėrgjithmonė zgjidhje kėsaj ēėshtje”, vlerėsoi Hoti.
 
Nė anėn tjetėr, ish-ministri malazias i Drejtėsisė, Dragan Shoq, tha pėr Radion Evropa e Lirė se pėr Malin e Zi, shėnjimi i vijės kufitare me Kosovėn ėshtė ēėshtje e mbyllur.
 
Duke e komentuar vendimin e Qeverisė sė re tė Kosovės pėr shkarkimin e Komisionit shtetėror pėr shėnjimin e vijės kufitare, Shoq tha se nėse vendimi ėshtė marrė qė tė korrigjohen, ato qė Prishtina i sheh si gabime, atėherė kjo mund tė sjellė destabilizim.

“Ata (pala kosovare) e kanė pasur Komisionin, i cili ka kryer punėn e vet nė bazė tė sė cilės ėshtė nėnshkruar marrėveshja pėr demarkacionin, tė cilėn njėra palė (ajo e Malit tė Zi) e ka ratifikuar. Edhe Qeveria e Kosovės e kishte dėrguar kėtė marrėveshje pėr ratifikim nė Kuvend, qė do tė thotė se edhe Qeveria e Kosovės e kishte pranuar atė”, theksoi Shoq.

Ai tha se nuk ka ndonjė arsye qė ēėshtja e demarkacionit ndėrmjet Kosovės dhe Malit tė Zi, tė rihapet, ndonėse ėshtė e mundur gjithmonė qė tė bisedohet.

Ndėrkaq, Afrim Hoti konsideron se nėse nuk arrihet njė marrėveshje me autoritetet e Malit tė Zi, ēėshtja duhet tė procedohet nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Arbitrazhit, e cila ka selinė nė Hagė:
“Nėse, eventualisht, nuk do tė ishte rasti, pėr shkak tė kundėrshtisė sė palės malaziase qėėshtė shumė e besueshme, pasi kjo marrėveshje ėshtė ratifikuar nga Parlamenti i Malit tė Zi, atėherė konsideroj se krijohen kushtet qė kjo ēėshtje pėrfundimisht tė dėrgohet nė arbitrazh pėr tė dhėnė verdiktin mbi ēėshtjen”.

Ndryshe, i emėruari nė krye tė Komisionit tė ri shtetėror pėr shėnjimin e vijės kufitare,Shpejtim Bulliqi, njihet edhe si kundėrshtari mė i madh i versionit aktual pėr shėnjimin e kufirit mė Malin e Zi.

Bulliqi disa herė kishte pėrsėritur qėndrimin e tij, se me marrėveshjen pėr demarkacion, Kosova humb territor, kurse Mali i Zi fiton sipėrfaqe prej 70.44 kilometrash katrorė.

Ai, po ashtu, pati thėnė se Mali i Zi gjatė aplikimit dhe anėtarėsimit nė organizatėn ndėrkombėtare, ėshtė pranuar me sipėrfaqe 13. 812 kilometra katrorė dhe jo me 13.882 kilometra, siē rezulton pas marrėveshjes sė arritur nė Kosovė.Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Edi Rama: Ligji i Luftės nga Greqia do t'i mbetet historisė
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15