Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
10 Prill 2013 - 12:39
Ekspozitë me objekte
mbretërore prej qelqi në Paris
PARIS - Punime të mrekullueshme qelqi do të paraqiten në një ekspozitë të veccantë në kryeqytetin francez Paris. Këto objekte luksoze i përkasin periudhës të stilit barok deri tek arti modern i shekullit XX-të.

Objekte delikate dhe ambazhure me ndricues prej qelqi të punuar me dorë do të paraqiten në një ekspozitë të vecantë në Paris.

Rreth 200 punime të marra nga koleksionet private dhe publike do të shpalosin historinë e Murano-s, ishullit Italian pranë lagunës së Vencias, e njohur për prodhimin e punimeve të qelqit.

Ideatorja e kësaj ekspozite tha se këto punime i përkasin familjeve mbretërore më të rëndësishme evropiane gjatë periudhës së Rilindjes deri në fund të shekullit XX-të.

Artizanët e qelqit u trasferuan në Murano afër Venecias rreth shekullit të 15 në mënyrë, që të mos zbuloheshin teknikat e tyre artizanale dhe filluan të punonin posacërsisht për aristokracinë evropiane duke krijuar objekte të mrekullueshme luksoze.

Bëhet fjalë për objekte unikale, që në kujdesin e restauruesve i kanë mbijetuar shekujve nga degradimi.


(ad.ti/l.ç/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15