Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
25 Prill 2012 - 10:30
Monumenti i Pavarėsisė,
Velaj: E ndėrtova nė '09 FOTO
Dule: Nuk duhej lėnė zyrtarėve
Berisha: Rama tallej me kartolina
VJENĖ – Monumenti i miratuar dje nga Komiteti Shtetėror pėr 100 vjetorin e Pavarėisė, nuk duket se ėshtė njė bocet original. Artisti shqiptar Fate Velaj zbulon nė profiling e tij nė rrjetin social Facebook se vepra e artistit kosovar Visar Obrija dhe atij gjerman Kai Roman Kiklas ėshtė kopje e monumentit “The gatės of Europe” ( Dyert e Europės), qė vetė Velaj ka ideuar dhe vendosur nė qytetin e Pogradecit nė qershorin e vitit 2009.

“Disa miq nga Tirana me nisėn sot kėto dy foto tė njė versioni tė ri tė monumentit tė pavarėsisė qė mendohet tė ngrihet nė Tiranė. Ata mė shkruanin se ėshtė gati 90% e veprės sime tė artit "The gates of Europė" pjesė e konceptit tim "Europa Boulevard-100 steps to Ėurope", tė cilėn unė e zbatova nė Pogradec dhe u inaugurua nė 20 qershor 2009 e qė nga personalitetet mė tė larta tė Europės (Barosso, Kertezs, Ferrero Ėaldner, Faymann,,,etj) u quajt si koncepti mė i shkėlqyer nė Europė nė pėrmbushjen e slloganit tė EU "Ta bashkojmė Europėn nėpėrmjet kulturės"”, shkruan Velaj nė materialin qė shoqėron fotot e veprės sė tij tė ndėrtuar nė vitin 2009.

Nė pėrgjigjet e komenteve tė miqve tė tij nė Facebook, artisti dhe piktori Fate Velaj deklaron se vepra qė mbėshtet nga qeveria ėshtė thuajse kopje e njėjtė e monumentit tė tij.

“Suksese unė apo ata tė tjerėt qė do bėjnė dicka si unė? Unė e kam pėrjetuar suksesin tim qysh nė 20.6.2009”, shprehet ai.


Fate Velaj emigroi nga Vlora drejt Austrisė nė korrik tė vitit 1991. Mė shumė se 20 vjet mė pas ai u nderua nga presidenti i Parlamentit Europian me titullin “Qytetar Europian”, pas zbatimit tė projektit tė tij “100 hapa drejt Europės” nė disa qytete tė Shqipėrisė, si Vlora, Pogradeci apo Tirana.(aq/shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
inxhinieri Mua me ngjan me ato shurrtoret e burrave qe kane qene para viteve 90 ?????
avatar
Anonim
ronaldo edhe ky 'artisti ekspresionist' (qe i ka te gjitha pikturat e kopjuara) edhe ata te monumentit kane kopjuar skulptorin Richard Serra .http://www.google.com/imgres?q=richard+serra&um=1&hl=en&sa=N&biw=1664&bih=778&tbm=isch&tbnid=rUohqwUH1FtcvM:&imgrefurl=http://brooklynrail.org/2007/07/art/richard-serra&docid=hitA6-HYWjV8LM&imgurl=http://brooklynrail.org/article_image/image/2025/06.jpg&w=500&h=399&ei=dsGXT9fVHuv74QTfhZzFBg&zoom=1&iact=rc&dur=194&sig=102108472525693776166&page=1&tbnh=120&tbnw=152&start=0&ndsp=34&ved=1t:429,r:26,s:0,i:190&tx=77&ty=30 po Serra e kishte konceptin e qarte pse e bente ate forme skulpturore ne hapesire, kurse keta matrapaze kopjojne pa skrupull e shajne njeri tjetrin per plagjiature.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15