Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Tetor 2017 - 22:12 | përditesuar në 23:08
Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro u shpreh njė ditė mė parė gjatė raportimit nė komisionin parlamentar tė Medias se betoni qė po hidhet nė Parkun Arkeologjik tė Butrintit ėshtė i varfėruar. Por, Forumi pėr Trashėgimi Kulturore rrėzon kėtė pretendim tė Kumbaros, duke sqaruar se betoni qė po pėrdoret pėr ndėrtimin e njė biznesi privat nė shkelje me ligjin pėr restaurimet dhe trashėgiminė kulturore, ėshtė i cilėsisė normale dhe i pėrshtatshėm pėr ndėrtime qė i rezistojnė kohės. 

Sipas dokumentit tė publikuar nga Forumi pėr Trashėgiminė Kulturore nė Facebook, planvendosja e ndėrhyrjes nė parkun arkeologjik tė Butrintit, parashikon trashėsi betoni deri nė 30 cm, qė do tė thotė se vetėm pėr beton tė varfėruar qė nuk mund tė flitet, por pėr njė ndėrtim dhe betonizim tė plotė. Forumi pėr Trashėgimi Kulturore akuzon Kumbaron se mashtron dhe nė rastin mė tė keq gėnjen pėr skandalin e paprecedentė nė qytetin antik tė Butrintit, ku ndodhen vepra kulturore tė shpallura zona tė mbrojtura nga UNESCO pėr shkak se muret dhe Kulla Veneciane daton qė nė shekullin e VII dhe V para lindjes sė Krishtit. 

Reagimi i plotė nga Forumi pėr Trashėgimi Kulturore:
Meqenese ministrja Kumbaro u shpreh para gjithe deputeteve se ndertimi i bar kafese ne Butrint po behet me "beton te varferuar", le te hape projektin e pergatitur nga vete Instituti i Monumenteve te Kultures, drejtoreshen e te cilit e kishte dje ne krah. Betoni ne projekt parashikohet i tipit M-25/30. Ky simbol do te thote se fortesia e betonit ne test trysnie arrin ne 25 deri 30N/mm, pra betoni normal e aspak i varferuar. Me rastin me te mire ministren e genjejne dhe ajo duhet te nderhyje tashme qe e mesoi kete abuzim, ne rastin me te keq, Kumbaro eshte ne dijeni por genjen pa iu dridhur qerpiku. Prokuroria le ta marre ne pyetje edhe per kete deklarim te rreme ministren "doregjate". 

forumi
(Dokumenti qė tregon se nė Butrint do hidhet beton i cilėsisė normale, deri 30 cm)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/02/2018, VITI VIII- NR.44