Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kulture
09 Shtator 2017 - 16:46 | përditesuar në 20:50
Nė mesditėn e sotme, nė bregdetin e Himarės, pas muajsh tė gjatė nė luftė me kancerin, Tana e famshme e filmit “Pėrrallė nga e kaluara”, dha frymėn e fundit nė moshėn 66 vjeēare. 

Lajmin e ka konfirmuar pėr Report Tv e bija e aktores, Klea Rondo Ikonomi.

Aktorja e mirėnjohur,  Hajrie Rondo, pati njė ndėrhyrjeje kirurgjikale nė kokė, nė muajin qershor tė kėtij viti, pas rikthimit agresiv tė sėmundjes sė rėndė.
 
Rondo luftoi prej disa vitesh me kancerin, derisa i fitoi betejat e para dhe mundi tė ringjitej sėrish nė skenė, pėr tė interpretuar rolin e Sanijes nė komedinė “Tre dhėndurėt” nė Teatrin e Metropolit, vjeshtėn e vitit tė shkuar.
 
Pėr kėtė rikthimin nė skenė, aktorja do tė shprehej njė vit mė parė: “Kur mė ofruan kėtė rol isha nė dilemė: ta marr apo jo? Tė rri nė shtėpi tė mbyllem e tė bashkėbisedoj e trishtuar me sėmundjen apo t’i them asaj def, ik tutje, sepse kam punė...? Zgjodha kėtė tė dytėn, bėra mirė dhe ia dola...”

Mesazhi i fundit i aktores: I thash sėmundjes ik tutje
Hajrie Rondo u vlerėsua pak muaj mė parė me ēmimin “Simboli i Qytetit” nga kryebashkiaku Erion Veliaj, ku dha njė mesazh tė fortė.

"Faleminderit qė kontributi dhe jeta ime ka qenė nė vėmendjen tuaj.
Kur mė bėnė ofertėn, zonjushat e nderuara, drejtoresha dhe Sonila, isha nė dilemė: Do rri nė shtėpi tė mbyllem e tė bashkėbisedoj me sėmundjen apo t’i them... def, ik tutje se kam pak punė.  Zgjodha kėtė tė dytėn dhe ia dola.
Me kėtė rol le tė kontribuoj pak, meqė ėshtė edhe muaji kundėr kancerit tė gjirit  pėr t’iu thėnė grave shqiptare tė bėhen tė forta. Jeta ėshtė e bukur dhe duhet mbajtur fort, me dhėmbė”,
thotė aktorja e madhe ndėrsa ka recituar edhe disa vargje tė mrekullueshme si njė mesazh pėr jetėn.

E lindur nė Delvinė me 1 mars 1951, aktorja 66 vjeēare ka luajtur rreth 120 role nė teatėr dhe rreth 40 role nė filma.

Roli i saj  i fundit nė kinema, ishte nė vitin 2011 tek  filmi “Ballkan Pazar”, ndėrsa nė 2009 luajti rolin e Semihasė nė filmin “Ne dhe Lenini”.  Rondo ka spikatur me rolet e saj edhe nė filmat:  “Tifozėt”, “Borxhliu” , “Dashuri nė krisma”, “Gjithė fajet i ka paraja”, “Pesha e kohės”, “Njė vit i gjatė”, “Kush vdes nė kėmbė”, “Njė emėr midis njerėzve”, “Nėntori i dytė”, “Agimet e stinės sė madhe”, “Vėllezėr dhe shokė”, etj.

Disa nga filmat qė ka interpretuar Hajrie Rondo;
Ballkan Pazar (2011)
Ne dhe Lenini (2009), Semihaja
Dhimbja e dashurisė (2008) serial
Tifozėt (2004) – (TV), Frosa
Borxhliu (1999) – (TV), Fija
Dashuri nė krisma – (1997) (TV), Zenepja
Gjithė fajet i ka paraja – (1996) (TV)
Pesha e kohės – (1988), Evanthia
Njė vit i gjatė – (1987), Donika Saro
Pėrrallė nga e kaluara – (1987), Tana
Kush vdes nė kėmbė – (1984), Lina
Njė emėr midis njerėzve-(1983)
nėntori i dytė – (1982), Lima Kepiego
Agimet e stinės sė madhe, – (1981), Xifja
Vėllezėr dhe shokė – (1980), MaraRedaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Londer Ngushellime familjes artiste e pa zevendesushme sa keq qe u largua nga jeta kaq shpejt.
avatar
Anonim
Ngushellim U prehte ne paqe e madhja dhe e pazevendesueshmja Hajrie Rondo. Baahkohem me dhimbjen e familjareve. Tani te na rrojne keta capaculet artiste dhemokracie se nuk eshte as rasti ti shaj me shume
avatar
Anonim
Torino Nuk rri dot pa i shkruajtur 2 fjale.Ti ishe pjese e atij murri te larte te artisteve te medhej qe nderojne kombin me veprat qe lene pas.Dhe si shume te tjere na le jo Pak por shume.Le te edukohen brezat e rinj te artisteve me klasin tend.U prehsh ne paqe.Ngushellime vajzes.Mbaje koken lart;nena jote nuk vdes dot se e Kemi ne kujtesen e kombit.Lart!
avatar
Anonim
Bon xhovi Ngushellime .E paharruar qofte.E pa zevensueshme.U prefte ne paqe.
avatar
Anonim
Blenard Ngushellime artiste madheshtore do te kujtoim sa te jemi
avatar
Anonim
USATOP Tani FIERI NUK ESHTE SI ME PARE .PSE , PSE KAQ E RE??? ZOTI ZGJEDH ME TE MIRET. ASGJE NUK TE NGUSHELLON Kurt humbet prinderit .Qaj dhe shkruaj ,shko ne kishe dhe lutu TE prehet ne paqe. Oh , a e lexova my prene gjunjet dhe zemra prishi ritmin.O ZOT NA NDIHMO TIA DALIM NE TE TILLA MOMENTE. AMEN !!!
avatar
Anonim
gjergji Ngushėllime me lot tė mbushen sytė kur sheh kėta aktorė qė hodhėn themele tė forta Ti rrojnė gjithė tė dashurit e familjes
avatar
Anonim
Fufu Mos u trishtoni njerez. Hajria iku por ama ne kemi Bes Kallakun dhe te tjere artist patatinash. U prehsh ne paqe Hajrie Rondo.
avatar
Anonim
Kola Ngushellime. Nuk do ta harroje kurre batuten te filmi 14 vjec dhender ( hapu dhe.. hapu dhe... oooo cna gjeti.. O i ziu djale)
avatar
Anonim
Mimi Trishtohesh kur degjon per humbje njerezish te mrekullueshem! Ngushellime per artin dhe familjes!
avatar
Anonim
... Ngushellime familjes, do i mungoj te gjitheve por familjes me shume.
avatar
Anonim
rednex Ngushellime familjes...
avatar
Anonim
Kaskanini Ngushllimet mia per kte ish aktore mjaft popullore dhe e talentuar .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Historia e Griseldit, pėr njė ėndėrr duhet tė ngulmosh 4 herė
Hoxha: Vettingu “ok” ndëshkoni drejtorat mos i bëni amnisti
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/09/2017, Viti VII - NR.226