Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kulture
07 Gusht 2017 - 17:39 | përditesuar në 19:57
Dokumentari polemizues ku Lady
Diana rrėfen sekretet e saj/VD
Njė dokumentar i cili qė nė orėt e para shkaktoi shumė zhurmė sikurse dhe vetė personazhi pėr tė cilin rrėfen, Princeshė Diana, e cilėsuar si njė person shumė origjinal,karizmatike dhe e rrethuar nga misteri.

Dokumentari i cili u shfaq kėtė tė dielė rrėfen pėr jetėn e Lady D, emocionet e saj duke na e risjellė edhe mė pranė figurėn e princeshės rebele.

Rrėfime tė Lady D, tė miqve tė saj, muzikė emocionuese, momente tė papublikuara mė parė, detaje me tė vėrtetė rrėnqethėse.

Dokumentari 90 minutėsh i transmetuar nga  Channel 4 pėrmban fakte historike tė cilat shtojnė edhe mė shumė pikėpyetje pėr figurėn dhe fatin e Lady D.

Mė poshtė ju prezantojmė me disa nga pikat kyēe tė kėtij dokumentari i cili po shkakton kaq shumė zhurmė nė media:

Diana u takua me Prince Charles vetėm 13 herė pėrpara se tė martoheshin

Lady D  i kėrkoi ndihmė Mbretėreshės por nuk gjeti mbėshtetje

Diana pėsoi traumė gjatė njė emisioni pas martese, kur u pyet nėse e dashuronte princin

Nė 1985 Princesha kishte rėnė nė dashuri me dikė tjetėr i cili besohet se ėshtė truproja Barry Mannakee. Ajo u shkatėrrua kur ai vdiq gjatė njė aksidenti me motor vetėm tri javė pasi u detyrua tė largohej nga pallati mbretėror. Madje nė dokumentar dėgjohet se Lady Diana rrėfen se ai ishte dashuria e jetės sė tij

Pjesėt mė pikante tė regjistrimeve kanė lidhje me familjen mbretėrore. Diana kujton se ishte zėnė shpesh me tė shoqin, pasi Camilla qėndronte gjithmonė pranė tij, e shton se Charles i ishte pėrgjigjur se nuk mund tė ishte ai, i vetmi Princ i Uellsit pa njė dashnore.Pėr Camillėn tregon se e terrorizonte dhe se gjatė njė feste ishte pėrballur me tė, duke i thėnė se ishte nė dijeni tė historisė sė tyre dhe do ia kthente lidhjen nė njė ferr. 
 
Ky dokumentar i cili menjėherė rrėmbeu me miliona shikues u transmetua vetėm pak ditė para 20 vjetorit tė vdekjes sė princeshė Dianės, aq pak e dėshiruar nga familja mbretėrore , por qė edhe pas vdekjes duket se nuk e lė shumė tė qetė.

Imazhe tė tilla sėrish shkaktojnė zhurmė,xhirimet e realizuara nga Peter Settelen, aktori qė trajnonte Dianėn pėr fjalimet nė publik, ishin pėrvetėsuar nga shėrbyesi Paul Burrell pas vdekjes sė saj dhe nuk ishin shfaqur kurrė, pėr shkak tė deklaratave  tė Princeshės sė Uellsit.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198