Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
14 Nentor 2017 - 17:48 | përditesuar në 20:19
Dokumenti/ Kumbaro gėnjeu
nė komisionin pėr Butrintin
UNESCO kėrkoi pezullimin e punimeve
Dalin nė dritė fakte tė reja se Ministria e Kulturės jo vetėm qė nuk ėshtė konsultuar me UNESCO pėrpara se t’i jepte lejen njė kompanie private pėr tė ndėrtuar njė kompleks shėrbimesh nė brendėsi tė Parkut Kombėtar tė Butrintit, por edhe pezullimin e punimeve nuk e ka bėrė me kokėn e saj por me kėrkesė tė UNESCO.

Ky dokument qė disponon Shqiptarja.com dėshmon se ministria Mirela Kumbaro e gėnjeu komisionin parlamentar tė medias kur i deklaroi se pezullimi nuk ishte kėrkuar nga UNESCO. Ky dokument i datės 9 Tetor 2017 siguruar nga Report TV, ėshtė hartuar nga Mechtild Rossler drejtoreshė e Qendrės pėr Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO.

Letra i drejtohet Zonjės Venera Domi Ambasadore e Shqipėrisė nė UNESCO.
Nė letėr shkruhet se: “Qendra e Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO pėrmes raportimeve nė media ėshtė njohur pėr ndėrtimin qė po ndodh nė Butrint, shpallur Trashėgimi Botėrore, ndėrtim I cili mund tė ndikojė nė vlerat universale qė mbart Butrinti.

Pėr t’u siguruar qė atje nuk ka njė impakt negative tė vlerave universale unė do t’ju lutesha qė autoritetet kompetente tė ndalojnė punimet e reja deri nė momentin kur tė kemi njė vlerėsim tė projektit nga Trupa Kėshilluese Ndėrkombėtare ICOMOS”.

Kryetarja e komisioninit parlamentar tė medias, Albana Vokshi i tha ministres Kumbaro se: “Janė njė, dy, tre, katėr gjėra qė i keni shkelur. UNESCO ju tha ndėrpritini punimet nė mėnyrė urgjente”.

Pėrgjigja e ministres Mirela Kumbaro ishte: Jo, nuk tha ashtu, nuk ėshtė e vėrtetė. Unė s'e kam problem t'i hap dhe njėherė ato dosje e t'i lexoj kėtu

VIDEO/ Debatet nė Komisionin e Medias, Vokshi-Kumbaro

Albana Vokshi insistoi duke e pyetur ministren: A ju ka kėrkuar UNESCO ndėrprisni punimet, derisa projekti tė shikohet nga institucionet pėrkatėse tė UNESCO-s?

Pėrgjigja e ministres Mirela Kumbaro ishte: E pėrsėris, nuk ėshtė e vėrtetė.

Por cila ėshtė e vėrteta? A janė tė sakta deklarimet e ministres Kumbaro gjatė seancės dėgjimore nė komisionin e Medias? Deklarimet nė komisionin parlamentar tė Medias nga ministria Kumbaro pėrmes kėtij dokumenti faktohen se janė tė gėnjeshtėrta.

unesko faksimil
Dokumenti i datės 9 Tetor 2017 siguruar nga Report TV, hartuar nga Mechtild Rossler drejtoreshė e Qendrės pėr Trashėgimisė Botėrore nė UNESCO.

dy.b/shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Dysh Nukeshte ministrja fajtore ESHTE e kryemunistri qe I jep kredi minstrave te veprojne KU del HASUA.A E DI MINISTRJA KUMBARO HASOT QE FITOJNE ministrite KUR kane liri veprimi TE shesin VLERAT tona.ATO nuk I perkasin VETEM ministrive.Secili Nga NE ka PJESEN e TIJ. POSHTE komunizmi I EDI RAMES.
avatar
Anonim
Cimi Po keto qekan te pacip nje nga nje keto minustrat e shkelqyer te Rames po na dalin Bloze .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38