Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:58 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
08 Janar 2018 - 14:06 | përditesuar në 22:52
Dy valltarėt e njohur Rexhep Ēeliku
e Liljana Cingu janė ‘Nderi i Kombit’
Presidenti i Republikės, Ilir Meta vlerėsoi me Dekoratėn “Nderi i Kombit” dy emblemat e jashtėzakonshme tė artit dhe kulturės sė kombit shqiptar, dy figurat, dy personalitetet qė, me pasion, pėrkushtim, vetėmohim dhe punė tė palodhur janė kthyer nė simbole mbarėkombėtare:

“Perėndeshėn e valles” Liljana Cingu, nė vlerėsim tė kontributit tė jashtėzakonshėm si soliste me nivel tė lartė artistik dhe mjeshtėri tė veēantė nė interpretimin e valleve shqiptare; pėr promovimin denjėsisht tė vlerave tė mirėfillta tė trashėgimisė sonė kulturore kombėtare brenda dhe jashtė vendit si dhe pėrēimin e folklorit tonė tek brezat e artistėve tė rinj” si dhe “Shqipen fluturuese”, Rexhep Ēeliku, nė vlerėsim tė kontributit tė jashtėzakonshėm si solist me nivel tė lartė dhe mjeshtėri tė veēantė artistike nė interpretimin e valleve shqiptare; pėr promovimin denjėsisht tė vlerave tė mirėfillta tė trashėgimisė sonė kulturore kombėtare brenda dhe jashtė vendit, si dhe pėr pasurimin e fondit tė krijimtarisė koreografike dhe pėrēimin e tij tek brezat e artistėve tė rinj.

Gjatė fjalės sė tij drejtuar tė pranishmėve, mes tė cilėve ishin miq, kolegė e familjarė tė dy artistėve, Ministrja e Kulturės Mirela Kumbaro, kreu i KLSH-sė Bujar Leskaj, deputetė e personalitete tė artit e kulturės, Presidenti Meta u shpreh se Liljana Cingu dhe Rexhep Ēeliku kanė dhėnė gjithēka nga jeta e tyre qė vallja jonė popullore tė duartrokitej e tė ngrinte peshė zemrat e te gjithė shqiptarėve, kudo nė botė.

“Ata ngritėn nė kėmbė dhe pushtuan zemrat e spektatorėve tė skenave mė tė rėndėsishme ndėrkombėtare duke u njehsuar me vlerat dhe bukurinė e artit, muzikės dhe trashėgimisė sonė, duke u bėrė ambasadorė tė shkėlqyer tė kulturės sonė nė botė. Nė ēdo shfaqje e festival ku kanė marrė pjesė, ata kanė shpalosur me interpretimin e tyre vlerat mė tė larta tė artit koreografik shqiptar,” – theksoi Presidenti Meta.

Presidenti i Republikės nėnvizoi gjithashtu se: “asnjėherė nuk do tė mjaftonin fjalėt dhe aktet pėr tė shprehur atė qė kėta dy simbole tė kulturės sonė meritojnė nė vlerėsim tė veprės dhe kontributit tė tyre mbarėkombėtar”. Znj. Cingu duke shprehur mirėnjohjen vuri nė dukje se puna tė bėn qė ta ndajė kėtė vlerėsim e t’ua dedikojė koreografėve, pa koreografitė e tė cilėve apo perlat e tyre tė valleve “ne nuk do tė ishim askush nė skenė. I falėnderoj tė gjithė dhe falėnderimi mė i madh i shkon kolektivit tonė qė ėshtė njė ansambėl e qė ka bėrė epokė dhe do tė vazhdojė tė bėjė njė epoke nė skenat shqiptare dhe mė gjerė.”

Zoti Ēeliku, pasi mori nė dorėzim Dekoratėn e lartė nga Presidenti Meta, tė cilit i shprehu falėnderimet, vuri nė dukje se: “ky vlerėsim ėshtė shumė i vlefshėm jo vetėm pėr mua, por pėr tė gjithė kolektivin, me tė cilin kemi pasur nderin tė punojmė.”

d.b/shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Rrumsum Me kenaqi video deri nga mesi duke par kercimin.... kur me doli nje kok bole hajdut k...... e fika me ngriti qimet
avatar
Anonim
opinion. valltaret nderi i kombit,meta nderi i serbo-greko-maqedonve. meta perdor karten e mashtrimit,ku paradite thote rrnofte serbia,pasdite ben shaka me shqiptaret. nderi i kombit,a jep pasaporta greko-serbo-maqedonve.imagjinoni qe ilir meta ,nishani e ish bamir topi kane refuzuar shtetsin shqiptare adem demaqit,nje hero i gjalle shqiptar,qe per flamur e shqiperin etnike i kaloj 28 vite burg te rende ne serbi,a meta jepe gratis shtetsi shqiptare edhe ciganve te maqedonis.kujdes nga politikat e metes
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16