Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Kulture
08 Gusht 2017 - 08:32 | përditesuar në 20:08
Festivali i Filmit, Dokufest kthen
Prizrenin nė metropol deri nė 12 gusht
Dokufesti ėshtė njė Festival Filmi Ndėrkombėtar qė mbahet ēdo vit gjatė muajit gusht nė Prizren, Kosovė. Kėtė vit Dokufest ėshtė nė edicionin e XVI deri nė datėn 12 gusht. Eventi filloi nė vitin 2002 dhe ky festival tėrheq artistė tė shumtė ndėrkombėtarė dhe rajonalė.

Nė kėtė festival tė organizuar ēdo vit, filma janė tė dizajnuar dhe shfaqen gjatė gjithė ditės, nė dy kinema verore nė qiell tė hapur dhe nė dy kinema tė rregullta tė shoqėruara me programin e aktiviteteve. Pėrveē filmave tė saj, festivali ėshtė gjithashtu i njohur edhe pėr netėt e gjalla pas shqyrtimit.

Ngjarje tė ndryshme turistike dhe kulturore ndodhin nė kuadėr tė festivalit: punėtori, ekspozita DokuPhoto, festival kampe, koncerte, tė cilat sė bashku kthejnė qytetin nė njė vend metropol. Ky ėshtė njė financim nga Ministria e Kulturės e cila bėn pjesė nė kalendarin e pėrbashkėt kulturor Shqipėri-Kosovė qė vite mė parė u premtua nga kryeministri Edi Rama. Kjo ngjarje artistike ndėrkombėtare shėrben si njė urė komunikimi kulturor pėr tė gjithė tė pasionuarit pas kinematografisė dhe jo vetėm.

STREET ART nė rrugėt e Prizrenit  
Muzeu Kombėtar i Marubit organizoi gjatė kėtij edicioni tė Dokufest street art, duke riaktivizuar arkivin e fotografive nė rrugėt e Prizrenit, pėr ti dhėnė jetė dhe bėrė pjesė tė panoramės sė qytetit. Tė udhėhequr nga artisti Ergin Zaloshnja, pjesėmarrėsit ri-adaptuan imazhet e arkivės nė muret e Prizrenit, ndėrsa pėrmes metodės sticker art, krijuan njė ekspozitė tė hapur si njė dhuratė pėr qytetin.

Rrėfenja e kinemasė historike tė Prizrenit
Mė 4 gusht, edicioni i 16 i DokuFest u hap te Lumbardhi, zemra shpirtėrore e festivalit. Lumbardhin, arkitektja e bazuar nė Stamboll dhe Nju Jork e qė aktualisht ėshtė e pėrfshirė nė renovimin e kėsaj ndėrtese,e cilėson si: “ėshtė hapėsirė dhe institucion qė nuk ka njė karakter tė fiksuar apo njė identitet tė ngurtė. Evoluon me kohė, nė bazė tė pėrdorimit, me njerėzit; i jep vetės mjaft kohė pėr tė menduar pėr proceset, dhe pėr ta rishikuar vetėn pėrsėri”.

Lumbardhi ėshtė ndryshuar gati krejtėsisht disa herė prej kur u ndėrtua nė vitin 1948, e vendosur pėrballė urės sė vjetėr tė gurit qė tė ēon deri te fontana antike e ujit nė qendėr tė Prizrenit, qė njihet si Shadėrvani. Tek tre vjet mė vonė u shfaq filmi i parė nė sallėn brenda, e kjo ndodhi njėkohėsisht me miratimin e njė ligji tė ri qė ndalonte mbajtjen e shamive apo mbulesave tjera nė kėtė qytet qė dikur i pėrkiste osmanėve. Kishte nisur njė epokė e re e socializmit, dhe filmat po shfaqeshin pėr “familje nukleare”, direkt pėr fytyrat “e zhveshura” me flokė tė rrahura prej frymės.

Disa vite mė vonė, shteti pėrvetėsoi edhe oborrin pėrpara si pjesė tė kinemasė, dhe prej 1958 u krijua edhe ‘salla nė ambient tė hapur’. Kaluan disa vite dhe ky vend u bė pikėtakimi i preferuar i miqve e dashnorėve. Pėr punėtorėt e Prizrenit u bė mė shumė se kinema. Ishte shtėpi larg shtėpisė. Njerėzit prisnin nė rend pėr ta parė botėn nėpėrmjet kinemasė: filma jugosllav, ėesterns (tė Perendimit tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės) dhe tė Hollyėood, drama turke, dhe filma tė ndryshėm tė shkurtėr e artistik qė vinin prej vendeve tė ndryshme tė botės.

dokufest kultura

dokufest kultura


dy.b/shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198