Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture NGA DHURATA HAMZAI
13 Shtator 2017 - 10:32 | përditesuar në 11:02
Festohet 25-vjetori i marrėdhėnieve
Zvicėr-Shqipėri, kujtime e ekspozita
Nė pasditen e 12 shtatorit nė qendrėn COD nė Kryeministri ėshtė festuar 25-vjetori i Prezencės dhe Bashkėpunimit Zviceran nė Shqipėri.

Christoph Graf, Ambasador i Zvicrės nė Shqipėri ēeli aktivitetin dhe theksoi se ekzistojnė lidhjet tė forta midis Zvicrės e Shqipėrisė pas tranzicionit postkomunist. “Zvicra vazhdon ta mbėshtesė Shqipėrinė nė rrugėn e integrimit europian” tha Graf.

Tė pranishėm nė kėtė festėn e 25-vjetorit ishin edhe dy ish Ambasadorė tė mėhershėm tė Zvicrės, tė cilėt sollėn kujtimet e tyre dhe pėrvojat e bashkėpunimit me misionin e zhvillimit te ekonomisė dhe turizmit, siē janė kontributi pėr projektin e hidrocentralit tė Fierzės dhe bashkėpunimin pėr ta kthyer Komanin nė njė qendėr tė zhvilluar turistike, e mė gjerė.

Pra, Christian Schmed, Zv. Shef i Misionit nė Shqipėri 1992-1997 dhe Francis Cousin, Ambasador i Zvicrės nė Shqipėri 2000-2002 sollėn nė kujtesė disa nga kėto projekte dhe emocionet qė kanė pėrjetuar me miqtė shqiptarė. Veprimtaria kaloi me diskutime rreth bashkėpunimit nė njė panel mė Ministren e zhvillimit urban Eglantina Gjermeni, Koordinatorin e Pėrhershėm tė OKB-sė, Brian Williams e mė gjerė.

Ndėrsa Sekretari i Shtetit tė Departamentit Federal pėr Punėt e Jashtme Nicolas Brühl ka folur pėr marrėdhėniet miqėsore mes dy vendeve. Brühl u shpreh se nė futbollin zviceran gjysma e lojtarėve tė futbollit janė nga trevat shqipfolėse, qė janė gjithashtu edhe shtetas zviceranė.

Ministri i Punėve tė Jashtme, Ditmir Bushati kujtoi nė kėtė 25 vjetor tė marrėdhėnieve “se Zvicra ėshtė donatori mė i madh bilateral nė Shqipėri, qė ka ofruar ndihma humanitare qė nga vitit 1990 dhe mbėshtetet tranzicionin e Shqipėrisė me 20 milionė CHF (franga) nė vit. Gjatė festimit pati edhe ngjarje kulturore, duet i muzikantėve Timorosso ka luajtur nė Alphon, njė instrument muzikor tradicional zviceran.

Ndėrsa fotografi i njohur Roland Tasho prezantoi njė ekspozitė fotografike me shembuj tė suksesshėm tė zviceranėve qė jetojnė nė Shqipėri, dhe tė shqiptarėve qė jetojnė nė Zvicėr.

Festimet e 25-vjetorit tė marrėdhėnieve Zvicėr-Shqipėri do tė vijojnė edhe mė 13 shtator, ndėrsa mė 14 shtator do tė jepet premiera e filmit dokumentar “Ballafaqim me tė kaluarėn” dhe pritet tė diskutohet nė njė panel rreth kėtij filmi.


Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

 

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Braēe: Koncesionet pėr firmat offshore tė ndalohen me ligj
Meta: Sensibilizim ndėrkombėtar pėr  lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/11/2017, Viti VII - NR.276