Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
11 Shtator 2017 - 16:13 | përditesuar në 18:05
Fuga pėrgjigje Akademisė: S’marr
pjesė pa dorėheqjen e kryesisė
Akademia e Shkencave mbajti sot njė mbledhje tė jashtėzakonshme, ku u miratuan anėtarėt e komisionit qė do tė negociojnė me kryeministrin Rama pėr reformėn nė Akademi, si dhe u votua Artan Fugėn pėr pėrfaqėsinė e komisionit reformues.

Pas kėsaj ka ardhur edhe reagimi i Akademikut fuga, i cili nėpėrmjet njė statusi nė profilin e tij nė facebook ka bėrė tė ditur qėndrimin e tij.

Fuga shprehet se e ka humbur besimin te kryesia e Akademisė sė Shkencave, ndėrsa shton se prania e tij nė komisionin reformatorė nuk do tė ndodhė pa u plotėsuar disa parakushte reformimi, ku njė ndėr kushtet e vendosura ėshtė dorėheqja e tė gjithė kryesisė, e cila sipas tij ka penguar reformimin.

Unė nuk do tė marr pjesė nė asnjė komision reformator pa u plotėsuar disa parakushte reformimi. Kėto janė dorėheqja e tė gjithė kryesisė tė Akademisė tė Shkencave, e cila e ka penguar reformimin e saj, auditimi shkencor dhe financiar i veprimtarisė tė Akademisė, transparenca e figurės tė akademikut si edhe konsultimi paraprak i sekretarit tė Akademisė me pėrfaqėsuesit e pushtetit publik dhe pėrpunuesit e politikave publike pėr shkencėn”, ka shkruar Fuga.

Postimi i plotė i Akademikut Fuga nė facebook:
Deklarim publik
Unė e kam humbur pėrfundimisht besimin te kryesia e Akadmeisė tė Shkencave!
-------------------------
Nga media informohem se sot nė mbledhjen e asamblesė tė Akademisė tė Shkencave, jam votuar edhe unė pėr tė qenė pjesė e komisionit reformator tė saj.
Unė i falenderoj thellėsisht kolegėt akademikė pėr besimin qė treguan te unė. Dhe iu shpreh atyre besimin dhe bindjen time se brenda asamblesė ka potenciale intelektuale qė po tė ishin orientuar si duhet bashkarisht, nuk do tė kishim arritur nė kėtė krizė tė rėndė nė funksionimin e agjencisė qė publiku na ka besuar.
Pėrtej kėsaj, dhe nė vazhdim tė qendrimeve tė mia, jam i detyruar tė deklaroj sa mė poshtė:
1. Unė nuk do tė marr pjesė nė asnjė komision reformator pa u plotėsuar disa parakushte reformimi. Kėto janė dorėheqja e tė gjithė kryesisė tė Akademisė tė Shkencave, e cila e ka penguar reformimin e saj, auditimi shkencor dhe financiar i veprimtarisė tė Akademisė, transparenca e figurės tė akademikut si edhe konsultimi paraprak i sekretarit tė Akademisė me pėrfaqėsuesit e pushtetit publik dhe pėrpunuesit e politikave publike pėr shkencėn.
Pa kėto kushte, komisioni reformator jo vetėm futet nė qorrsokak, por edhe e vendos pushtetin legjislativ dhe ekzekutiv pėrpara faktit tė kryer dhe nuk prodhon bashkėpunim e sinergjitė e nevojshme. Vetėm duke u plotėsuar kėnaqshėm tė paktėn disa nga kėto kėrkesa, unė besoj se njė komision reformator mund tė kishte kuptim.
Unė shoh se kryesia vazhdon ta fusi asamblenė njė hulli jo efikase dhe ta mbajė brenda farsės. Nė vend qė reformimi i Akademisė tė Shkencave tė bėhet nė bashkėpunim me komunitetin e universitarėve dhe shkencėtarėve tė agjencive universitare dhe shkencore publike dhe private, komisioni, me njė pėrjashtim tė njė zonje tė nominuar me emėr qysh mė parė nga kryesia, vetėm me akademikė, shpreh edhe njėherė mbylljen e Akademisė tė Shkencave nė vetvete, izolimin e saj nga shoqėria, dhe ku me mekanizmin e verbėr tė votės nė mjedise tė mbyllur si kėshtjella pėrherė i ka cuar zėrat reformatorė nė pakicė duke i censuruar.
Marrja pjesė nė atė komision reformator edhe e njė ose dy anėtarėve nderi tė Akademisė tė Shkencave, pavarėsisht respektit etik qė iu detyrohem atyre, dhe qė tashmė nė letrėn e tyre drejtuar kryeministrit Edi Rama, e kanė shprehur bindjen e tyre pėr modelin qė pėrkrahin, e bėn angazhimin e tyre tė bazuar nė koncepte tė parafabrikuara, tė nxjerra jashtė dialogimit, pra mbi baza tė paragjykuara. Kjo e kompromenton krejt lirinė e debateve nė Komision duke e ēuar drejt shumicave tė paravendosura.
Unė nuk kam mė besim te kryesia e Akademisė tė Shkencave pas dhjetė vitesh pėrpjekjesh nga ana ime pėr tė evituar qė gjendja tė arrinte deri kėtu.
2. Meqė jam paraqitur nė publik si kritikues i stagnacionit tė Akademisė tė Shkencave, nė respekt tė publikut, si edhe pėr t'i dhėnė pėrgjigje ndonjė zėri tė keqkuptuar, deklaroj, pėr tė mos patur konflikt interesi, se unė nuk do tė ndėrmarr asnjė iniciativė kandidimi pėr vendin e kryetarit tė Akademisė tė Shkencave nė zgjedhjet qė mund tė organizohen fill pas ndonjė njė dorėheqje tė pritshme tė kryesisė aktuale. Por mbetem kurdoherė i gatshėm nga ana tjetėr tė marr pėrsipėr cdo angazhim qė asambleja do tė mė ngarkonte pėr t'a reformuar kolektivisht me kolegė tė tjerė shpejt dhe saktė Akademinė e Shkencave sipas njė modeli efikas dhe tė dobishėm.
3. Njoftoj publikun se kur i kam kėrkuar kryeministrit Edi Rama qė nė rast mosreformimi tė vėrtetė, jo farsė, tė Akademisė tė Shkencave, Atij i del detyrimi t'a rishikojė bashkė me ligjėvėnėsit faktin e financimit tė njė agjencie publike si Akademia e Shkencave, pra in extremis edhe ndėrprerjen fatkeqe tė financimeve publike pėr tė, sigurisht, nėnkuptoj qė brenda kėsaj mase tė fundit dhe tė padėshiruar do tė pėrfshihej edhe ndėrprerja e pagės sime mujore si anėtar i rregullt i Akademisė tė Shkencave.
4. Duke i bėrė thirrje kolegėve akademikė qė tė ndėrmarrin hapat e duhura dhe kryesisė qė ta rishikojė vendimin e vet dhe tė bėhet pjesė e shėndetshme dhe aktive si anėtarė tė asamblesė nė reformimin e saj, deklaroj se njė proces farsė reformimi dhe jashtė bindjeve tė mia dhe nė konflikt tė hapur me to do tė mė ēonte nė fund tė tij nė kohėn e gjykuar mė tė pėrshtatshme deri nė dhėnien e dorėheqjes edhe nga statusi i akademikut si forma e fundit e denoncimit tė kalbėzimit tė atij institucioni.
5. Nėse anėtarėt e komisionit tė krijuar sot nė pėrputhje me bindjet e vazhdojnė megjithatė aktivitetin e tyre, i cili sipas meje, nėn pėrgjegjėsinė e tyre, nėnshkruan fundin e Akademisė tė Shkencave, unė do t'i drejtohem nė mėnyrė tė pavarur, si akademik, si kėrkues shkencor dhe si qytetar, kryeministrit Edi Rama, duke i paraqitur atij si edhe pėrfaqėsuesve tė tjerė tė shtetit, pėrgjegjės pėr politikat publike, propozimet e mia pėr njė model alternativ tė kėrkimit shkencor nė Shqipėri dhe brenda tij edhe pėr modelin e Akademisė tė Shkencave.
Me shpresė se kolegėt akademikė, sidomos ata brenda komisionit tė krijuar sot nė mėnyrė krejt tė gabuar, do tė dinė tė reflektojnė dhe tė mos marrin pėrsipėr nėnshkrimin e fundit tė Akademisė tė Shkencave, falenderoj edhe njė herė publikun, mediat si edhe tė gjithė miqtė e rrjeteve sociale, universitarėt, shkencėtarėt qė militojnė pėr njė Shqipėri tė pėrparuar dhe dinamike edhe nė kėrkimin shkencor!
Me respekt,
Artan Fuga
Anėtar i Akademisė tė Shkencave

fuga fb
      (Postimi i Akademikut Fuga nė facebook)

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

 

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
pam Po na derdellis shume ti komunist I perkedhelur. Kujt I behet vone se nuk merr pjese ti? Truri yt di vetem te beje zhurme...zhurmues I paguar na ler rehat.
avatar
Anonim
Sula Shume po ja varni ketij akademik koti . Vazhdoni reformen dhe leteni me luften me facebookun e tij . Ky njeri eshte jarrierist dhe kujton se po shpeton akademin , ne fakt kerkon me zor te behet kryetar , kur zgjedhjet behen nepermjet votes .
avatar
Anonim
drita mos duhet te dorehiqet dhe qeveria qe te marre pjese zoteria juaj mendjestermadhe? ik o qerrohu ne lobin tend komunist fodull primitive.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63