Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Tetor 2017 - 22:36 | përditesuar në 22:46
Ikėn Elvira Diamanti, Arkivi Qendror
i Filmit me drejtoreshė tė re
Pas pėrfundimit tė mandatit 4 vjeēar tė Elvira Diamantit nė Krye tė Arkivave Qendrore Shtetėrore tė filmit, drejtoreshė e kėtij institucioni ėshtė emėruar Iris Elezi.

Regjisorja Iris Elezi erdhi nė krye tė AQSHF-sė, pas pėrfundimit tė konkurrimit pėr vendin e lirė pėr pozicionin e Drejtorit tė kėtij institucioni.

Elezi, ka kryer studimet pėr producente filmash nė Universitetin e Nju Jorkut nė vitin 2001. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga Ministria e kulturės nė faqen e saj zyrtare.

Postimi i Ministrisė sė Kulturės
Pas pėrfundimit tė procedurave tė konkurimit tė hapur dhe publik pėr pozicionin Drejtor i Arkivit Qendror Shtetėror i Filmit, institucion nė varėsi tė Ministrisė sė Kulturės , referuar procedurave tė ndjekura nga komisioni i ngritur pėr vlerėsimin e dosjeve konkurruese

Znj. Iris Elezi pėrmbush kėrkesat nė pėrputhje me kriteret e vendosura.

Pėr sa mė sipėr, nė mbėshtetje tė pikės 4, tė nenit 102 tė Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė , pikės 2 tė  : Vendimit tė Kėshillit tė Ministrave nr. 173, datė 07.03.2003 ‘”Pėr emėrimin, lirimin ose shkarkimin nga detyra tė drejtuesve tė institucioneve, nė varėsi tė Kėshillit tė Ministrave, Kryeministrit ose Ministrit”, si dhe tė nenit 14 tė Statutit tė AQSHF-sė.

Znj. Iris Elezi emėrohet nė  pozicionin “Drejtor, nė Arkivin Qendror Shtetėror tė Filmit”.

Falenderojmė pjesėmarrėsit nė kėtė konkurs dhe i urojmė suksese drejtores nė kėtė detyrė.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Petriti Budallallek i padegjuar. Vihet hajduti te malli me vlere. Maksit shkoi jeta gjyqeve! Turp si i trajton Mirela artistet e vertete!
avatar
Anonim
Une Kush e mban Maks Velon tani. Ai e ka hedhur ne gjyq Iris Elezin me akuzen se i ka vjedhur romanin per skenarin e filmit Bota.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42