Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Shtator 2017 - 10:48 | përditesuar në 10:53
Inva Mula ēel sezonin artistik me
“Peshkatarėt e perlave” nė TKOB
Opera me tri akte “Peshkatarėt e Perlave” e Bizet do tė cel sezonin artistik tė Teatrit Kombėtar tė Operės dhe Baletit me regjinė dhe protagonizmin e sopranos me famė botėrore Inva Mula.

Premiera do tė shfaqet nė 22 shtator nė skenėn e Pallatit tė Kongreseve. Nė kėtė premierė do tė interpretojnė emra tė njohur tė skenės operistike shqiptare, por dhe tė huaj si si baritoni Armando Likaj, sopranoja Ramona Tullumani, etj, ndėrsa sopranoja Mula pėrveē regjisė do tė luaj rolin e Lejlės.

Me libret tė Michel Carre dhe Eugene Cormon, dirigjent Zherar Akokanė, opera “Peshkatarėt e Perlave” nė vitin 1990 ėshtė ngjitur nė skenė nga regjisori Nikolin Gurakuqi, ku rolin e Lejlės e interpretonte Inva Mula.

Janė disa mjėshtėr tė skenės operistike shqiptare, qė kanė interpretuan kėtė vepėr vite mė parė si Nina Mula dhe Ksanthipi Mullisi nė rolin e Lejlės, Zihni Berati, Gaqo Ēako, Maliq Herri nė rolin e Nadir, Avni Mula, Ramiz Kovaēi, Hysen Kurti nė rolin e Zurga, Lukė Kaēaj, Koēo Timko nė rolin e Nurabadi.

Kjo vepėr ėshtė njė nga mė pėrfaqėsueset e repertorit operistik botėror, i cili ruhet sot nė fondin e jashtėzakonshėm tė historisė sė vėnieve nė skenėn e TKOBAP. Opera ” “Peshkatarėt e Perlave” do tė shfaqet edhe nė datat 24 dhe 25 shtator po nė skenėn e Pallatit tė Kongreseve nė Tiranė.

Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Braēe: Koncesionet pėr firmat offshore tė ndalohen me ligj
Meta: Sensibilizim ndėrkombėtar pėr  lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/11/2017, Viti VII - NR.276