Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture NGA DHURATA HAMZAI
10 Shtator 2017 - 13:34 | përditesuar në 17:45
Koreografi me famė botėrore
Angjelin Prejlocaj rikthehet nė Tiranė
Shfaqja premierė nė 4 tetor
Koreografi me famė botėrore Angjelin Preljocaj pritet tė vijė me njė shfaqje nė Tiranė mė 4 tetor.

Ambasada Franceze njofton se nė Pallatin e Kongreseve do tė shfaqet njė premierė botėrore, qė ėshtė edhe krijimtaria mė e re e Preljocajt.
Bėhet fjalė pėr premierėn “Trait d’union @creation 2017” (Shpallja e krijimit dhe bashkimit 2017).

Ky balet ėshtė krijuar sipas njė duoje mashkullore tė vitit 1989, qė ėshtė njė kėrcim trup me trup ‘poetik dhe pasionant’ i shkruar mbi muzikėn koncertore tė Bahut dhe i interpretuar nga Glenn Gloud.

Premiera e Preljocajt nė Tiranė kushton nga 1500 deri 2500 lekė. Shfaqja ėshtė programuar nga Instituti Francez, Ministria e Kulturės dhe Ministria e Europės dhe e Punėve tė Jashtme.

Ambasada franceze njofton se biletat online qė nga tani janė nė dispozicion tė audiences, ndėrsa duke nisur qė nga 27 shtatori ato mund t’i gjeni edhe pranė Pallatit tė Kongreseve, shkruhet nė faqen zyrtare tė Amabsadės.

Koreografi shqiptaro-francez ka lindur nė France nė vitet ‘50 nė njė familje emigrantėsh tė arratisur nga Shqipėria qė kishin mbėrritur vetėm pak ditė para lindjes sė tij. Nė Francė ai u bė njė yll i baletit dhe mė pas njė koreograf me famė botėrore.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63