Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
12 Shkurt 2018 - 13:33 | përditesuar në 13:48
Kumbaro kundėr Ramės pėr
‘Bingon’ nė Teatrin Kombėtar
Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro, ėshtė pėrfshirė nė njė debat tė gjerė me artistėt e njohur tė skenės shqiptare, pa ditur ndoshta qė ky debat do ta poziciononte atė kundėr kryeministrit Edi Rama. Ministrja u pėrplas nė distancė me aktorin e madh, Robert Ndrenika, pėr tė ardhmen e Teatrit Kombėtar, i cili do tė zhvendoset nė njė godinė tjetėr, te Turbina.

Me njė gjuhė tė ashpėr i drejtohej ministrja tė madhit Ndrenika: '''(...) unė mendoj gjithashtu se komuniteti i aktorėve dhe shoqėria jonė nuk duhej ta kishin lejuar qė teatri tė kthehej nė lokal me tym lojėrash fati e bingoje, qė thithte klientė por jo artdashės. Nuk di ē’mendoni ju pėr kėtė i dashur Robert'' theksoj Kumbaro.

Por, kur Kumbaro i pėrmendte Ndrenikės ‘bingon’, duket tė ketė harruar kėtė kontratė tė lidhur nga vetė kryeministri Edi Rama, nė kohėn kur ishte ministėr i Kulturės. Pa dashur apo me qėllim, ministrja del kundėr kryeministrit Rama, pasi rezulton qė kontrata e qerasė ėshtė lidhur nga ky i fundit.

Kontrata ėshtė publikuar nga ish-drejtori i Teatrit Eksperimental, Kastriot Ēipi, i cili i ‘mbyll gojėn’ ministres edhe pėr debatin e ndėrtimit brenda kullės, teksa i kujton se kjo ishte njė ide e vėllait tė saj, kur ishte kėshilltar i ministrit tė Kulturės, Blendi Klosi.

kontrata
 

Kur Robert Ndrenika paralajmėroi se me zhvendosjen e teatrit qeveria po i hapte rrugė ngritjes sė kullave nė qendėr tė Tiranės, ministrja do t’i pėrgjigjej shkurtėr, duke fajėsuar qeverisjen e kaluar tė viteve 2008-2009, pasi sipas saj, pikėrisht nė kėtė kohė u investuan miliona pėr tė ndėrtuar njė teatėr brenda Piramidės dhe gjithēka u gropos pėr dreq. Edhe pėr kėtė duket qė ministrja nuk ėshtė aq e pafajshme, pasi ideja e teatrit brenda kullės ėshtė pikėrisht e vėllait tė saj.

d.c./shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63