Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture Dhurata Hamzai
10 Shtator 2017 - 11:44 | përditesuar në 17:35
Lamtumirė Hajrie Rondo,aktorja
pėrcillet nė banesėn e fundit 
In-memoriam, vlerėsimet e kolegėve
Aktorja u nda nga jeta nė moshėn 66-vjeēare
Pėrcillet pėr nė banesėn e fundit aktorja e shquar Hajrie Rondo, homazhet e sė cilėt u mbajtėn nė Himarė, nė vendlindjen e bashkėshortit tė saj, Kiēo Rondos,dhe ku ndėrroi jetė nė datėn 9 shtator.

Ishte e bija e aktores Klea Rondo Ikonomi e cila njoftoi se varrimi i aktores do tė bėhej sot nė Himarė nė orėn 15:00.

Hajrie Rondo u largua nga jeta nė moshėn 66-vjeēare. Aktorja iku nga kjo botė duke lėnė pas njė karrierė tė pasur me 100 role nė skenė, kurse 20 role tė tė tjerė i ka luajtur nė kinema e televizion. Gjithashtu ajo ka zhvilluar rreth 300 veprimtari artistike si recitimet artistike e skeēet. 

Plot 40 vjet tė punės sė saj Hajrie Rondo i ka kryer nė skenėn e teatrit “Bylis” tė qytetit tė Fierit, ku u transferua me familjen pas martesės. Nė Fier ajo bashkėpunoi me regjisorėt Pėllumb Kullėn, Roland Ēarkėn, etj. Regjisori dhe aktori Roland Ēarka e lidh suksesin e teatrit “Bylis” pikėrisht me kontributin e rėndėsishėm tė kėsaj aktoreje:

"Hajrie Rondo ka qenė aktore e kompletuar, me botė tė brendshme dhe me njė psikikė tė admirueshme, tė cilėn pak aktore tė kėtij lloji e kishin nė Shqipėri. Kishte njė vokal shumė tė mirė, harmonizohej mirė me partnerin dhe ka ditur tė pėrcjellė shumė bukur emocionet e saj te spektatori. Hajria ėshtė aktore e cila e ka vėnė vulėn e saj jo vetėm nė Teatrin e Fierit, por edhe nė planin kombėtar. Ajo ėshtė njė aktore tepėr e zgjuar nė ndėrtimin e karaktereve. Ėshtė aktorja e vetme e kėtij teatri qė ka kaluar nga teatri nė film".

Por aktiviteti i saj skenik i kapėrceu shumė shpejt kufijtė rajonalė tė Fierit.
Hajrie Veizaj Rondo lindi nė Delvinė mė 1 Mars tė vitit 1951. U martua nė vitin 1980 me Kiēo Rondon nga Himara. 
Bashkėkohėsit dhe tė afėrmit e saj tregojnė se talenti i Hajrie Rondos pėr aktrim, letėrsi dhe sporte ėshtė shfaqur qė nė gjimnazin “10 Korriku” tė Delvinės. Mė pas Rondo nisi studimet nė akademinė e arteve, ku pati pedagogė Drita Agollin dhe Birēe Haskon. Nė vitin 1972, aktorja e re emėrohet nė teatrin e qytetit tė Fierit Bylis. Pas rėndimit tė shėndetit tė saj pėr shkak tė sėmundjes sė kancerit, Hajrie Rondo u zhvendos nga Fieri pėr tė jetuar nė Himarė, vendin ku u martua, dhe ku bashkėshorti i saj Kiēo Rondo ushtronte aktivitet e tij si trajner basketbolli. Aktorja erdhi nė Tiranė njė vit mė parė me shpresėn pėr t’iu rikthyer skenės dhe la tė rrėnjosur nė kujtesėn e publikut njė rol tė spikatur nė komedinė “Tre dhėndurėt” nė Teatrin Metropol. 


Vlerėsimet e kolegėve pėr Hajrie Rondon
Pėr aftėsitė e larta profesionale dhe talentin e spikatur, Harie Rondo ėshtė vlerėsuar nga kritika dhe figura tė shumta tė artit skenik shqiptar. Dhimitėr Anagnosti e Viktor Gjika, dy tė regjisorėt e mėdhenj tė filmit shqiptar e vlerėsuan talentin nė rritje tė saj dhe e zgjodhėn Rondon pėr rolet e tyre tė veēanta. Ajo mbeti njė mit me rolin e saj tek Filmi i Anagnostit “14 vjeē dhėndėr”. Miti i Hajrie Rondos lidhet me dhuntitė e saj natyrore dhe tė kultivuara, me talentin dhe karakteristikat mė tė dukshme tė personalitetit tė saj artistik. 

Kritiku i artit dramatik, Josif Papagjoni e konsideron atė njė “artiste tė shquar” e cila, nė sajė tė “vullnetit ka arritur kuotat e epėrme tė artit”. Ai e cilėson atė “aktore tragjike” pėr rolet pikante qė ka luajtur nė dramėn e Artur Milerit, “Shtrigat” e Salemit”, si dhe nė dramat e Agollit, “Gjėmimi i atij dimri” dhe “Baladė pėr nėnėn”. Sepse Hajrie Rondo, thotė ai, “kap substratin sublim tė artit”. Papagjoni thotė se “interpretimet e saj spikatin pėr dashuri njerėzore, temperament, ndjenjė, pėrjetim tė thellė me frymė shqiptare, ekspresivitet, formė e elegancė, ritėm e dinamikė. Me talentin e saj tė rrallė ajo ka vizatuar plot bukuri e mjeshtėri figura grash e nėnash sa tė ashpra e krenare, plot dinjitet, po aq tė buta e mallėngjyese e shpesh me humor. E mrekullueshme ėshtė ajo posaēėrisht nė zhanret e komedisė ku spikat pėr burteskun e groteskun lumturisht tė harmonizuara me tė vėrtetėn, karakterin dhe natyrshmėrinė.”

Profesor Moikom Zeqo e cilėson Hajrie Rondon, “Njė nga artistet e shquara shqiptare” e cila, “me karakterin e saj tė spikatur, nėpėrmjet detajeve tė veēanta, dhe veēanėrisht nėpėrmjet frymės sė sajė tė brendshme, ka krijuar tipologjinė e vajzės sė jugut, tipologjinė e njė femre me personalitet, qė nuk mposhtet. Hajria nuk ėshtė vetėm njė aktore e shkėlqyer e Fierit por aktore e shkėlqyer e Shqipėrisė. Ajo i bėn nder Republikės sė artit”. 

Aktorja e madhe Margarita Xhepa shprehet se: ”Hajrie Rondo fal talentit tė saj, shquhet edhe pėr vullnet dhe kėmbėngulje tė vazhdueshme. I kemi duartrokitur personazhet e saj tė veēantė e tė hijshėm, thotė ajo, tė cilėt trupėzohen e harmonizohen nėpėrmjet lojės sė saj skenike duke e mbajtur linjėn e interpretimit tė tyre nė vijueshmėri tė pandėrprerė. Ajo ka krijuar njė karakter shqiptar duke u ngelur njė nga kulmet e bukurisė sonė artistike.”

Regjisori Dhimitėr Anagnosti e konsideron “…talent natyror aktoresk tė spikatur”, Albert Minga e quan njė “Liza Strane”

Ndėrsa regjisori dhe shkrimtari Pėllumb Kulla e quante atė njė “Aktore tė talentuar, me njė humor tė mrekullueshėm tė nėnlėkurės, aktore mė ambicie tė lartė profesionale dhe qė tė frymėzon me punėn e saj.”

Poeti dhe regjisori Petrit Ruka e quante Hajrie Rondon “Pasuri kombėtare” njė “nyje tė ēmuar nė gjerdanin e aktorėve tė shquara shqiptare si Violeta Manushi, Marie Logoreci, Margarita Xhepa etj., nyje pa tė cilėn Teatri shqiptar nuk mund tė kuptohet.” 
Mirush Kabashi do ta cilėsonte Harie Rondon “Simbol i aktrimit femėror shqiptar”. 

Rolet e saj mė tė spikatura nė filma, ku ka patur partner midis tė tjerėve, edhe aktorėt e shquar si; Robert Ndrenikėn, Kadri Roshin, Margarita Xhepėn, Roland Trebickėn, Fatos Selėn e Guljem Radonė, janė tek “Nėntor i dytė”, “Pėrrallė nga e kaluara”, “Kush vdes nė kėmbė”, “Njė vit i gjatė”, “Njė emėr midis njerėzve” e shumė tė tjerė. 

Rondo e ka pasuruar biografinė artistike edhe me njė sėrė ēmimesh e tituj nderi. 

Ēmimin e parė e ka marr nė festivalin e teatrove pėr rolin e Plakės te “Gjėmimi i atij dimri”, nė vitin 1976. Ēmim tė parė ka marrė gjithashtu edhe nė rolin e Tanės te “Pėrrallė nga e kaluara” me skenar dhe regji tė Dhimitėr Anagnostit, nė vitin 1988. 

Njė tjetėr ēmim e ka marrė pėr rolin e Linės te filmi “Kush vdes nė kėmbė” me regjisor Vladimir Priftin nė vitin 1984. 

Nė vitin 2006 ka marr Ēmimin e Karrierės nė monodramėn “Klithma e njė nėne” dhe tre vjet mė vonė, me po tė njėjtėn vepėr merr ēmimin e parė. Veē kėsaj, Hajrie Rondo mban titullin “Aktore e Madhe e Myzeqesė”, dhėnė nga Shoqata Social kulturore, “Myzeqeja”. Qyteti i saj i lindjes, Delvina e nderoi nė vitin 2008 me titullin e lartė “Qytetare nderi” e kėtij qyteti. Po kėtė vit, Presidenti i Republikės i akordoi Urdhrin e Artė ”Naim Frashėri”.
Nė vitet 2001 - 2004, Hajrie Rondo ka qenė drejtoreshė e teatrit “Bylis”.


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kinooperatori Sa here te shohim filmln Perralle nga e kaluara do ta kujtojme me maĺl Tanen e luajtur me mjeshteri nga e madhja Hajrie Rondo qe ju prefte shpirti ne parajse.
avatar
Anonim
Fredi u prehte shpirti ne paqe
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63