Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
14 Nentor 2017 - 15:57 | përditesuar në 16:05
Manastir, 109 vite nga fillimi i
punimeve tė ‘Kongresit tė Alfabetit'
Me 14 nėntor 1908  nė Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose i njohur ndryshe  si Kongresi i Alfabetit.  Qėllimi i kongresit ishte tė  pėr tė krijuar njė alfabet tė njėsuar qė do tė ishte edhe njė fillim i letėrsisė nė  trojet mbarėshqiptare.

Nė Kongresin e Manastirit ka qenė tė pranishėm 150 delegatė nga tė gjithė anėt e Shqipėrisė , por edhe komunitetet shqiptare nė Rumani, Greqi, Itali, Turqi, Amerikė dhe nga  shumė vende tė tjera.

Kryetari i kėtij Kongresi u zgjodh  Mit’hat Frashėri, i biri i veprimtarit tė madh Abdyl Frashėrit.  Veprimtaria e kreut tė  Kongresit tė Manastirit ishte e larmishme pasi nė atė kohė drejtonte  dy revista qė botoheshin nė Selanik si “Dituria” dhe revista “Liria”. 

Si sekretare  e Kongresit tė Manastirit u emėruar Parashqevi Qiriazi, e cila ushtronte profesionin e mėsueses nė shkollėn e ‘Vashave’ nė Korēė.Nėnkryetar u zgjodh Grigori Cilka, nga Korēa si dhe 11 anėtarė tė tjerė. Nė kėtė Kongres merrnin pjesė shqiptarė tė tė gjitha komuniteteve fetare si, myslimanė, katolike, ortodoksė, protestantė, njerėz tė ditur, tė bashkuar pėr njė qėllim tė madh kombėtar.

Kumtesa e mbajtur nga prifti katolik Gjergj Fishta, preku tė gjithė pjesėmarrėsit aty. Kėrkesa ishte qė gjuha shqipe tė mos shkruhej as me shkronja arabe, as me shkronja greke, por me alfabetin latin.

Kongresi vendosi me votė unanime pėr tė lenė mėnjanė alfabetin e Stambollit dhe tė shkruanin gjuhėn shqipe vetėm me alfabetin latin me 36 shkronja, alfabet qė pėrdoret nė ditėt tona.

Gjithashtu, u vendos qė pas dy vjetėsh tė mbahej njė Kongres i dytė, nė Janinė, pėr tė shqyrtuar problemet drejtshkrimore e letrare, si dhe pėr tė bėrė pėrpjekje pėr shkrirjen e dialekteve gegė dhe toskė nė njė gjuhė tė njėhsuar shqipe.

Kongresi vendosi ngritjen e Shtypshkronjės Shqipe nė Manastir nėn drejtimin e Gjergj Qiriazit, e cila u bė shpejt e njohur anembanė vendit si shpėrndarėse e librave dhe gazetave shqipe. Njė pjesėmarrės i shquar nė Kongresin e Alfabetit ishte studiuesi, poeti dhe atdhetari nga Shkodra, Ndre Mjeda.

Tetė nga trembėdhjetė propozimet e tij u miratuan nga Kongresi i Manastirit. Ndonėse jetoi nė disa vende tė huaja dhe fliste 13 gjuhė, por mbi tė gjitha ai dashuronte thellėsisht gjuhėn shqipe.

MANASTIR

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

 

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Gege Kosova Kongresi i Manastirit priu pavarėsinė e shtetit shqiptar PERPJEKJET PER ALFABETIN E SHQIPES Rruga e shkronjave shqipe, ėshtė rruga e gjuhės dhe historisė sė popullit shqiptar. Rruga e shkronjave shqipe, ėshtė rruga e shkollės e librit dhe shkrimit shqip. Rruga e shkronjave shqipe, ėshtė rruga e jetės dhe rruga e lirisė shqiptare. Tash kur shkruajmė kėta rreshta, nė shėnim tė pėrvjetorit tė shkronjave shqipe. Kthehemi 109 vjet mbrapa, mė 14-22 nėntor tė vitit 19
avatar
Anonim
gazetari Kryetar i Kongresit u zgjodh Gjergj Fishta.Gjergj Fishta ishte njė nga luftėtaret me te mėdhenj te popullit shqiptar
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38