Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:55 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
13 Nentor 2017 - 20:16 | përditesuar në 20:39
Ministrja Kumbaro: Lasgush
Poradeci i kėndoi shpirtit tė kombit
Tė lexosh sot Lasgush Poradecin do tė thotė tė rigjesh brenda vetes potencialin e pashtershėm tė artit dhe tė dashurisė, tė cilat ai i sillte si forca e pėrjetshme e universit” ka pohuar Kumbaro nė Pogradec nė njė homazh pėr 30-vjetorin e ikjes sė poetit.

Nė njė ceremoni qė u zhvillua nė qytetin e tij tė lindjes Pogradec, pėrfaqėsues tė artit dhe kulturės sollėn kujtime pėr poetin e liqenit nėpėrmjet poezive tė tij. Ministrja e Kulturės, Mirela Kumbaro gjatė fjalės sė saj e ka cilėsuar Poradecin si lirikun mė tė madh tė shekullit tė kaluar, si poeti i parė modern shqiptar dhe liriku mė i madh i shek. XX. Lasgush Poradeci nuk e rreshti kurrė kėrkimin: kėrkim i pėrhershėm, liri nė shprehje, liri nė shkrim; liri nė mendje e liri nė zemėr; Ajo kujtoi se:

 “Tė gjithė marrin jetė prej FLAKĖS qė ndrin, asnjė s’kujton ZJARRIN qė pat djegur. Sepse POETI nuk rron jetėn e vdekur tė vet, po jetėn e pavdekur tė Kombit tė vet”. Janė fjalėt e Lasgushit qė dėshmojnė pse  mblidhemi pėr ta pėrkujtuar atė dhe poezinė e tij. Sepse i kėndoi shpirtit tė kombit tė tij, tė atij qė siē thoshte vetė, e bėn njė komb tė pavdekshėm, se  vetėm shpirti mbetet i dlirė e nuk pėrshtatet”.

Drejtoria e Pėrgjithshme e Arkivave solli ekspozitėn homazh nė 30-vjetorin e vdekjes sė poetit, e pasur me dorėshkrime dhe foto nga jeta e poetit. Nė ceremoni ishte  i pranishėm edhe deputeti Eduard Shalsi, studiues, tė rinj, artistė , etj. Ministrja Kumbaro, e cila prezantoi edhe Klubin e Librit nė qytetin e Pogradecit theksoi rėndėsinė e leximit tė poetit nė ditėt e fushatės kombėtare “Takohemi pėr njė libėr” duke komunikuar me tė rinjtė e pranishėm nė sallė.

“Edhe kėto javė qė siē jeni nė dijeni, kur e gjithė Shqipėria e veēanėrisht rinia shqiptare ėshtė pėrfshirė nga pasioni i bukur i fushatės sė leximit “Takohemi pėr njė libėr”, janė me dhjetėra rastet e tubimeve dhe leximeve ku shqiptohet me ėndje poezia e papėrsėritshme e Lasgush Poradecit.

Ministrja e Kulturės vizitoi edhe Qendrėn Historike tė Pogradecit, shpallur nga qeveria shqiptare nė vvititn 2015, si dhe vizitoi ambientet e shtėpisė sė poetit duke diskutuar edhe me pronarin e banesės pėr tė finalizuar njė projekt pėr jetėn e veprėn e Lasgush Poradecit, e cila “Nuk ėshtė thjesht njė pikė pelegrinazhi nė emėr tė Lasgushit, por njė pikė takimi pėr njerėzit e artit. Ėshtė vetėm fillimi, sepse ėshtė pjesė e njė projekti mė tė gjerė, qė ėshtė qendra historike e Pogradecit, e shpallur nė vitin 2015 nga qeveria shqiptare, e cila do ti nėnshtrohet rijetėzimit dhe restaurimit siē ka ndodhur me Korēėn. Identifikim i thekseve tė rėndėsishme kulturore brenda qendrės historike tė Pogradecit, ku bėn pjesė edhe shtėpia e poetit ėshtė njė ndėr gurėt kilometrikė qė duam tė ecim”- u shpreh Kumbaro,

Redaksia Oline
N.M/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38