Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture
10 Janar 2018 - 12:01 | përditesuar në 16:08
Njė tjetėr diamant pėr Ismail
Kadaren,fiton ēmimin 'Nonino 2018'
Shkrimtari i madh Ismail Kadare ka kurorėzuar suksesin e radhės duke fituar ēmimin “Nonino 2018” nė Itali. Ky ēmim i rėndėsishėm u shpall nė Udine tė Italisė pėr dy personalitete tė kohės bashkėkohorė, pėr shkrimtarin Kadare dhe filozofin italian Agamben. Mediat italiane shkruajnė se ēmimi ‘Nonino 2018’ ėshtė dhėnė nga njė juri e autorizuar nga “Nobel”.

I mbajtur pėr tė 43-in vit radhazi nė Udine, ‘Nonino 2018’ u nda nė seksione tė ndryshme. Kadare ishte fitues i Ēmimit Ndėrkombėtar Nonino 2018, ndėrsa Ēmimi Nonino 2018 si Mjeshtėri i kohės sonė, shkoi pėr filozofin venecian, Giorgio Agamben.

I lindur nė vitin 1942, Agamben konsiderohet si njė lloj apostulli i kohėve moderne. Nė vitin i 2003, kur ai u emėrua emėruar profesor nderi nė Universitetin e Nju Jorkut, ku e braktisi detyrėn pėr tė protestuar kundėr pajisjeve tė kontrollit tė vendosura nga qeveria amerikane tek qytetarėt e huaj qė lidheshin me shenjat e gishtave e dosjet. Agamben ėshtė njė eseist pjellor, qė nga vitet 1990 interesat e tij i janė drejtuar filozofisė politike dhe nė konceptin tė biopolitikės.

Ndėrsa shkrimtari shqiptar Ismail Kadare u vlerėsua si poet, romancier dhe autor i eseve e librave: “Kritik ndaj popullit tė tij, midis realiteteve historike dhe legjendave, qė ngjallin madhėshtinė dhe tragjedinė e sė kaluarės ballkanike dhe osmane, ka krijuar rrėfime tė mėdha. Ai bėri qė toleranca fetare tė jetė njė prej gurthemeleve tė punės sė tij’. Ēmimi pėr Kadarenė do tė dorėzohet mė 27 janar nė Udine nga Claudio Magris.

d.c./shqiptarja.com

 

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Rakia I kanė dhon ēmimin e rakisė......🍾...😜😜
avatar
Anonim
opinion. ismail kadare nje gjeni i madhe shajptar,ku ne paris ka dhen kontribite te madhe ne qeshtjen shqiptare.kadare eshte i njoftur ne shume shtete evropiane,si nje shqiptar dijetar.edhe zviceran lexojn libra te perkthyera ne shume gjuhe te kadares.mekat i madhe qe nuk ka qen presidet i shqiperis me nje elite tipike intelektuale shqiptare,per ta dejtuar shtetin kah evropa perparimtare.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45