Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture Qerim Vrioni
12 Tetor 2017 - 16:14 | përditesuar në 16:44
Petraq Kolevica humbet shikimin
njė portret i bukur i shkrimtarit
Kėtė fotografi (portret) tė arkitektit, poetit, pėrkthyesit, intelektualit e, njėkohėsisht mikut tim Petraq Kolevica, e kam bėrė nė shtėpinė e tij para rreth 14 vitesh. Ato kohė, gjatė bisedave tė kėndėshme me tė, ai jo rrallė, mė dhuronte edhe ndonjė libėr tė tij (origjinal ose pėrkthim) tė sapobotuar dhe tė shoqėruar pėrherė me autograf tepėr miqėsore.

Prej atėhere, shėndeti i z.Kolevica ėshtė rėnduar, edhe si pasojė e moshės, ai ecėn mė me vėshtirėsi dhe ka humbur thuajse fare shikimin (nuk mund tė lexojė dhe as tė shkruajė). Gjithsesi, kafet e bisedat me miqtė e tij e gjallėrojnė. Veēse, tashmė librat e tij, tė cilat vazhdojnė tė botohen nga familjarėt, m’i dhuron sėrish me shumė kėnaqėsi, por...pa autografe, gjė qė edhe mua mė pezmaton.

Sidoqoftė, nga bisedat e fundit me z.Kolevica, unė “gjej” dhe “lexoj” sėrish nė vendet bosh tė autografeve intelektin, kulturėn dhe botėn e artistit, tė cilat me gjithė kalimin e viteve si edhe gjendjen jo tė mirė fizike tė tij, nuk duket se kanė pėsuar ndonjė ndryshim tek ai. 

Petraq Kolevica

(Nė foto poeti dhe pėrkthyesi Petraq Kolevica)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279